İspanyol Belediyesi Kendi Kripto Parasını Tanıttı

İspanya’nın Sevilla eyaletindeki belediye, COVID-19 sırasında yerel işlemleri kolaylaştırmak için kendi kripto parasını başlattı.

İspanya’nın Sevilla eyaletindeki küçük bir şehir olan Lebrija, bölge sakinleri ve tüccarlar arasındaki yerel işlemleri desteklemek için Elio adlı kripto para birimini tanıttı. Yeni başlatılan kripto para euro ile sabitlendi.

İspanyol haber ajansı Europa Press’in bildirdiği üzere, Elio kripto para birimi, Lebrija Şehir Konseyi’nin seçilen 593 yararlanıcıya ekonomik yardım göndermesini sağlayacak. Alıcılar 50 ila 200 euro arasında yardım alacak. Belediye Meclisi ayrıca Belediye Reaktif Planı kapsamında Elio sanal para birimi aracılığıyla 393 yerel işletmeye 400 euro ekonomik yardım yapacağını duyurdu.

Şehir meclisi Teknoloji Departmanı Başkanı Davdi Perez, “Belediye Meclisi, euro ile sabitlenmiş kripto para Elio için bir elektronik cüzdan tasarladı. Elio’dan yararlanmak için kullanıcıların uygulamayı indirmesi gerekiyor” dedi.

Rapora göre, şehirdeki 165 mağaza platforma katılarak kripto para birimini kullanmaya başladı.

Hükümetlerin kripto para piyasasındaki fırsatları keşfetmeye başlamasıyla dijital para birimleri Avrupa’da popülerlik kazandı. Avrupa Merkez Bankası, Kasım ayının başlarında bir merkez bankası dijital para birimindeki (CBDC) gelişmelerle ilgili bir rapor yayınladı. ECB Başkanı Christine Lagarde, ECB’nin önümüzdeki 2-4 yıl içinde dijital euro başlatabilceğinin bahsetti. Hükümet çalışmalarına ek olarak, Avrupa’daki bazı özel finans şirketleri stabilcoin ihraç etmeye başladı. Buna bir örnek, Alman bankası Bankhaus von der Heydt’in son girişimidir.

Bu ayın başlarında Avrupa’nın en eski bankalarından biri olan Bankhaus von der Heydt’in (BVDH) Stellar Network’te ilk euro stabilcoini başlatmak için Alman blockchain teknolojisi sağlayıcısı Bitbond ile işbirliği yaptığı bildirildi.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Terra, Ethereum'dan Sonraki En Büyük İkinci Blok Zinciri Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu