Ethereum ve SEC Arasındaki Sular Durulmuyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) şu anda kripto endüstrisi üzerinde otoritesini kurmaya çalışıyor. SEC, neredeyse tüm kripto para birimlerinin menkul kıymetler olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle, kripto paralar ve kripto para borsaları üzerinde yargı yetkisi olduğunu iddia ediyor. 

Son zamanlarda, SEC başkanı Gary Gensler, Merge’den sonra Ethereum’un da menkul kıymet olarak kabul edilebileceğini açıkladı. SEC, her Ethereum işlemi üzerinde yetkisi olduğunu ima ediyor. 

Büyük bir kripto etkileyicisi olan Lark Davis, bu iddianın tehlikeli bir emsal oluşturduğuna inanıyor.

SEC ve Ethereum Arasındaki Savaş

SEC, uzun süredir ikinci en büyük kripto para birimi üzerinde yargı yetkisini talep etmeye çalıştı. Daha önce, SEC başkanı Gary Gensler, Bitcoin’i bir emtia olan tek kripto para birimi olarak gördüğünü açıklamıştı. SEC’in emtialar üzerinde düzenleyici yetkisi yoktur. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu veya CFTC’nin yetki alanına girerler.

Son zamanlarda Gensler, Ethereum konusundaki tutumunu değiştirdi ve onu da bir emtia olarak nitelendirdi. Ancak Merge’den sonra SEC, Ethereum üzerinde yargı yetkisine sahip olduğuna inanıyor. 

Merge, Ethereum’un fikir birliği mekanizmasını Proof of Work’den Proof of Stake’e kaydırdı. Gensler, Proof-of-stake modeline bağlı kripto para birimlerinin Yargıtay’ın Howey testinden geçebileceğini açıkladı.

Şimdi, SEC, Ethereum ve işlemlerinin ABD yasalarına tabi olacağını iddia ediyor. 

SEC, ICO’nun yayınlanmasından önce bir kripto para birimini menkul kıymet olarak kaydetmediği için Ian Ballina’ya karşı bir sivil şikayette bulundu. Şikayette komisyon, Ethereum’un doğrulayıcı düğümlerinin çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduğundan, tüm Ethereum üzerinde yargı yetkisine sahip olduğunu iddia ediyor. 

Amerika Birleşik Devletleri şu anda Ethereum düğümlerinin %45’inden fazlasına sahip. 

SEC Tepki Aldı

SEC, kripto topluluğundan tepki çekmeye devam ediyor. Komisyon, XRP‘ye karşı davası ve Bitcoin ETF hakkındaki kararı nedeniyle zaten topluluktan çok fazla tepki alıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Rekor Sayıda Adres En Az Bir ETH Tutuyor

Büyük bir kripto fenomeni olan Lark Davis, SEC’in iddialarının tuhaf olduğuna inanıyor. Aynı zamanda tehlikeli bir emsal oluşturduğuna inanıyor. Bitcoin ayrıca ABD’de en çok madenciye sahip.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu