Bahama Dolarının Dijital Versiyonu Bugün Başlatılıyor - BTC MAGAZİN

Bahama Dolarının Dijital Versiyonu Bugün Başlatılıyor

Bahamalar Merkez Bankası (CBOB) Bahama dolarının dijital versiyonunun geliştirilmesi üzerinde çalışıyor.

Resmi duyuruya göre, merkez bankası dijital para birimini 27 Aralık’ta Exuma bölgesinde pilot olarak başlatacak. Program gelecek yılın ilk yarısında Abaco’ya kadar genişletilecek.

Düzenleyici Proje Sand Dollar, dijital para biriminin piyasaya sürülmesinin finansal sisteme erişimi daha verimli ve ayrımcı olmayan hale getireceğine inanıyor.

Yapılan duyuruda: “Dijital para birimlerinin avantajları, nakit kullanımıyla ilişkili ekonomik maliyetlerin potansiyel olarak bastırılmasını ve hükümetin iyileştirilmiş harcama ve vergi idaresi sistemlerinden faydalarını içeriyor” denildi.

Merkez bankası, fiatın dijital biçiminin kara para aklama, terörist finansman ve finansal sistemin diğer yasadışı suistimalleriyle mücadelede de yardımcı olacağından emin.

Yapılan açıklamada, yeni para birimi formunun benimsenmesinde hem bankaların hem de bankacılık dışı ödeme hizmetlerinin rolü üzerinde duruldu.

“Hükümetin, katılımcı ve kullanıcı olarak, bu alandaki ilk öncü aracılar olarak banka dışı ödeme hizmetleri sağlayıcılarının yanı sıra dijital ödemeleri benimseme konusunda güçlü bir destekleyici olması beklenmektedir.”

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu