Transfer İşlem Ücreti En Düşük Kripto Paralar

Bir cüzdandan başka cüzdana kripto para göndermek istediğimizde, o kripto paranın işlem gördüğü ağın durumuna göre belli bir ücret öderiz. Kripto para borsalarından başka borsaya veya cüzdana transfer yapacağımızda birkaç farklı ağ seçeneğiyle karşılaşabiliriz. Çoğu kullanıcı birkaç USD’lik işlem ücreti ödemek yerine kriptolarını farklı kriptolara dönüştürerek o şekilde düşük ücret ödemeyi tercih ederler. Bu içerikte işlem ücretleri en düşük kripto paralar listesine göz atalım.

Stellar (XLM)

Transfer İşlem Ücreti En Düşük Kripto Paralar 2
Stellar (XLM)

Stellar, çok hızlı bir blok zinciri ağına sahip bir kripto paradır. İşlemlerin doğrulanması ve ödemenin gönderilmesi yalnızca birkaç saniye alır. Ortalama işlem maliyetleri eğer ağda işlem yapıyorsanız 0,00001 XLM, borsadan başka cüzdana transfer yapıyorsanız da 0,02 XLM, yani yaklaşık 0,035 TL’dir. Stellar bu sayede paralarını çevrimiçi transfer etmek isteyen kullanıcılar için popüler bir seçim haline gelmiştir.

IOTA (IOTA)

Transfer İşlem Ücreti En Düşük Kripto Paralar 3
IOTA (IOTA)

IOTA, madencilerin ve bilgi işlem gücünün kullanılmadığı bir ağ ile çalışır. Böylece IOTA ağında yapılan işlemlerde genellikle gas ücreti ödenmezken borsalar ise 0,5 IOTA kadar, yani yaklaşık 2,50 TL’lik bir transfer ücreti almayı tercih ederler. IOTA ağında gerçekleşen işlem sayısı arttıkça ağın hızı da artıyor, yani aslında diğer ağların aksine ağ kullanıldıkça ölçeklendiriliyor. İşlemlerin onay süresi ise ortalama 12 saniye kadar azdır.

NANO (XNO)

Transfer İşlem Ücreti En Düşük Kripto Paralar 4
NANO (XNO)

NANO da tıpkı IOTA gibi işlem ücreti almayan ağlardan biridir. IOTA’dan daha hızlı olan bu ağda işlemlerin onaylanıp sonuçlanma süresi yaklaşık 2 saniyedir. Büyük miktarda varlığınızı transfer etmek istiyorsanız NANO’yu kullanmayı tercih edebilirsiniz. Nano, PoW blok zinciri yerine her NANO kullanıcısının kendi blok zincirini çalıştırabileceği bir mimariyle çalışır. Block Lattice isimli bu mimari, NANO’yu ölçeklenebilir ve şeffaf hale getirir. Borsalar NANO transferinden ortalama 0,027 XNO, yani 0,42 TL işlem ücreti alırlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ripple (XRP) Nedir? XRP Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Cardano (ADA)

Transfer İşlem Ücreti En Düşük Kripto Paralar 5
Cardano (ADA)

Cardano, yüksek ölçeklenebilirliği, hızı ve çevre dostu olmasıyla en popüler blok zincirlerinden biridir. Goguen yükseltmesiyle ağa akıllı sözleşmelerin gelmesi ve dApp’lerin oluşturulabilmesi, ağı daha da kullanılabilir hale getirmiştir. Sadece transferler için değil, DeFi uygulamaları ve sağlam temelli projeler için altyapı sağlayan Cardano, en büyük Ethereum katilleri arasında yer alır.

Cardano işlemlerden genellikle ortalama 0,165 ADA ücret alır. Borsalar ise ADA transferlerinden ortlama 0,8 ADA alırlar, bu da şu anki fiytlarla 6,30 TL eder.

Litecoin (LTC)

Transfer İşlem Ücreti En Düşük Kripto Paralar 6
Litecoin (LTC)

Litecoin, başlangıçta Bitcoin’den ilham alarak ödemeler için daha uygun bir ağ olması amacıyla geliştirilmiştir. İşlemlerin tamamlanması genellikle 1 dakikadan uzun sürse de LTC ile işlem yapmak oldukça ucuzdur. Kripto para borsalarından LTC çekmek istediğimizde ortalama 0,001 LTC, yani yaklaşık 1 TL işlem ücreti öderiz.

XRP (XRP)

Transfer İşlem Ücreti En Düşük Kripto Paralar 7
XRP (XRP)

XRP, küresel ödeme sistemini iyileştirmek için geliştirilmiş bir kripto paradır. Ripple Inc. tarafından geliştirilen kripto, ortalama birkaç saniye içinde transfer işlemlerini tamamlar. Birçok ödeme deviyle ve hatta ülkelerle anlaşması olan XRP, ağda gerçekleşen bir işlemden ortalama olarak $0,01’dan az ücret alır. Kripto para borsalarından XRP çekmek istediğimizde ise 0,2 XRP, yani yaklaşık 1,15 TL ücret ile karşılaşırız.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu