En İyi Bitcoin ve Kripto Para Borsaları 2022

Kripto para ticareti yapmanın en kolay ve popüler yöntemlerinden biri kripto para borsalarını kullanmaktır. Her borsa listelediği kripto paralarla alım satım işlemini desteklemenin yanında vadeli işlemler, opsiyonlar, staking, borç alma & verme, madencilik, launchpad ve benzeri hizmetler de verir. Kripto paralar şu andaki yüksek işlem hacimlerine borsalar sayesinde ulaşmaktadır. Her borsa, sundukları finansal ürünler, hız, listelenen kripto sayısı ve işlem ücretleri bakımından birbiriyle rekabet halindedir. Bu içerikte 2022’nin en iyi kripto para borsaları listesini inceleyeceğiz ve borsaların birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajlarını göreceğiz.

  1. Binance
  2. Coinbase
  3. Kraken
  4. Crypto.com
  5. OKX
  6. KuCoin
  7. Bitstamp
  8. Bitpanda

#1 Binance

En İyi Bitcoin ve Kripto Para Borsaları 2022 2
Binance

Binance, piyasaya sürüldüğü günden beri neredeyse her zaman işlem hacmi bakımından en büyük 5 kripto para borsası arasında yer almıştır. 150’den fazla kripto parayı destekleyen borsanın Türkiye için özel Binance.TR isimli bir borsası da vardır. Listede sıralayacağımız tüm borsalar gibi Binance de iki faktörlü kimlik doğrulama ile fon güvenliği sağlamaktadır.

Binance, gelişmiş gösterge ve grafiklerle ticaret yapmayı sağlamaktadır. Hem spot piyasa, hem kripto dönüştürücü, hem Binance DEX, hem de Binance P2P ile kripto ticareti yapılabilir. İşlem ücretleri, yönlendirici kodu ile üye olmaya, cüzdanda tutulan BNB sayısına ve 30 günlük işlem hacmine göre değişmekte olsa da ortalama %0,075 ile %0,0525 arasında değişmektedir. Binance’in BNB Smart Chain isminde blok zinciri ve BNB isminde native coini vardır.

#2 Coinbase

En İyi Bitcoin ve Kripto Para Borsaları 2022 3
Coinbase

Coinbase, kullanıcılara kullanıcı dostu ve sezgisel bir arayüz sunan ve oldukça çeşitli sayıda kripto listeleyen bir borsadır. Binance ile birlikte piyasanın en büyük iki borsasından biri olan Coinbase, oldukça iyi eğitim materyali yelpazesine de sahiptir. ABD’deki büyük şirketler arasında da yer alan borsa, NASDAQ’da listelenmiş ve işlem gören hisse senedine sahiptir.

Hem Pro platformu, hem de yeni başlayanlar için basit şekilde kripto dönüştürme arayüzü sunan Coinbase, sektör ortalamasına kıyasla biraz daha yüksek işlem ücretlerine sahiptir. Borsa, müşterilerin kripto varlıklarının ortalama %98 kadarını çevrimdışı soğuk cüzdanlarda depolar. İşlem ücretleri biraz yüksek olsa da Coinbase güvenlik açısından en iyisidir.

#3 Kraken

En İyi Bitcoin ve Kripto Para Borsaları 2022 4
Kraken

Kraken, 125’ten fazla kripto parayı listeleyen bir borsadır. Kraken Pro platformu, kripto para piyasasındaki neredeyse en düşük işlem ücretlerine sahiptir. 2011 yılından beri hizmet veren bu borsa, en itibarlı kripto para borsaları arasında üst sıralarda yer alır. Yüksek işlem hacmine sahip yatırımcılar, Kraken Pro kullanarak işlem ücretlerinden oldukça tasaruf edebilir. Pro platformunda işlem ücretleri işlem hacmine göre %0 ile %0,26 arasında değişmektedir.

Kraken’in kötü yanı, sınırlı finansman seçeneğine sahip olmasıdır. Banka havaleleri ve kripto paralar ile finansmanı destekleyen borsa, PayPal, Skrill ve Neteller gibi ödeme platformları veya kredi kartı ile finansman konusunda vasattır.

#4 Crypto.com

En İyi Bitcoin ve Kripto Para Borsaları 2022 5
Crypto.com

Crypto.com, 300’den fazla kripto parayla çok geniş yelpazede kriptoyu destekleyen bir borsadır. Crypto.com, kullanıcıların kripto varlıklarının tamamını soğuk cüzdanlarda depoladığını ve 750 milyon dollarlık kripto sigortası ile güvence altına aldığını söylemektedir. Buna ek olarak telefon numarası, biyometrik fotoğraf, her işlem için şifre, e-posta, kimrik doğrulama prosedürü gibi çok faktörlü kimlik doğrulamaya da önem verilmektedir.

ABD’de hizmet verilen sınırlı sayıda kripto para borsasından biridir. Tıpkı Binance gibi kendi blok zincirine (Cronos) ve yerel coinine (CRO) sahiptir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haziran Ayının Göze Çarpan Web3 Coinleri

#5 OKX

En İyi Bitcoin ve Kripto Para Borsaları 2022 6
OKX

Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan OKX, en iyi bilinen kripto para borsaları arasında yer alır. Kullanıcıların ve sektörün ihtiyaçlarına göre yenilikleri takip eden borsa, çoğu işlem için %0,10 veya daha düşük işlem ücretlerine sahiptir. Kullanımı kolay alım – satım arayüzleri, spot, türev, marj ve daha fazlası ile ticaret, borç alma & verme, yeni token lansmanları ve daha birçoğu OKX platformunda kullanıcılara sunulur.

OKX de Binance’e yakın düzeyde kripto ile faiz kazanma olanakları sunar. Bu geniş hizmet yelpazesi, OKX kullanmak için önemli sebeptir. OKX de kendi blok zincirine ve OKB ve OKT tokenlarına sahiptir.

#6 KuCoin

En İyi Bitcoin ve Kripto Para Borsaları 2022 7
KuCoin

KuCoin, 700’e yakın kripto parayı listeleyen iyi bir kripto para borsasıdır. Listedeki büyük borsalara kıyasla daha fazla gelecek vaadeden altcoini listeleyen bu borsa, bu sayede yüksek kullanıcı tabanına ulaşmıştır. Borsa hem spot, türev, marj ticareti gibi kripto para ticareti ürünlerine sahiptir, hem de finans için harika ürünler sunar. Kripto stake etme, borç alma & verme, madencilik havuzuna katılma, kripto lansmanına katılma ve ön satışla token satın alma gibi birçok şey KuCoin tarafından kullanıcılara sunulur.

KuCoin’de işlem ücreti ortalama %0,1’dir. Borsanın yerel tokenı KCS’dir.

#7 Bitstamp

En İyi Bitcoin ve Kripto Para Borsaları 2022 8
Bitstamp

Bitstamp, 75’ten fazla kripto parayı destekleyen bir kripto para borsasıdır. Dört farklı emir türüne ve staking imkanlarına sahip olan borsa, oldukça uzun süredir (2011’den beri) piyasadaki en iyi borsalar arasında yer almaktadır. Gelişmiş ticaret araçları, aritmetik stratejiler çalıştırarak otomatik kripto ticareti yapmaya olanak tanır.

İşlem ücretleri %0,5 ile rakip borsalara kıyasla yüksek seviyededir. Kurumsal düzeyde güvenlik sunan bu borsa aynı zamanda 7/24 müşteri desteğine de sahiptir.

#8 BitPanda

En İyi Bitcoin ve Kripto Para Borsaları 2022 9
BitPanda

BitPanda, 2014’te kurulan Avusturya menşeli bir kripto para borsasıdır. Kullanımı kolay ve kullanıcı dostu bir tasarıma sahip bu borsa, aynı platform içinde kripto paralara, hisse senetlerine, emtialara ve metallere yatırım yapmamızı sağlar.

Özellikle Avrupalı kullanıcılar tarafından yaygın olarak kullanılan borsa, acemi kullanıcılar için kolay bir arayüz oluşturmuştur. Platform, tokenize edilmiş NASDAQ hisse senetlerini barındırır. İşlem ücretleri çok şeffaf değildir ve genellikle oldukça yüksektir. Kolay kullanımlı bir kripto para borsası arayanlar için iyi bir seçenektir.

Sonuç

Kripto dünyasına merak duyan ve bir başlangıç noktası arayan kullanıcılar, yukarıdaki listedeki kripto para borsalarını kullanarak bu büyük sektöre giriş yapabilir. Bu borsaların çoğu katı düzenlemelere tabidir ve etkileyici geçmişleri vardır. Güvenli bir şekilde kripto para ticareti veya yatırımı yapmak, fonlarınızın güvenliğinden ve hassas bilgilerinizin iyi korunduğundan emin olmak çok önemlidir. Bu yüzden güvenilirliği kanıtlanmış ve yüksek likiditeye sahip merkezi borsaları tercih ettiğinizden emin olmalısınız.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu