Synthetix (SNX) Nedir? Synthetix (SNX) Geleceği ve Yorum 2022

Synthetix (SNX) Nedir?

Synthetix ağ tokeni, Ethereum blok zinciri ağındaki ERC20 tabanlı bir kripto para birimidir. Synthetix Network Token (SNX) ile kullanıcılar, ERC20 blok zinciri ağındaki kripto para birikimleri, para birimleri, hisse senetleri, değerli metaller ve diğer varlıkları ile etkileşime girer.

Synthetix Network Token (SNX) projesi ilk olarak Kain Warwick tarafından Havven adında bir stabilcoin olarak başlatılmıştı. Aralık 2019’da Synthetix Network Token (SNX) olarak piyasaya sürüldü. Piyasaya sürülen 180 milyon SNX tokeni ile en büyük DeFi projelerinden biri haline geldi.

SNX, sentetik varlıkların oluşturulması ve dağıtımı için entegre bir protokoldür. Ürünler geleneksel finansal uygulamalarda türev olarak sınıflandırılır, Synth adlı akıllı sözleşme sayesinde ticaret yapmak için bu varlığı elinizde tutmanıza gerek kalmaz. Kwenta’da farklı mülklerde sentezler satın alabilir ve satabilirsiniz. SNX, Synth dağıtımının eşdeğeridir.

SNX sisteminde, gerçek dünyada işlem gören hisse senetlerine, değerli metallere, ulusal para birimlerine ve diğer varlıklara eşdeğer olan sentetik bir “Synths” sürümü vardır. SNX sistemi sayesinde, bu gerçek dünya varlıkları neredeyse aynı fiyata alınıp satılabilir.

SNX ağ tokeni ayrıca kullanıcılara merkezi olmayan bir değişim sağlar. Platformun sunduğu borsada sonsuz likidite avantajı sağlanmakta ve 20’den fazla farklı Synth’e herhangi bir likidite sınırlaması olmaksızın ulaşılabilmektedir. Ayrıca, sözleşmeler ve kişiler arasında borsa aracılığıyla doğrudan bağlantılar kurulabilir. P2C (peer-to-contract) algoritması ile çalışan borsa, kullanıcılara hızlı ve kolay bir şekilde işlem yapma olanağı sağlıyor.

Synthetix (SNX) Genel Bilgiler

 • Kurucusu: Kain Warwick
 • Kuruluş Yılı: 2017
 • Blok ZinciriEthereum
 • Toplam Arzı: 215,258,834
 • Dolaşımdaki Arzı: 114,841,533
 • Piyasa Değeri: ₺ 8.962.164.495,45
 • En Düşük Fiyat: ₺ 49,56
 • En Yüksek Fiyat: ₺ 381,12

Synthetix’i Benzersiz Yapan Nedir?

SNX, merkezi olmayan bir borsa (DEX) ve sentetik varlıklar için bir platformdur. Protokol, kullanıcıları temel varlığa sahip olmak zorunda kalmadan sentezler aracılığıyla temel içeriğe maruz bırakmak için tasarlanmıştır.

Platformu, kullanıcıların sistemleri otomatik olarak takas etmesine ve takas etmesine olanak tanır. Ayrıca, sahiplerinin SNX tokenlerini stake edebilecekleri ve SNX Borsasında işlem ücretlerinin bir kısmı ile ödüllendirilebilecekleri bir stake havuzuna sahiptir.

Platform, oracles olarak bilinen akıllı sözleşme fiyat dağıtım protokollerini kullanarak temel varlıkları takip eder. SNX, kullanıcıların SNX’i likidite/kayma sorunları olmadan sorunsuz bir şekilde takas etmelerini sağlar. Ayrıca üçüncü taraf kolaylaştırıcılara olan ihtiyacı da ortadan kaldırır.

SNX token’ları, basılmış sentetik varlıklar için teminat olarak kullanılır. Bu, toplayıcı serbest bırakıldığında SNX token’ının akıllı bir sözleşmeye kilitlendiği anlamına gelir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   ARPA Chain Nedir? Arpa Coin Geleceği

Lansmandan bu zamana kadar protokol, gas ücretlerini azaltmaya ve ağdaki gecikmeyi bir şekilde azaltmaya yardımcı olmak için Optimistic Ethereum ana ağına geçti.

Sıfır Slipaj ve Sonsuz Likidite

Geleneksel birikme ve kayma olmaması nedeniyle, Synthetix piyasayı “sonsuz likit” bir değişim olarak görüyor. Fiyatlandırma, merkezi bir limit emir defteri (CLOB) yerine otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcının (AMM) işleyişine benzeyen algoritmik bir mekanizma aracılığıyla yapılır.

Aslında, Synthetix ile işlem yaptığınızda, bir kişiye veya bir piyasa yapıcıya karşı işlem yapmıyorsunuz. Bunun yerine borcunuzun bir kısmını borç havuzuna ödersiniz ve başka bir Synth ile aynı tutarı ödünç alırsınız.

Bu, birçok nüansı olan karmaşık bir mekanizmadır, ancak Synthetix ile alım satım yapmanın Binance’in sipariş defteri veya Binance’in likidite havuzları ile alım satım yapmakla aynı şey olmadığını anlamak önemlidir.

Synthetix Yorum

Synthetix piyasada olduğu için DeFi uygulamalarında önemli bir işlev görüyor. Özellikle, DeFi protokolleri, merkezi olmayan borç verme ve takasa odaklanarak, farklı varlıklar üzerinde opsiyonlar ve türev sözleşmeler yoluyla farklı araçlara yatırım yapmayı mümkün kılmıştır. Ancak uzman oldukları alan çok fazla uzmanlık gerektirdiği için DEX’ler ve kredi platformları kadar popüler olamıyorlar. Ancak, DeFi ekosistemine daha fazla insan katıldıkça Synthetix gibi protokollerin kullanımı patlayabilir. SNX kullanıcıları düzenli izleme ile ilerleyecektir. Piyasa sürekli değişiyor ve kripto dünyası birçok farklı nedenden etkilenebilir.

Synthetix Geleceği

SNX token’ının geleceği hakkında muhtemelen olumlu yorumlar olacaktır. Merkezi olmayan bir yönetişim yapısına geçen SNX, ağ yapısını kısa sürede büyüterek en büyük Defi dapp listeleme platformlarından biri haline geldi. Yatırımcıların en çok beklediği özelliklerden biri de Tesla ve Apple gibi tercih edilen hisse senetlerini bu sistem üzerinden alıp satabilmesi. Hizmet içerikleriyle dolu bu platformun zaman içinde daha çok tercih edilmesinin beklendiği bir gerçek. Uzmanların beklentileri olumlu, fiyatın yakın ve uzak gelecekte artması bekleniyor. Bu sadece bir tahmin, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Synthetix Nereden ve Nasıl Alınır?

Synthetix’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:

 • Binance 
 • OKX 
 • CoinFLEX 
 • CoinTiger
 • Crypto.com Exchange

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu