Bitcoin’in Yerini Alabilecek İki Kripto Para Birimi

Bitcoin hala piyasa değerine göre dünyanın 1 numaralı kripto para birimi olsa da, diğer kripto para birimlerinin sonunda onu geçebileceğini düşünmek için birçok neden var. Bu yılki kripto piyasası geri çekilmesinden önce, yaygın görüş Bitcoin‘in enflasyona karşı bir koruma aracı ve uzun vadeli bir değer deposu olduğuydu. Hatta bazıları Bitcoin‘e “dijital altın” adını verdi. Ancak bu varsayımlar artık şüpheli bulunuyor.

Peki hangi kriptolar, kripto piyasasının tepesindeki Bitcoin’in yerini alabilir? Şu anda en iyi iki ihtimal Ethereum ve Solana olarak görülüyor. Her iki kripto da Bitcoin‘den daha fazla fayda sağlıyor ve her ikisi de umut verici büyüme beklentileri ile blok zinciri endüstrisinde inovasyon liderleri.

Ethereum (ETH)

Ethereum bir inovasyon lideri olarak öne çıkıyor. Akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) ve değiştirilemez tokenlar (NFT’ler) dahil olmak üzere son birkaç yılın en tanınabilir gelişmeleri, Ethereum blok zinciri kaynaklı.

Hemen hemen her metriğe göre, Ethereum blok zinciri endüstrisindeki baskın güçtür. Örneğin, Ethereum, tahmini %80 pay ile NFT pazarında 1 numaralı oyuncudur. Merkezi olmayan finans (DeFi), blockchain oyunları ve metaverse gibi alanlarda, Ethereum dünyadaki diğer tüm blockchainleri gölgede bırakıyor.

15 Eylül 2022’de gerçekleşen Merge yükseltmesi ile Ethereum daha güçlü hale gelecek. Ethereum ile ilgili mevcut şikayet, çok yavaş ve çok pahalı olmasıydı. Bunun nedeni büyük ölçüde bir Proof of Work konsensüs mekanizmasına dayanmasıydı. Merge ile Ethereum, işlem ücretlerini azaltan ve işlem işleme hızlarını artıran bir Proof of Stake konsensüs mekanizmasına geçiş yaptı. Ethereum, artık saniyede 100.000 işlemi gerçekleştirebilecek. Buna karşılık, Bitcoin şimdilik saniyede yalnızca beş ila 10 işlem gerçekleştirebiliyor.

Solana (SOL)

Solana için piyasa hakimiyetine giden yol daha karmaşık çünkü Ethereum‘a doğrudan rakip. Her ikisi de kullanıcılara aynı işlevsellik ve faydayı sunuyor. Ethereum’un akıllı sözleşmeleri var ve Solana’nın da öyle. Ethereum, NFT’lerin oluşturulmasını sağlıyor, aynı zaman da Solana da öyle. Anahtar satış noktası, Solana’nın Ethereum’un yapabileceği her şeyi yapabilmesidir, sadece daha ucuzdur. Solana saniyede 65.000 işlem yapma kabiliyeti sunuyor ve işlem ücretleri sıfıra yakın.

Solana, yeni bir ticari ödeme ağından (Solana Pay) tamamen yeni bir mobil kripto platformuna (Solana Mobile) kadar her şeyi başlattı. 2023’te Solana, ilk “kripto telefonu” olan Saga’yı piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın Trend IoT Coinleri (23 - 29 Mayıs)

Aynı zamanda Solana, hem blok zinciri oyunlarına hem de Web3’e ciddi atılımlar yapıyor. Solana, diğer kripto paralardan daha fazla, kriptoyu erken benimseyenler için tanınabilir bir marka oluşturmak için adımlar atıyor. Bu marka deneyimini süper hızlı, süper ucuz bir blok zincirin üzerine ekleyebildiğiniz zaman, bu çok güçlü bir değer önerisidir.

Ethereum veya Solana Bitcoin’i ne kadar sürede devirebilir?

Bu kesin olmayan bir benzetme olabilir, ancak kripto endüstrisinde olanları bir nesil önce teknoloji endüstrisinde olanlara benzer şekilde düşünebilirsiniz. 1980’lere kadar IBM, teknoloji endüstrisindeki en büyük isimdi ve ardından Microsoft  ve Apple geldi.

Birçok yönden Bitcoin bugünün kriptosu IBM’dir, Ethereum yeni Microsoft’tur ve Solana yeni Apple’dır diyebiliriz. Üçünün de bir arada var olması için kesinlikle yer var. Tek gerçek soru, kimin liderlikte oturacağı. Büyük kurumsal yatırımcılar Bitcoin’i tercih edebilirken, günlük yatırımcılar Ethereum ve Solana’yı tercih edebilir.

Şu anda, Ethereum, piyasa değerine göre Bitcoin‘in yarısı kadar büyük ve Solana‘nınki sadece %3’e eşit. Yani ikisinin de Bitcoin’i geçmesi için çok şeyin değişmesi gerekecek. Ancak yine, teknoloji endüstrisinde IBM, Microsoft ve Apple ile neler olduğuna bakın. Microsoft, 1975’te piyasaya sürüldü ve Microsoft’un IBM’i piyasa değeri olarak geçmesi yaklaşık yirmi yıl sürdü. Ardından, bu gerçekleştikten sonra, Apple’ın Microsoft’u piyasa değeri olarak geçmesi yaklaşık yirmi yıl daha sürdü. Açıkçası, bu bir gecede olmayacak ve yol boyunca birçok değişiklik olacak.

Ancak Ethereum ve Solana artık görmezden gelinemeyecek kadar çok fayda sağlıyor ve her ikisi de inovasyon lideri. Kripto endüstrisinin geleceğine inanıyorsanız ve kriptonun oynaklığını kaldırabilirseniz, bu iki kriptoyu portföyünüze dahil etmeyi ve uzun vadeli olarak elinizde tutmayı değerlendirebilirsiniz.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu