Yatırım Yapabileceğiniz Geleceğin Coinleri 2022

Kasım 2021 zirvesinden beridir süren ayı sezonu, kripto paraların toplam piyasa değerini 3 trilyon dolardan 1 trilyon doların altına kadar düşürdü. Bitcoin birkaç kez sert düşüşler yaşayarak 20 bin dolar civarında fiyatlamasını sürdürürken yatırımcılar fırsat aramaya devam ediyor. Savaş, enerji krizi, enflasyon gibi durumlar yeni parasal politikalara sebep oldu, FED’in faiz oranını her toplantıda artırıyor olması kripto piyasası kadar geleneksel borsaları da vurdu.

Her döngüde olduğu gibi ayı piyasasının sonu gelecek ve fiyat bir yükseliş trendine girecek. Eğer uzun vadede blok zinciri teknolojisinin ve kripto para sektörünün geleceğine inanıyorsanız, potansiyelinden emin olduğunuz altcoinleri tam da bu sıralarda iyice araştırmalısınız. Çünkü Bitcoin’de dip seviye önümüzdeki aylar içinde görülebilir. Bu içerikte 2022 senesinde yatırım yapılabilecek geleceği parlak en iyi 9 coin listesine göz atacğız.

#1 Solana (SOL)

Yatırım Yapabileceğiniz Geleceğin Coinleri 2022 2
Solana (SOL)

Solana, 2021’in Avax’la birlikte en çok yükselen kriptoları arasındaydı. Verimliliği ve hızı ile ön plana çıkan bir blok zinciri platformu olan Solana, özellikle son 2 senedir dApp geliştiricilerinin en çok tercih ettiği akıllı sözleşme platformlarından biri haline gelmiştir. Ethereum katilleri arasında en üst sıralarda yer almanın yanı sıra Ethereum’a ve diğer rakiplerine kıyasla ucuz ve hızlı işlem avantajı sunan Solana, işlem başına ortalama $0,002 maliyete ve saniyede 70 bine kadar çıkabilen işlem hızına sahiptir.

Solana, ağdaki işlemleri doğrulamak için kendi geliştiricileri tarafından geliştirilen Proof of History algoritmasını kullanır. Proof of Stake’i de bu algoritmayla birleştiren ağ, işlemleri daha hızlı işlemeyi başarmıştır. DeFi platformları, NFT’lerle ilgili şeyler, Web3 oyunları ve geleneksel şirketlerin blok zincirine adım atması gibi birçok konuda Solana çok iyidir.

#2 Cosmos Hub (ATOM)

Yatırım Yapabileceğiniz Geleceğin Coinleri 2022 3
Cosmos Hub (ATOM)

Cosmos, diğer L1 blok zincirlerinin aksine sadece kendi blok zincirini geliştirip ağını genişletmeye odaklanmak yerine uygulamaya özel blok zincirlerine odaklanmıştır. Cosmos, geliştiricilere her blok zinciriyle ve her itiyaçla uyumlu uygulamalar oluşturabilmeleri için araç seti ve platform sağlar. Ekosistemin amacı blok zincirlerinin interneti haline gelerek yeni blok zincirleri oluşturmayı kolaylaştırmaktır.

Uyarlanabilir ve modüler araçlar etrafında inşa edilen bu ekosistem, mevcut araçları kullanarak veya yenilerini oluşturarak tümü birbiriyle iletişim halinde olabilen merkeziyetsiz blok zinciri ağı oluşturmaya odaklanmıştır. Ekosistemin konsensüs mekanizması Tendermint algoritmasıyla yürütülür. Cosmos, blok zincirleri arası iletişim protokollerini geliştirerek geleceğin birbiriyle bağlantılı merkeziyetsiz internetini inşa etmede önemli rol oynuyor.

#3 Chiliz (CHZ)

Yatırım Yapabileceğiniz Geleceğin Coinleri 2022 4
Chiliz (CHZ)

Chiliz aslında zaten Türk yatırımcıların geçtiğimiz sene çok ilgi gösterdiği, hatta boğa sezonunun en ateşli zamanlarının fitilini yakan bir kripto paradır. Sporseverlerin spor takımlarının başarılarına yatırım yapmasını veya destekledikleri takımlarla ve sporcularla benzersiz deneyimler yaşamasını sağlayan Chiliz, spor takımları ve taraftarlar arasında farklı şekillerde doğrudan etkileşim sağlamak için blok zinciri teknolojisinden yararlanıyor.

Chiliz’in topluluk platformu Socios.com ve fan tokenlar aracılığıyla tüm sporseverler, spor takımları ile gerçek dünya deneyimlerini özelleştirebiliyor. Fan token sahipleri, stadyum oturma düzenleri, forma ve otobüs tasarımları, kutlama şarkıları gibi kararlarda etki yetkisine sahip olabiliyor, özel etkinliklere katılma şansı elde edebiliyor. İşin içinde NFT’ler de var ve onlar da sahiplerine bir dizi avantaj sağlıyor. Senenin her döneminde farklı spor dallarında önemli müsabakalar var ve hepsi CHZ token fiyatını doğrudan etkileyebiliyor.

#4 1inch (1INCH)

Yatırım Yapabileceğiniz Geleceğin Coinleri 2022 5
1inch (1INCH)

1inch, piyasadaki büyük DEX’leri yani merkeziyetsiz kripto para borsalarını birleştirerek kripto alıp satmak isteyenler için en iyi koşulları bulan bir DEX toplayıcıdır. Örneğin ETH karşılığında LINK token satın almak istiyorsunuz, elinizdeki ETH miktarına karşılık en yüksek tutarda LINK alabileceğiniz DEX’i otomatik olarak size sunar.

Merkeziyetsiz borsalarda her zaman fiyatlar ve işlem ücretleri küçük değişiklikler gösterir. DEX’lerden gerçek zamanlı fiyatları toplayarak en uygun fiyatı belirlemeyi sağlayan 1inch’in veri topladığı borsalardan bazıları Kyber Network, SushiSwap, Uniswap, 0x ve Balancer’dır. DeFi’nin bizimle kalıp geleneksel finans endüstrisini yıkma ihtimali olduğunu ve 1inch’in kendi kategorisinin en iyi projesi olduğunu düşünürsek geleceğe dair yatırımlarda bu token da göz önünde bulundurulmalıdır.

#5 Gala Games (GALA)

Yatırım Yapabileceğiniz Geleceğin Coinleri 2022 6
Gala Games (GALA)

Gala Games, play to earn oyunları geliştirerek oyuncuların bu oyunlardaki etkinlikleri karşılığında NFT’ler ve kripto para kazanmasını sağlayan bir blok zinciri oyun platformudur. Farklı oyun içi işlevselliğe sahip çok sayıda kategorisi bulunan Gala Games, oyuncuların oyun içi başarılarını ödüllendiriyor ve oyun içi öğelerin sahipliğini NFT teknolojisiyle oyunculara veriyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Enerji Krizi ve Enflasyon, Bitcoin ve Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiliyor?

Oyna – kazan konsepti gelişimini hızla sürdürüyor. Gala Games’te çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası (MOBA), gerçek zamanlı strateji (RTS), rol yapma oyunu (RPG) ve daha fazla kategoriler mevcut. Her oyun farklı hikaye ve oynanış şekline sahip olsa da temel değer oyuncuların dijital varlıklarla ödüllendirilmesidir. Gala Games, piyasada bunu en iyi başaran projelerden biridir.

#6 Optimism (OP)

Yatırım Yapabileceğiniz Geleceğin Coinleri 2022 7
Optimism (OP)

Optimism bir Ethereum katman iki blok zinciridir. Ethereum blok zincirinin güvenliğinden yararlanarak blok zincirindeki problemlere çözümler sunan Optimism, ekosistemin ölçeklenmesine büyük ölçüde yardımcı olur. Optimism ağında yapılan işlemler güvenli bir şekilde kaydedilir ve Ethereum ağında güvence altına alınır.

Optimism, Ethereum’un en büyük ölçeklendirme çözümlerinden biri olarak uzun süredir kullanılmasına karşın henüz 2022’nin Mayıs ayında airdrop yaparak piyasaya sürülmüştür. Sürdürülebilirlik, basitlik, pragmatizm ve iyimserlik ilkeleri etrafında inşa edilen bu proje, yatırım yapmaya değer projeler arasında sıralandırılabilir.

#7 Celer Network (CELR)

Yatırım Yapabileceğiniz Geleceğin Coinleri 2022 8
Celer Network (CELR)

Celer Network, blok zinciri platformlarına birlikte çalışabilirlik getirmeyi hedefleyen bir katman-2 altyapılı blok zinciridir. Tıpkı Cosmos gibi merkeziyetsiz uygulama geliştiricileri için çoklu zincir ve zincirler arası destek sağlamayı amaç edinen Celer Network, ağ katılımcılarını teşvik eden bir kripto para ekonomisi yaratmıştır. Tüm bunların yanında ağ, güvenli, hızlı ve düşük maliyetli işlemler yapmayı sağlar.

Celer Network tarafından yayınlanan blok zinciri tabanlı e-spor platformu, bu alanda türünün ilk örneğidir. CelerX isimli uygulama mobil cihazlarda kullanılabilir. Mobil alanına odaklanan Celer, mobil SDK yayınlayarak akıllı cihazlarla kolay uygulama geliştirmeyi de mümkün kıldı. Hızlı zincir dışı işlemlere, akıllı sözleşmelerle sorunsuz işlemlere ve her blok zinciri platformunda dApp’ler için güvenli ortam sağlama gücüne sahip bu proje gelecekte daha iyi yerlerde olabilir.

#8 Fetch.AI (FET)

Yatırım Yapabileceğiniz Geleceğin Coinleri 2022 9
Fetch.AI (FET)

Blok zinciri ile makine öğrenimini ve yapay zekayı birleştirerek verilerin verimliliğini artırmak için kripto ekonomisi geliştiren Fetch.ai, yeni nesil güçlü uygulamaların geliştirilmesine olanak sağlar. Otonom ekonomik ajanlar olarak bilinen blok zinciri teknolojisini iki gelişmekte olan teknolojinin yeteneğiyle birleştiren proje, seyahat, tedarik zinciri, sağlık ve DeFi gibi veri yoğun sektörleri kapsayan ürünlerin verimini artırmak için kullanılabilecek geniş veri kaynaklarını kolay şekilde işleyebilir.

Yapay zeka ve makine öğrenimi laboratuvarı olarak çalışan proje, herkesin bağlanarak güvenli veri kümelerine erişebileceği izin gerektirmeyen bir ağ oluşturmuştur. Bu ağ, yapay zeka teknolojisine erişimi demokratikleştirmiştir. Akıllı enerji şebekelerinden ulaşım ağlarına kadar her şeyi optimize ederek verimlerini artırmayı amaçlayan Fetch, büyük ölçekli veri kümelerine dayanan karmaşık dijital sistemlerle entegre çalışabilir.

#9 Band Protocol (BAND)

Yatırım Yapabileceğiniz Geleceğin Coinleri 2022 10
Band Protocol (BAND)

Fetch.ai gibi verilerle çalışan Band Protocol, blok zinciri oracle’ı olarak akıllı sözleşmelere ve merkeziyetsiz uygulamalara zincir dışından veriler sağlar. Gerçek dünya verilerini toplayarak Ethereum ve Cosmos gibi blok zincirlerindeki akıllı sözleşmelere gönderen bir oracle görevi gören Band, DeFi uygulamalarının ihtiyaç duyduğu güvenilir fiyat akışlarını sağlayabilir veya diğer dApp’lere tüm güncel matematiksel verileri sağalyabilir.

Harici verileri zincir üstü ortama emniyetli ve güvenli şekilde getirmenin en iyi yollarını temsil eden proje, günümüz blok zinciri ortamında kilit bir rol oynamaktadır. Blok zincirleri kapalı sistemlerdir ve dışardan veri almaları normal şartlarda imkansızdır. Blok zincirlerini verilerle beslemek ve bunu doğru şekilde yapmak, herhangi bir ürün veya platformun çalışma verimliliğini kat kat artıracaktır.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu