Kurumlar Neden Bitcoin'e İlgi Duymaya Başladı? - BTC MAGAZİN

Kurumlar Neden Bitcoin’e İlgi Duymaya Başladı?

Büyük oyuncular kripto alanına girmeye devam ettikçe, kurumlar en büyük Bitcoin sahipleri haline geliyor.

Bitcoin özellikle son zamanlarda kurumsal yatırımcılar arasında giderek daha fazla popüler hale geldi. 2020’nin ikinci çeyreğinin sonunda Fidelity, yaklaşık 800 kurumsal yatırımcının katıldığı bir ankette, %36’sının kripto varlığa sahip olduğunu bildirdi. Ayrıca, kurumsal kripto yatırımcılarının %90’ının bu yıl Bitcoin’e daha fazla yatırım yapmayı umduğu tahmin ediliyor.

Bununla birlikte, kurumsal yatırımcılarının Bitcoin’e daha fazla ilgi duymasının bir başka nedeni de, fiyatın 2025 yılına kadar 1 milyon dolara ulaşacağına yönelik tahminlerdir.

Bitcoin fiyatının gelecekte ne olacağı bir tartışma konusu olmaya devam ederken, gerçek şu ki, yatırımcılar ve finans kurumları artık “BTC’ye sahip olmanın, Bitcoin’e yatırım yapmamaktan daha az riski olabileceğine” inanıyor. Ayrıca, kripto araştırma firması Messari’ye göre, 81.000’den fazla BTC “halka açık şirketlerin hazinelerine” ait.

Peki kurumsal yatırımcılar neden bir anda Bitcoin’e daha fazla ilgi duymaya başladılar?

Bitcoin, diğer varlık sınıflarıyla korelasyonu olmayan bir para birimi gibi davranır. Kurumsal yatırımcılar için S&P 500, Nasdaq ve dolar gibi yüksek düzeyde korelasyona sahip olan piyasalara karşı bir koruma sağlamak için çeşitlendirme aracı olarak hizmet eder. Bitcoin ve blockchain teknolojilerinin kurumsal yatırımcılara en fazla değer sunduğu iki temel alan, güvenli, sınırsız işlemler ve geleneksel finans piyasalarında bulunmayan yeni fırsatlara erişimdir.

Akıllı sözleşmeler, sınırsız ödemeler, daha düşük ücretler ve daha hızlı, daha güvenli işlemler de dahil olmak üzere Bitcoin’in yenilikçi teknolojisi, bizi ulusal para birimlerinden koparıp dijital bir geleceğe hazırlayacak temel itici güçlerdir.

Ufukta ABD doları enflasyonu görülürken, Ray Dalio ve Paul Tudor Jones gibi önemli yatırımcılar da “Bitcoin’i giderek daha çok sevmeye” başladı ve hatta Bitcoin’i altın ile kıyaslayarak “enflasyona karşı en iyi koruma” olarak tanımlıyorlar. Bu alana yapılan yatırımlar artmaya devam ederken, kurumların da bu alandaki varlıklarını arttırdıklarını görmeye devam edeceğiz.

Bununla birlikte, Fidelity Asset Management tarafından yapılan yakın tarihli bir ankete göre, ankete katılan kurumların %80’i dijital varlıklara yatırım yapmayı cazip bulurken, Bitcoin adreslerinin sayısı giderek artıyor. 1.000 ve 10.000 BTC’den daha fazlasına sahip adreslerin sayısı da önemli ölçüde arttı. Bu durum borsalardaki azalan bakiyelerle birlikte değerlendirildiğinde, balinaların ve daha büyük yatırımcıların Bitcoin‘i elde tutmayı tercih ettiği görülüyor.

Ayrıca, KPMG tarafından hazırlanan bir raporda büyük bankaların ve varlık yöneticilerinin kurumsal düzeyde kripto ürünleri ve hizmetleri dalgası başlattığı ortaya konuldu. Kripto para birimlerine yapılan kurumsal yatırımlar, varlığa güven duyulduğunu doğrular.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu