Bankacılık Devi JP Morgan JPM Coin İçin Hazır - BTC MAGAZİN

Bankacılık Devi JP Morgan JPM Coin İçin Hazır

Bankacılık devi JP Morgan, CNBC’nin hazırladığı bir rapora göre, JPM coin ile blok zinciri temelli uluslararası havale sisteminde bir deneme başlatmaya hazır.

JP Morgan’ın jetonu stabilcoinler gibi çalışacak

“JPM Coin” olarak adlandırılan şifreleme para birimi, stabilcoinlere benzer şekilde 1: 1 oranında ABD dolarına sabitlenecek.

JP Morgan, her gün yapılan toptan satış ödemeleriyle toplamda 6 trilyon dolar kazanıyor.

Gelecek aylarda başlayacak olan denemede, bu miktardaki ödemenin küçük bir kısmını dijital token üzerinden yapmayı planlıyor.

JPM Coin sadece büyük şirketler ve diğer bankalar gibi düzenleyiciler tarafından onaylanan akredite kurumlara açık olacak.

JP Morgan’ın Blockchain projeleri başkanı Omar Farooq, dağıtılmış ledger teknolojisini kullanan uygulamalar için potansiyelin sınırsız olduğunu söylüyor.

Ancak, JPM Coin’in başlangıçta üç yönlü bir amacı olacak.

JPM Coin’nin Üç Çekirdek Kullanım Örneği

Deneme, JP Morgan’a blok zincirin şu anda zahmetli banka havalelerini nasıl iyileştireceğini araştırma fırsatı verecek.

Dijital token, günlerce sürebilen mevcut SWIFT sisteminden farklı olarak, şirketlerin gün içinde herhangi bir zamanda sınır ötesi ödemeleri gerçekleştirmelerine izin verecek şekilde gerçek zamanlı yerleşim süreleri sağlayacak.

Ek olarak, JP Morgan’ın yerel kripto işlemleri de menkul kıymet işlemleri için kullanılacak.

Menkul kıymet alım satımı yaparken, takas ve ödeme arasındaki zaman tutarsızlıklarından kaçınmak için hızlı işlem yapmak çok önemli.

JPM Coin ayrıca, büyük şirketlerin daha önce tüm dünyadaki iştirakleri tarafından tutulan fiat para birimlerini güçlendirmelerini sağlayacaktır.

JP Morgan’ın hazine hizmetleri müşterileri için bu kullanımı, nakit akışlarının likiditesini artırarak, şirketlerin havale yoluyla uluslararası para taşımak zorunda kalmadan departmanlarına kolayca destek vermelerini sağlayacak.

Ayrıca, Farooq’a göre, şirketler paralarını birleştirerek daha iyi oranlar elde edebilecekler.

JPM coin yayına girdiğinde, JP Morgan’ı bankacılık sektöründe gerçek hayattaki blockchain uygulamaları için ilk hamle yapacak.

Farooq, JP Morgan’ın kurumsal ödemelerde elinde bulundurduğu büyük pazar payının, teknolojisine geniş çapta kabul edilme şansı vereceğinden emin.

İronik olarak, JP Morgan, CEO’su Jamie Dimon’un 2017 yılında kripto paraları açıkça bir sahtekarlık olarak nitelendirdiği zaman en büyük Bitcoin muhaliflerinden biri olarak görülmüştü.

Birkaç ay sonra önceki iddiasına pişmanlık duyup hızlı bir şekilde bu zincirin gerçek olduğunu söylemek durumunda kaldı.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu