Ethereum Madencileri Pandemi İle Savaşa Yardımcı Oluyor - BTC MAGAZİN

Ethereum Madencileri Pandemi İle Savaşa Yardımcı Oluyor

ABD’de Ethereum blok zincirindeki en büyük madenci olan CoreWeave, 6.000 uzman bilgisayar çipinin işlem gücünü koronavirüse tedavi bulmak için araştırmalara yönlendiriyor.

Çalışma, Stanford Üniversitesi Folding @ home ile ortaklaşa gerçekleştiriliyor.

CoreWeave kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu (CTO) Brian Venturo, projenin virüs için bir ilaç bulma konusunda şansı olduğunu söyledi. Bu nedenle CoreWeave, karmaşık hesaplamalar için tasarlanmış GPU’ları ile tüm ağın gücünü ikiye katlayarak projeye ortak oldu.

Henüz koronavirüs için bir tedavi bulunmuyor, çeşitli gruplar aşılar ve hastalıkla mücadele için araştırmalar üzerinde çalışıyorlar. Venturo, Folding @ home’un diğer önemli ilaçların yaratılmasında katkıda bulunmak için kullanıldığını kaydetti. 

Venturo, “Araştırmalarının ön saf HIV savunma ilaçlarının gelişimi üzerinde derin etkileri oldu ve hesaplama gücümüzün koronavirüs ile mücadelede yardımcı olacağını umuyoruz” dedi.

Koronavirüs tüm dünya büyük zarar veriyor. İtalya ve İspanya kilitlendi. Konferanslar, mağazalar ve restoranlar hastalığın yayılmasını engellemek için kapanıyor. Bu süreç finansal piyasaları da etkilemeye devam ediyor. 

CoreWeave’de GPU’ların koronavirüs araştırması için kullanılması fikri ele alındığında, ekip katılmayı hemen kabul etti. 

Venturo, “birkaç dakika içinde sonuçlanan” bir test sistemine sahip olduklarını söyledi. CoreWeave, Folding @ home’un koronavirüs kanadına giren genel hesaplama gücünün yarısından fazlasına katkıda bulunuyor. 

Venturo:

“‘Bunu yapmalı mıyız’ fikri gerçekten hiç aklımızı kurcalamadı. Hepimiz yardım edebileceğimiz için hevesliydik. “

Araştırma yapmak için büyük bir bilgisayar kullanan tek bir araştırma firması yerine, Folding @ home dünyanın dört bir yanından katılmak isteyen herkesin hesaplama gücünü kullanıyor.

Bu durumda, hesaplama gücü, koronavirüs ile ilgili yararlı bilgileri bulmak için kullanılacak. Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi, bir kullanıcı eldeki soruna bir “çözüm” tespit edecek ve bu bilgileri grubun geri kalanına dağıtacak.

Venturo, “Protein simülasyonları, mevcut ABD federal ajansı Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onaylı ilaçların veya diğer bilinen bileşiklerin virüsü önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabileceği yöntemler bulmaya çalışır” dedi.

“Virüslerin proteinleri bulunur. Proteinlerle bağışıklık sistemlerini baskılar ve çoğalırlar. Koronavirüs ile mücadelede, bu viral proteinlerin nasıl çalıştığını ve bizim onları durdurmayı nasıl başarabileceğimizi araştıracağız.”

Bu proteinleri simüle etmek, daha sonra onlara farklı açılardan bakmak, bilim insanlarının bir panzehir bulma potansiyeli ile onları daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Bilgisayarlar, varyasyonları çok hızlı karıştırarak bu süreci hızlandırır.

“Uzmanlığımız, proteinlerin hareketli parçalarını anlamak için bilgisayar simülasyonlarını kullanmaktır. Bir proteindeki atomların birbirine göre nasıl hareket ettiğini izlemek önemlidir, çünkü başka hiçbir yolla erişilemeyen değerli bilgileri yakalar.”

Venturo, “Bu, Ethereum madencilik ekosistemiyle ilgili harika şeylerden biri, temelde gezegendeki en büyük GPU hesaplama kaynağı. Birkaç dakika içinde küresel bir pandemi ile savaşmaya yardımcı olmak için donanımımızı yeniden konuşlandırmayı başardık.” dedi. 

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu