Grayscale DLC Fonundan Tüm XRP’leri Çıkardı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nun Ripple ve kurucu ortağı Chris Larsen ve CEO Brad Garlinghouse’a kayıtsız menkul kıymet satışıyla 1.3 milyar dolar biriktirdikleri gerekçesiyle dava açmasının ardından, kripto varlık yöneticisi Grayscale bugün Digital Large Cap fonundan XRP’leri kaldırdığını duyurdu.

Firma fondaki tüm XRP’leri çıkardığını ve daha fazla Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) aldığını belirtti. Fonda yaklaşık %1.46 oranında XRP bulunuyordu. Şu anda fonun %81.63’ünü BTC, %15.9’unu ETH, %1.43’ünü LTC ve %1.1’ini BCH oluşturuyor.

Grayscale DLC Fonundan Tüm XRP'leri Çıkardı 2
Kaynak: Twitter

Borsalar XRP Ticaretini Durduruyor

SEC Ripple aleyhine dava açtığını duyurduğundan bu yana çeşitli borsalar XRP ticaretini askıya almaya başladı. Bunlar arasında Coinbase, Bitstamp, Okcoin, OSL, CrossTower ve Beaxy bulunuyor.

Benzer şekilde Bitwise da Crypto Index Fund’unun XRP pozisyonunu tasfiye ettiğini duyurdu. Bitwise gerekçe olarak fonun federal menkul kıymetler yasaları kapsamında “menkul kıymet olarak kabul edilmesi muhtemel olan varlıklara yatırım yapmadığını” gösterdi.

Federal kurum, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia etti ve SEC’in İcra Dairesi Direktörü Stephanie Avakian şunları söyledi:

“Ripple, Larsen ve Garlinghouse devam eden milyarlarca XRP teklifini ve perakende yatırımcılara satışını kaydetmeyi başaramadı, bu da potansiyel alıcıları XRP ve Ripple’ın işleri hakkında yeterli açıklamalardan ve sağlam kamu piyasası sistemimiz için esas olan diğer önemli uzun süreli önlemlerden mahrum bıraktı.”

Bu arada, Ripple çalışanlarına yazdığı mektupta Garlinghouse, XRP’nin menkul kıymet olmadığını ve “ödemeler için en iyi dijital varlık” olduğunu iddia etti

Brad Garlinghouse, daha önce Başkan Joe Biden’ın yeni yönetiminin kripto para birimlerine daha dostane bir yaklaşım sergileyeceğini ve bunun kripto pazarının büyümesine yol açacağını belirtmişti. Sonuç olarak, seçimlerden bir ay sonra SEC, Ripple ve kurucularına dava açtı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   100 Milyon Dolarlık XRP Büyük Kripto Borsası Tarafından Taşındı

Bununla birlikte, Japon finansal hizmetler şirketi SBI Holdings, SEC’in Ripple aleyhine açtığı davaya ilişkin resmi bir açıklama yayınladı. Şirket, Japon yasalarına göre XRP’nin “kripto para birimi” olarak kabul edildiğini söyledi. SBI ayrıca bir araştırmacıdan alıntı yaparak XRP’nin Japon kripto borsalarında “menkul kıymetler” yerine “kripto varlıkları” olarak işlem görmeye devam edeceğini duyurdu.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu