Thodex Operasyonunda 62 Kişi Yakalandı, Kurucusu Hakkında Kırmızı Bülten Çıkarıldı - BTC MAGAZİN

Thodex Operasyonunda 62 Kişi Yakalandı, Kurucusu Hakkında Kırmızı Bülten Çıkarıldı

Türkiye’de işlem yapan dijital para borsalarından Thodex’le irtibatlı oldukları tespit edilen 78 şüphelinin yakalanması için operasyon başlatıldı. Haklarında gözaltı kararı verilen 78 kişiden 62’si yakalandı. Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında kırmızı bülten çıkarılması için savcılık tarafından hazırlanan evraklar İçişleri Bakanlığı’na teslim edildi. Adalet Bakanlığı da Özer’in Arnavutluk’tan iadesi için işlem başlattı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Özer’in iadesi için Arnavutluk İçişleri Bakanı Cuci ile görüştü!

TİRAN’DA OLDUĞU TEYİT EDİLDİ

AA’da yer alan habere göre İçişleri Bakanlığı’nın 22 Nisan tarihli yazısıyla, İstanbul Havalimanı’ndan 20 Nisan’da Arnavutluk’taki Tiran Uluslararası Havalimanı’na gittiği belirlenen Özer’in, bu ülkede bulunduğu teyit edildi.

KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILDI

Bu kapsamda, Özer hakkında kırmızı bülten yayımlanması amacıyla Başsavcılık tarafından düzenlenen evrak İçişleri Bakanlığına iletildi. Özer’in Türkiye’ye iade edilmesi amacıyla Arnavutluk’ta tutuklanması için Başsavcılıktan temin edilen belgeler, Adalet Bakanlığı’nca yapılan tercüme işleminin ardından gereği için Dışişleri ve İçişleri bakanlıklarına gönderildi.

GEÇİCİ OLARAK TUTUKLANMASI TALEP EDİLDİ

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma işlemleri devam ederken, Adalet Bakanlığının Özer hakkında kırmızı bülten yayımlanması ve şüphelinin Arnavutluk’ta geçici olarak tutuklanmasına yönelik taleplerinin sonuçları bekleniyor. Bunanla birlikte Interpol, Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’e bugün saat 10.00 itibariyle kırmızı bülten çıkardı.

OPERASYON BAŞLATILMIŞTI

İHA’da yer alan habere göre, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında harekete geçen İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Türkiye’de işlem yapan dijital para borsalarından Thodex’e yönelik operasyon başlatmıştı.

78 ŞÜPHELİ HAKKINDA GÖZALTI İSTENDİ

Yürütülen soruşturma kapsamında çok sayıda kişinin suç duyurusu üzerine dün, Thodex’in Kadıköy’deki merkezinde arama yapılmıştı.

Tiran’a kaçtığı belirtilen borsanın kurucusu Faruk Fatih Özer’in şirketiyle irtibatlı 78 kişinin yakalanması için bu sabah İstanbul merkezli 8 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi.

78 ŞÜPHELİDEN 62’Sİ YAKALANDI

Emniyet ekipleri, Thodex Kripto Para Borsası şirketiyle ilişkili olduğu tespit edilen 78 şüpheliden 62’sini yakalayarak gözaltına aldı.

16 ŞÜPHELİ YAKALANMAYA ÇALIŞILIYOR

Yakalanan şüphelilerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü ve sorguya alındığı belirtildi.

Polis, kripto para vurgunuyla ilgili Thodex Kripto Para Borsası’nın kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu firari 16 şüphelinin yakalanması için operasyonlarına devam ediyor.

Kaynak:haberturk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu