FTX’in 3,4 Milyar Dolarlık Tasfiye Planı: Bitcoin Fiyatında Büyük Düşüşe Neden Olur mu?

Kripto para yatırımcıları, büyük kripto borsası FTX’in 3,4 milyar dolar değerindeki varlığını tasfiye etme planını hayata geçirmesi üzerine büyük bir endişeye kapıldı.

FTX’in, bu Çarşamba onay almasını beklediği tasfiye planı; Solana ($SOL), Bitcoin ($BTC) ve Ethereum ($ETH) gibi kripto para birimlerinin büyük miktarlarını kapsıyor. FTX’in bu adımı, 3 milyar doların üzerindeki kripto varlığını satma niyeti, yatırımcılar arasında kripto piyasasının daha da dengesizleşebileceği yönünde endişeler yaratıyor.

Bitcoin’in fiyatı 25.000 doların altına geriledi ve FTX’in bu hareketi, fiyatın düşüşünde ana etken olarak görülüyor.

Kripto borsası FTX, iflas ilan etti ve bu süreçte 3 milyar dolar değerindeki kripto varlığını satmak ve hedgelemek amacıyla Mike Novogratz’ın Galaxy Digital şirketiyle işbirliği yaptı. FTX, alacaklılarına varlığın değerini etkilemeden fiat para olarak geri ödeme yapmayı planlıyor. FTX, tokenlerini kendi blockchain’ine aktararak varlıklarını koruma altına almaya çalışsa da, piyasa uzmanları bu durumu şüpheyle karşılıyor.

FTX aynı zamanda, 21 milyon dolarlık varlığını geri alabilmek için LayerZero Labs’a dava açıyor. FTX, iflasın ardından toparlanmayı umuyor gibi görünüyor. Bir Delaware mahkemesinin belgeleri, bu ticaret platformunun yeniden başlatılmasına olan ilgiyi değerlendirmek için 75’ten fazla potansiyel yatırımcının başvurduğunu gösteriyor. Yeni teklifler için belirlenen son tarih ise 24 Eylül. Bu yeniden başlatma, FTX’in iflasının ardından kripto piyasasının yaşadığı sarsıntının üzerine bir darbe daha anlamına gelebilir.

FTX’in yaşadığı bu dönem, kripto para piyasasındaki yatırımcıların endişelerinin ve düzenleyici denetimlerin arttığı bir zamanda gerçekleşiyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Gary Gensler, Kripto Para Borsalarını SEC ile Çalışmaya Çağırdı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu