Norveç, Bitcoin'e Sıcak Bakmıyor - BTC MAGAZİN

Norveç, Bitcoin’e Sıcak Bakmıyor

Norveç, dünyanın en nakitsiz toplumuna sahip olmasına rağmen, merkez bankası yöneticisi, insanların alternatif olarak Bitcoin’e yönelmemesi gerektiğini söylüyor.

Oslo’daki Norges Bank yöneticisi Oystein Olsen, en popüler kripto para olan Bitcoin’in şu anda merkez bankaları tarafından kontrol edilen paranın yerini almasının düşünülemez olduğunu söyledi.

Olsen bir röportajında, Bitcoin’in “çok yoğun uğraş gerektirdiğini, çok maliyetli olduğunu ve en önemlisi istikrarı korumadığını” söyledi. 

“Demek istediğim, bir merkez bankası ve merkez bankası para biriminin temel özelliği ve görevi, paranın değerinde ve sistemde istikrar sağlamaktır ve bu Bitcoin tarafından sağlanamaz.”

Oystein Olsen

Olsen’in Bitcoin’i reddetmesi, Norveç’in en önde gelen iş adamlarından biri olan Kjell Inge Rokke’nin kripto para birimini onaylamasından kısa bir süre sonra geldi. Rokke, tek bir Bitcoin’in bir gün “milyonlarca dolar değerinde” olabileceğini iddia etti.

Merkez Bankalarından CBDC Hamlesi

Merkez bankaları, kripto para birimlerinden önce kendi dijital para birimlerini geliştirerek yaygın nakitsizliğe yanıt vermek için yarışıyor. Norges Bank Başkan Yardımcısı Ida Wolden Bache geçen Kasım ayında yaptığı açıklamada, Norveç’in dünyanın en nakitsiz ülkesi haline geldiğini ve tüm ödemelerin yalnızca %4’ünün nakit gerçekleştirildiğini söyledi. Bu durum, ülkede gelecekte ödemelerin nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili soruları gündeme getirdi.

Ancak Norveç, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) geliştirme konusunda önde gelen ülkelerden biri değil. Bunun yerine, politika yapıcılar merkez bankalarının kontrol edebileceği bir şeyi en iyi nasıl tasarlayacaklarını bulmak için teknoloji uzmanlarıyla birlikte çalıştıklarından, İsveç ve Çin büyük ekonomiler arasında dünya liderleridir.

Norges Bank, Nisan ayında CBDC projesi hakkında bir rapor yayınlayacak. Wolden Bache, bu ayın başlarında hedefin kullanıcıların Norveç kronuyla “verimli ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilmeleri” olduğunu söyledi. 


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu