ABD İşsizlik Oranı ve Tarım Dışı İstihdam Verisi, Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiler: İşte Detaylar

7 Temmuz’da ABD İş İstatistikleri Bürosu, Haziran ayına ilişkin tarım dışı istihdam (NFP) ve işsizlik oranı verilerini yayınladı. Haziran ayındaki NFP, piyasa tahminlerinin altında 209K olarak gerçekleşti. Bu, Aralık 2020’den beri görülen en düşük okuma olmasına rağmen, çalışabilir nüfustaki artışı karşılamak için ayda gereken 70k-100k’nin iki katından fazla. Geçtiğimiz ay tarım dışı istihdam 306K olarak kaydedilmişti.

Öte yandan, işsizlik oranı piyasa beklentilerine paralel olarak %3.6 seviyesinde gerçekleşti ancak Mayıs ayındaki yedi aylık zirve olan %3.7’ye kıyasla azaldı. İş verileri, ABD’deki beklenen ekonomik yavaşlamayı gösterirken, Federal Reserve enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltmeye devam edebilir.

ABD dolar endeksi (DXY) 102.75’in altına düşerken, bu durum kripto piyasasının yükseleceğini ve Bitcoin‘in 31k doların üzerine çıkabileceğine işaret ediyor. Ancak sıkı işgücü piyasası, ekonomi için ayı durumunu gösteriyor. Ayrıca iş yaratma olumlu bir durum olmasına rağmen, eklemelerin %28’i için devlet işlerine bağımlılık, özel sektör büyümesinin sağlam olmadığını gösteriyor. Bu durum, Haziran ayında 497.000 yeni iş gösteren güçlü ADP İstihdam verilerinin ardından geldi.

Genel olarak, hazine tahvillerinin hızla yükselmesi ve kripto ve hisse senedi piyasalarına volatilitenin geri dönmesiyle birlikte, Bitcoin için makro görünüm zorlu kalmaktadır. CME FedWatch aracı, Temmuz ayındaki FOMC toplantısı sırasında 25 baz puanlık bir faiz artışının yaklaşık %90 olasılığını gösteriyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Dünyanın En Büyük Madencilik Şirketi, Bitcoin'lerinin %79'unu Sattı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu