ABD, Bitcoin’i Tanıyacak!

Beyaz Saray Çarşamba günü ABD Başkanı Joe Biden’in kripto yasasına ilişkin planladığı yürütme emrinin kilit noktalarını açıkladı. Kanun, ülkedeki dijital varlıkları tanıyacak ve düzenleyecek ve ayrıca bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) gelişimini teşvik edecek.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, emir yatırımcıları korumaya, kripto yoluyla yasa dışı faaliyetleri azaltmaya ve ayrıca dijital ödeme sistemlerinin gelişimini teşvik etmeye odaklanacak. Biden, kararı günün ilerleyen saatlerinde imzalamaya hazırlanıyor.

Karar, ABD hükümetinin federal düzeyde kripto yasasını ilk kez ele aldığı anlamına geliyor. Duyuru, kripto para birimleriyle ilgili herhangi bir özel düzenlemeyi özetlemese de, federal kurumlara alanı geliştirmede işbirliği yapma talimatı verdi.

Hareket, Rusya-Ukrayna çatışmasının ardından düzenleyicilerin kripto para birimlerine odaklanmasının ortasında geldi. Çatışma, bir ülkenin resmi olarak kripto bağışları talep ettiği ilk seferi işaret etmekle kalmadı, aynı zamanda kısıtlamaları aşmak için muhtemelen kripto kullanan yaptırımlı kuruluşlarla ilgili endişeleri de gündeme getirdi.

Bu, dijital varlıkları kullanan masa altı işlemlerin yarattığı riski azaltmak için uluslararası bir çerçeve oluşturmayı amaçlayan Biden’ın planlı düzeninde önemli bir nokta.

Yeni kanun ayrıca Federal Rezerv tarafından bir CBDC geliştirilmesini de destekleyecek ve diğer ülkelerle ortak gelişmeyi teşvik etmeyi amaçlıyor. Çin, Kış Olimpiyatları sırasında dijital yuan’ı piyasaya sürerek, bu yıl dijital para birimini piyasaya süren ilk ülkeler arasında yer aldı.

Hazinenin “paranın geleceği” raporu

Hazine Sekreteri Janet Yellen, özellikle dijital para birimlerine artan talep bağlamında, “paranın geleceği” ve ödeme sistemleri hakkında bir rapor hazırlayacağını söyledi.

Yellen’ın Salı günü sızdırılan açıklamasının detayları Beyaz Saray’dan yayınlanan bilgilerle örtüşüyor. Yellen, Hazine’nin raporu hazırlarken çeşitli hükümet kurumlarının yanı sıra tüketici ve yatırımcı koruma gruplarıyla işbirliği yapacağını söyledi.

Yeni karar, Elizabeth Warren da dahil olmak üzere Senatörlerin sektöre yönelik son eleştirileri göz önüne alındığında, hükümetin kriptoya karşı sert bir tavır alacağı endişelerini ortadan kaldırdı. Piyasalar sızdırılan ayrıntılara olumlu tepki verdi ve Bitcoin bu sabah 42.000 doları aştı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Balinalarının Satış Yapması Neye İşaret Ediyor?

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu