Eski SEC Avukatı, Bitcoin Borsası Binance’in  Banka Hücumu ile Karşı Karşıya Kalabileceğini Söyledi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) eski avukatı John Reed Stark’a göre, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, “destansı bir banka hücumu” ile karşı karşıya kalabilir.

6 Mart’ta attığı bir tweet’te Stark, Binance’i ABD düzenleyici gözetimi veya denetimi olmadan bir dizi finansal hizmet sunarken kendi sahte para birimini basan bir “gölge banka” olarak nitelendirdi.

Stark’ın yorumları, ABD’li milletvekillerinin Binance’in operasyonlarıyla ilgili artan endişelerinin ortasında geldi. Yakın tarihli bir mektupta, aralarında ilerici Demokrat Elizabeth Warren’ın da bulunduğu ABD Senatörleri, kara para aklama ve diğer tehditleri gerekçe göstererek şirketin kayıtlarını teslim etmesi çağrısında bulundu. Binance, Senatörlerin endişelerine yanıt olarak herhangi bir yanlışı reddetti ve masum olduğunu iddia etti.

Şimdi, Stark bir banka hücumunun kaçınılmaz olduğuna ve bunun yatırımcılar için yıkıcı sonuçlara yol açabileceğine inanıyor. Binance’in geleneksel bir bankadan farklı olarak aynı düzenlemelere tabi olmadığını ve aynı şekilde mevduat tutmadığını kaydetti. Stark, para çekme işlemleri askıya alındığında müşterilerin bağlantısının kesileceği ve teminatsız alacaklılar haline gelebilecekleri konusunda uyardı.

Stark, yatırımcıların önemli kayıplar yaşadığı FTX, Celsius, Blockfi ve Voyager gibi önceki davalara işaret etti. Stark’ın tweet’ine yorum yapan bir gazeteci olan Brady Dale, Binance’in bir bankadan çok bir borsa gibi davrandığını savunurken, Stark, Binance’teki bir çöküşün “yıkıcı bir yatırımcı katliamına” yol açabileceğini belirterek buna karşı çıktı.

Stark, “Borsaların düzgün çalışması için, zorunlu gözetim, denetim, teftiş, sigorta, net sermaye limitleri, birleştirme kuralları, bireylerin lisanslanması ve çok çeşitli kritik düzenleyici korumalara ihtiyaçları var” dedi.  

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Facebook'un Librası Varsa Binance'nin Venüsü Var !

Kripto para devi daha önce operasyonlarını savunmuş ve ilgili tüm düzenlemelere uymayı taahhüt ettiğini iddia etmişti.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu