SEC, Kripto Para Yatırımcılarını Uyardı - BTC MAGAZİN

SEC, Kripto Para Yatırımcılarını Uyardı

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 2017 boğasından uyarısını tekrar yayınladı. Görünüşe göre dört yıl önceki bazı temel kusurlar hala var.

“Yatırım fırsatlarını” küçümseyen ünlülere güvenmeyin: SEC

ABD’de yatırımla ilgili eğitim ve bilgilendirme konularını ele alan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Yatırımcı Eğitimi ve Savunuculuğu Ofisi, Twitter hesabı @SEC_Investor_Ed’de 2017’den bir uyarıyı yineledi.

Bu uyarı, ABD vatandaşlarının varlıkları ve ürünleri destekleyen ünlülerden yatırım tavsiyesi almasını önlemek için verildi.

İlk kez 1 Kasım 2017’de yayınlanan uyarı, bir ürün ya da yatırım aracının “şillenmesi” nin maalesef internet ünlüleri arasında yaygın hale geldiğini vurguladı:

Film yıldızlarından profesyonel sporculara kadar ünlüler, televizyonda, radyoda ve sosyal medyada çok çeşitli ürün ve hizmetleri için bulunabilir. (…) Ünlü biri bir ürünün veya hizmetin iyi bir yatırım olduğunu söylediği için yatırım kararı vermek asla iyi bir fikir değildir.

Uyarıda ayrıca ünlülerin dolandırıcılık planlarını onaylamaya ikna edilebileceği vurgulandı. Ayrıca kötü niyetli kişilerin, kamuya açık bir kişinin imajını rızası olmadan kullanabilecekleri de belirtildi.

2017 ICO coşkusu sırasında, birçok ünlü yatırım dolandırıcılığını teşvik etmeye dahil olmuştu. Şöyle ki, ünlü boksör Floyd Mayweather ve müzik yapımcısı DJ Khaled, Stox ICO dolandırıcılığını onayladıkları için cezalandırıldı.

Devam eden ralli sırasında, kripto acemileri hala “ünlüler” in yatırım tavsiyelerini takip ediyor. TikTok blogcuları Ağustos 2020’de bir DOGE yükselişini tetikledi.

Ayrıca Elon Musk, tweet’leriyle birçok insanı Bitcoin (BTC) ve Dogecoin’e (DOGE) çekti.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu