2023’de En Çok Kazandırabilecek 10 Altcoin

2023’de en çok yükselebilecek altcoin’ler hangileri? 2023’de alınabilecek, en çok kar bırakabilecek altcoin’leri sizler için listeledik.

Bitcoin fiyatı, çok büyük bölümü yorucu bir düşüş trendi ile geçen 2022’de %65 düşüş yaşadı. Hem dip noktaya çok yakın olunduğu düşüncesi, hem de enflasyon probleminin önüne geçiliyor olması, kripto para piyasası katılımcılarının 2023 için yüksek beklentilere girmesine sebep oluyor. İçinde bulunduğumuz ayı piyasası potansiyel olarak günler ila birkaç ay arasında sona ermeli.

Bu dönemler şimdiye kadar her zaman fiyatların nispeten büyük bir yukarı harekete ve yerel zirveye ulaşmasına, uzun dönemde ise yeni rekor kırılmasına yol açtı. Uzun vadeli grafikler, Bitcoin’in her zirvesinden sonra mutlaka bir ila bir buçuk sene içinde değerinin ortalama %80’ini kaybettiğini, daha sonra ise iki sene içinde önceki zirvesinin birkaç katı kadar yüksek zirveler yaptığını gösteriyor.

Altcoinler de genellikle Bitcoin’in fiyat harekelerini takip ettikleri için durum onlarda da benzer. Ancak altcoinler daha volatil olduğu için hem düşüş hem de yükseliş trendinden daha çok etkileniyor. Yani Bitcoin’in dip yaptığını düşündüğünüz sırada muhtemelen altcoinler de dip yapmış olacak ve bu seviyenin ardından başlayacak boğa koşuşu çok büyük bir “altseason“ı tetikleyebilecek. Bu sebeple bu içerikte 2023’te değerlendirilmesi gereken altcoinler listesini paylaşacağız.

Ethereum (ETH)

Ethereum (ETH)

Ethereum, 2014’te Vitalik Buterin ve birkaç kişinin daha bulunduğu bir ekip tarafından kitle fonlaması yöntemiyle piyasaya sürülen bir blok zinciri projesidir. Merkeziyetsiz ve akıllı sözleşme işlevine sahip açık kaynaklı bir yazılım olan Ethereum, blok zinciri içinde oluşturulan akıllı sözleşmeler ve protokollerin kişi kontrolü, dolandırıcılık, kesinti ve üçüncü taraf müdahalesi olmadan çalışabilmesini sağlar.

Ethereum’un dünyadaki kullanım durumları bilinenin aksine çok fazla artmış durumda. Blok zinciri teknolojisine mesafeliyken bu teknolojiyi denemeye karar veren kurumlar, akıllı sözleşmelerin gücünden yararlanmak için yüksek ihtimalle Ethereum’u tercih ediyor. Zaten piyasa değeri en yüksek ikinci kripto para olsa da ETH hala muazzam bir büyüme potansiyeline sahip. Hatta kimileri için bu hiçbir zaman yaşanmayacak olsa da ETH piyasa değeri yakın gelecekte BTC’yi geçebilir. ETH’nin BTC’ye kıyasla 2,15 kat fazla değerlenmesi, şu anda ikisini aynı piyasa değerine getiriyor.

Geliştiricilerin merkeziyetsiz, dağıtılmış uygulamalar, yani dApp’ler geliştirmesine yardımcı olan Ethereum, ConsenSys ile Microsof Azure üzerinde Ethereum blok zinciri ortaklığı sunmaktadır. Hem bu ve benzeri ortaklıklar, hem de The Merge yükseltmesi ile PoW’dan çok daha az enerji yoğun ve sürdürülebilir olan PoS konsensüs mekanizmasına geçilmesi, 2023’te yatırım yapılabilecek altcoinler arasına Ethereum’u basitçe sokuyor.

Polkadot (DOT)

Polkadot (DOT)

Polkadot, Solidity akıllı sözleşme dilini geliştiren ve Ethereum’un kurucu ortağı olan Gavin Wood tarafından geliştirilen merkeziyetsiz bir web protokolü ve açık kaynaklı blok zinciridir. Ethereum’un protokollerinin daha gelişmişlerini sunmak amacıyla geliştirilen Polkadot, diğer blok zincirleri ile birlikte çalışabilirliğe odaklanmıştır.

Yüksek güvenliğe odaklanan Polkadot, özel ve genel anahtar şifrelemesi ile çalışmaktadır. Blok zincirini oluşturan işlem blokları, her 6 saniyede bir bekleyen işlemleri onaylar. 2021’den beri parachain müzayedeleri gerçekleştiren Polkadot, müzayedeleri kazanan gelişmiş projelere parachain’leri içinden slotlar tahsis ediyor.

Yeni nesil bu blok zinciri, çeşitli blok zincirlerinin güvenliklerini bir araya getirerek ortak özelliklerini paylaşabilmelerini sağlıyor. Homojen ve ölçeklenebilir bir çok zincirli çerçeve oluşturan ağ, bir relay chain’den ve birçok parachain’den oluşmaktadır. Müzayede kazanarak parachain kiralayabilen kullanıcılar, paracahain’lerini herhangi bir kullanım amacıyla özelleştirerek zincirler arası güvenli işlemler için kullanabilir. Polkadot blok zinciri üzerinde token oluşturulabilir.

Chainlink (LINK)

Chainlink (LINK)

Chainlink, blok zinciri teknolojisinin temelinde yatan zincir dışı bağlantısızlık problemine çözüm getiren merkeziyetsiz bir oracle protokolüdür. Güvenilir, güvenli ve merkeziyetsiz şekilde blok zincirine anlık bilgi taşıyan Chainlink, gerçek dünya ile zincir arasında bir veri kaynağı haline gelmiştir. Akıllı sözleşmeler için bir düğüm ağı oluşturan proje, bir blok zinciri ara yazılımı olarak nitelendirilebilir.

Güvenlikten ödün vermeden etkinlik sonuçları, fiyat beslemeleri, geleneksel ödeme sistemleri ile bağlantılar, rezerv verileri ve daha fazla temel bilgileri blok zincirlerine sağlayan Chainlink, yüzlerce DeFi protokolü ve platformu tarafından kullanılıyor.

Sergey Nazarov ve Steve Ellis tarafından kurulan Chainlink, blok zincirine taşınan verilerin zincire geldiği noktaları manipüle edebilmesini basitçe engelliyor. Oracle’ların potansiyel başarısızlıklarını minimuma indirmek için oracle dağıtımı, veri kaynağı dağıtımı ve güvenilir donanım kullanımı ilkelerini benimseyen Chainlink, güvenliği artırmak için de TownCrier isimli bit startup’ı satın almıştır.

Özellikle borsaların ve diğer merkezi platformların rezerv kanıtlarını açıkladığı, denetim raporlarını sunduğu ve merkle ağacı yöntemini kullandığı bu dönemde Chainlink, piyasa için her zamankinden daha büyük önem arz ediyor.

VeChain (VET)

VeChain (VET)

VeChain, iş operasyonlarının ve tedarik zinciri yönetiminin verimliliğini artırmak için blok zinciri teknolojisini kullanan ve gerçek dünyaya yönelik iş çözümleri yaratan yenilikçi bir platformdur. Nesnelerin interneti (IoT) ile blok zincirinin şeffaflığını birleştiren ekosistem, işletmelere doğruluğu kanıtlanmış bilgi ve veri akışı sağlamak için geliştirilmiştir.

Tedarik zinciri operasyonlarında yeni verimlilikler keşfetmek isteyen ve dApp’ler oluşturmak veya dApp’ler kullanmak isteyen işletmeler, VeChain Thor blok zincirinden yararlanabilirler. Sunulan çözümler, işletmelerin gerçek dünyadaki hizmetlerini blok zinciri tabanlı hizmetlerle iyileştirmesine, blok zincirinin kullanım durumlarının tamamını işletmesine uygulamasına olanak tanır. Bunun içinde tüketim mallarından DeFi hizmetlerine, NFT’lerden oyunlara her şey olabilir.

İlk olarak Ethereum blok zincirinde piyasaya sürülen VeChain daha sonra VeChain Thor blok zincirini geliştirdi ve ekosistemine VTHO’yu da ekleyerek iki tokenlı bir blok zinciri haline geldi.

Flow (FLOW)

Flow (FLOW)

Flow, oyunları, dApp’leri, NFT’leri ve diğer dijital varlıkları desteklemek için geliştirilmiş merkeziyetsiz, hızlı ve geliştirici dostu bir blok zinciridir. Yüksek hızda işlemler ve yüksek ölçeklenebilirlik için oluşturulan bu zincir, bu sayede NFT’ler ve blok zinciri tabanlı oyunlar için uygun hale gelmiştir.

Çok rollü ve çok düğümlü bir mimari tasarlayan Flow, verim ve hızda gelişme vaat etmekte. Diğer blok zincirlerinde düğümler tüm işlemleri doğrulamak ve işlem geçmişini saklamakla yükümlüyken Flow’da ise her düğüm bir işlemin bir bölümünü doğrular. Blok zincirindeki toplam iş, düğümler arasında bölünmüş şekilde paylaştırılır.

Özelikle Ethereum’un sınırlı ölçeklenebilirlik sorununu ele alan Flow, saniyede 10 ila 20 işlem gerçekleştirebilen bu ağa karşın 1000 ila 10.000 TPS’ye ulaşabilir. Maliyetleri de önemli ölçüde düşüren Flow, işlem başına iki ücret alır ki bu iki ücretin toplamı genellikle $0,01’a ulaşmaz. Ekim 2020’de CoinList’te yapılan halka açık satış yoluyla 18 milyon dolar toplayarak piyasaya giren Flow, basketbol temalı NFT’ler için bir pazar yeri olan ve Sorare ile birlikte dünyanın en bilindik spor NFT oyunu olan NBA Top Shot’ı ekosisteminde barındırıyor.

Çok rollü ve çok düğümlü bir mimari ile blok zincirini paralelleştiren Flow, bir işlemin doğrulanması aşamasını dört farklı düğüm türüne ayırır. Bunlar toplama, mütabakat, yürütme ve doğrulamadır. Cadence isimli kendine özgü programlama dili, blok zincirindeki sanat, koleksiyon ve kripto paralar gibi dijital varlıkların sahipliğini yönetmek için özel olarak geliştirilmiştir. NFT oyunlarının video oyunu sektöründe etkilerini günden güne artırdığı bu dönemde Flow, 2023’ün en başarılı blok zinciri projelerinden biri olabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Seyahat Endüstrisinde Blok Zinciri Devrimi - Kripto Para ile Rezervasyon Olur mu?

Stacks (STX)

Stacks (STX)

Stacks, akıllı sözleşmelerin geliştirilmesini ve yürütülmesini destekleyen bir Katman-1 blok zinciridir. Ethereum, Solana, Cardano, Avalanche ve BNB gibi çok bilinen akıllı sözleşme platformlarının aksine Stacks, Bitcoin’in yetenekleri üzerine inşa edilmiş ve Bitcoin ekosistemi içinde bulunan bir projedir.

Bu, genellikle Katman-2 blok zincirlerinin tercih ettiği bir yöntem olsa da Stacks, bunu benzersiz bir yöntemle başarmıştır. Kendi ağı, düğümleri, madencileri ve coin’i olan Stacks, Bitcoin’in temel blok zinciri katmanını güvenilir bir yayın ve depolama ortamı olarak kullanır. Stacks bloklarında derlenen işlem geçmişi, Bitcoin blok zincirine kaydedilir.

Ryan Shea ve Muneeb Ali tarafından kurulan proje, 2017’de Blockstack tarayıcısının herkese açık alfa sürümünü yayınlamıştı. Merkeziyetsiz bir kimlik sistemi oluşturma hedefiyle yola çıkan Stacks, 2018’de blok zincirini başlatmış ve SEC onaylı ilk kripto para olmuştur. 2021’in başlarında bir hard fork gerçekleştirerek Stacks 2,0’ı piyasaya süren proje, bu yükseltmeyle birlikte Bitcoin ile ilişkisinin arkasına Proof-of-Transfer (PoX) fikir birliği mekanizmasını eklemiştir. Bu fikir birliği mekanizması, Stacks için önerilen ilk mekanizma olan Proof-of-Burn’ün (PoB) uyarlamasıdır.

Basic Attention Token (BAT)

Basic Attention Token (BAT)

Basic Attention Token (BAT), internet tarayıcısı Brave tarafından desteklenen blok zinciri tabanlı bir ödüllendirme ve dijital reklamcılık platformudur. Yayıncılar, reklam verenler ve kullanıcılar BAT harcar, kazanır ve birbirlerine bağış olarak bu ERC-20 tabanlı tokenı gönderebilirler. Brave’i Javascript programlama dilinin ve Mozilla Firefox’un yaratıcısı Brendan Eich ve Brian Bondy, Mayıs 2015’te kurmuştur.

Reklam verenler, yayıncılar ve kullanıcılar arasında sıkıntılı veri paylaşımı olması, kullanıcıların gizliliklerini kaybetmesi, reklamların sayfa yükleme sürelerini ve içeriğe ulaşma sürelerini artırması gibi sıkıntılar olması, ayrıca aracıların reklamlardan milyarlarca dolar pay alması gibi problemler, reklam verenleri yanlış hedeflemeye ve raporlamaya sürüklemiştir. Dijital reklamcılık için yemi bir vizyon oluşturan Brave, aracıları ortadan kaldırmış, kullanıcı gizliliğini artırmış ve ekosistem içindeki parayı çok daha adil olarak dağıtarak endüstriyi düzeltmeyi amaçlamıştır.

İlk sürümü Ocak 2016’da piyasaya sürülen Brave, yerleşik reklam engelleme özelliğine, tarama verileri gizliliğine, üçüncü taraf izleyicileri otomatik engelleme özelliğine sahiptir. En başta Bitcoin ile bahşiş özelliğini destekleyen Brave, ölçeklenebilirlik problemleri nedeniyle Mart 2017’de Basic Attention Token’ı piyasaya sürmüş ve blok zinciri tabanlı dijital reklam platformunu duyurmuştur.

Proje sadece 30 dakikada 35 milyon dolardan fazla fon toplamayı başarmıştır. Şu anda en bilindik kripto paralar arasında yer almasa da BAT, aslında en fazla kullanıcı tarafından kullanılan kripto paralardan biridir.

IoTeX (IOTX)

IoTeX (IOTX)

IoTeX, cihazlar ve insanlar arasındaki iletişime odaklanmış bir katman 1 blok zinciridir. IoT teknolojisini blok zincirinden yararlanarak büyüten ve dApp geliştirmeyi kolaylaştıran Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uygun hale getiren IoTeX, en güvenli, hızlı ve ölçeklenebilir blok zinciri platformu olduğunu iddia etmektedir.

IoT ekosistemini geliştirmek amaçlı dijital ve fiziksel milyarlarca dApp’e ve cihaza güç sağlama hedefine sahip olan IoTeX, bir ana kök zincirine ve onun yönettiği birçok bağımsız zincire sahiptir. Ağ bu sayede üretkenliği, verimliliği ve ölçeklenebilirliği en üst düzeye çıkarmıştır.

Blockfolio, DraperDragon ve Binance de dahil olmak üzere 85’ten fazla delege tarafından denetlenen IoTeX, tüm gerçek dünya uygulamalarında kullanılacak nihai IoT platformu olmayı amaçlar. ioTube ve ioPay gibi hizmetleri de mümkün kılan IoTeX, NFT ve DeFi alanlarındaki PixieWorld ve Mimoswap gibi dApp’lere de güç sağlar. Platformun planları arasında insanları gerçek dünya eylemlerine karşılık IOTX ile ödüllendirme fikri de vardır.

Ekosistemin kendine özgü mimarisi, birlikte çalışabilir blok zincirlerine yetki vermesi ve bunların üzerinde çalışma tasarımı, IoTeX’i diğer protokollerden benzersiz kılmaktadır. Merkeziyetsiz tanımlama, gerçek dünya veri oracle’ları ve güvenilir donanım katmanları, IoTeX’i IoT için en kapsamlı ekosistemlerden biri haline getirmektedir. Yerleşik gizlilik sistemi ise tüketicilerin kendi kişisel bilgileri üzerinde daha fazla kontrole sahip olmasını sağlamaktadır. Bu, verilerini gizli şekilde depolayanların bu verilerden para kazanabilmesini de sağlar. IoTeX’in yüksek ölçeklenebilir ve verimli blok zincirine sahip olması, tüm bu aşamaları kolaylaştırır.

IoT devrimiyle akıllı cihazlar hayatımızın her alanında daha fazla yer alıyor. Bu cihazların blok zinciri ile bağlantı kurması gerektiği sürece IoT odaklı kripto paralar 2023’te tekrar en çok ilgi gören kriptolar arasında yer alabilir.

Oasis Network (ROSE)

Oasis Network (ROSE)

Oasis Network, gizliliğe odaklanan bir katman-1 blok zinciri protokolüdür. “Ağların ağı” olan Oasis, ParaTimes olarak bilinen metaverse, DeFi, NFT ve Web3 projelerinden oluşan temel ağı, PoS konsensüs katmanı ile birleştirir.

Akıllı sözleşme yürütme yetisini konsensüsten aktif olarak ayıran Oasis, ParaTime’ların işlemleri paralel olarak işlemelerine izin vererek minimum maliyetle 1 milyon TPS’ye kadar işlem hızı sağlar. ParaTime’lar tamamen özelleştirilebilir, uygulamalar ilgili izinlerle veya izinler olmadan oluşturulabilir ve kullanıcılar verilerinin gizli kalmasını sağlayan akıllı sözleşmeleri kullanabilir.

Oasis’in desteklediği üç yerel ParaTime, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumlu Emerald ParaTime, özel akıllı sözleşme yürütmek için Cipher ParaTime ve kurumsal düzeyde veri depolamak için Parcel ParaTime‘dır. Parcel’in depolama hizmetini kullanan firmalar arasında BMW ve Nebula Genomics gibi şirketler vardır.

Veri tokenizasyonu gibi bir paradigma da getirmiş olan Oasis Network, kullanıcıların özel bilgilerini belirli ücret karşılığında uygulamalarla paylaşmasını sağlar. Verileri analiz eden uygulama, kullanıcıya para eder ve analiz ettiği verileri kullanarak para kazanır. Bu, bilgiden para kazanmanın yeni bir veri ekonomisini geliştirmektedir.

Gizli bilgi işlem prosedürleri, tokenize edilmiş verilerin analiz edildikleri sırada özel kalmalarını sağlar. Özellikle sağlık hizmetlerinde önemli olan bu işlevsellik, dünya çapında 80’den fazla sağlık hizmeti sağlayıcısı bulunan Stanford Medicine de dahil olmak üzere birçok firma tarafından kullanılmaktadır.

Acala Network (ACA)

Acala Network (ACA)

Acala, Polkadot üzerinde DeFi protokolleri sunan türünün ilk örneği bir merkeziyetsiz finans konsorsiyumudur. Blok zincirler arası stablecoin ağı kuran Acala, zincir üstü yönetişim ile kesintisiz ve fork’suz yükseltme yapabilmeyi sağlamıştır. Polkadot’un paylaştığı güvenlik mekanizmasından yararlanan Acala, daha fazla açık finans hizmeti için bir yapı taşı görevi görmektedir.

Acala’nın Polkadot’a getirdiği DeFi ürünleri, bu kaliteli blok zincirinin kullanıcıları tarafından rağbet görmektedir. Hem yüksek güvenlik hem de birlikte çalışabilirlik arayan kullanıcıların likidite madenciliği ve benzeri yöntemlerle gelir elde etmeye çalışırken başvurdukları protokol Acala’dır. Acala aynı zamanda bir parachain müzayedesi kazanmıştır ve bu parachain’de hala bir yıldan fazla kira süresine sahiptir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu