ING Baş Ekonomisti: Merkez Bankaları Kendi Kripto Para Birimlerini Oluşturacak

Hollandalı çok uluslu bankacılık ve finansal hizmetler devi ING’nin baş ekonomisti, Facebook’un kripto para birimi başlatma planının merkez bankalar üzerinde kendi dijital para işlemlerini başlatmak için baskı oluşturduğunu söyledi.

ING’nin baş ekonomisti Mark Cliffe 27 Eylül’de verdiği bir röportajda Merkez bankalarının önümüzdeki iki ila üç yıl içinde kendi dijital para birimlerini başlatma yolunda ilerleyebileceklerini iddia etti.

Cliffe, merkez bankalarının böyle bir harekete geçmesinin en önemli sonuçlarından birinin, madeni para ve banknot gibi fiziksel para birimlerinden kurtulma ihtimalinin olacağını savundu.

Bununla birlikte, Cliffe, hem merkez bankası tarafından verilen dijital para birimleri için potansiyel hem de para politikasında yapılacak ayarlamalarla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Bu, merkez bankalarının gelecek krizde ekonomik aktiviteyi desteklemesine yardımcı olacak bir dizi seçenek açabilir.”

Almanya’nın Kabine üyeleri ve Alman merkez bankası Deutsche Bundesbank halen merkez bankası dijital parası (CBDCs) ile ilgili konularda işbirliği içerisinde çalışıyorlar.

Uluslararası İskanlar Bankası bu Ocak ayında küresel merkez bankalarının % 70’inin CBDC çalışmalarına katıldığını, ancak yalnızca ikisinin ihracata devam etmek için somut planları olduğunu belirtti.

Çin Halk Bankası , CBDC’yi Facebook’un Libra‘sından önce kullanıma sunmak için harekete geçebileceğini belirten resmi kaynaklara rağmen, belirsizliğin nihai bir lansman tarihi olarak kaldığı belirtiliyor. 

Bazıları Libra’nın, Çinli düzenleyiciler arasında tartışmalara yol açtığını ve projenin tasarımcılarını, para biriminin geliştirilmesi ve yayınlanma sürecine daha fazla sivil toplum kuruluşunu dahil etmeye yönlendirdiklerini iddia etti.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Nepal Bankacılar Birliği Kripto Yasağı Bildirimi Yayınladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu