Bitcoin (BTC) Fiyat Tahmini: Halving Öncesi Satın Alma Zamanı Geldi mi?

Bitcoin fiyatı, FTX krizinden sonra ilk kez 17.3 bin doların üzerine çıktı ve neredeyse %6 arttı. Olumlu duygular, ABD enflasyonunun beklenen %7,3’e karşı %7,1’e gelmesinin ardından BTC fiyatının %3’ün üzerinde fırlamasına neden oldu. Ancak, Bitcoin 18 bin dolarlık direnç seviyesinden geri döndü.

Bitcoin fiyatı şu anda son 24 saatte yaklaşık %3.50 artışla 17.800 dolardan işlem görüyor. İşlem hacmi de %33’ün üzerine çıktı ve 24 saatlik en düşük ve en yüksek fiyatı sırasıyla 17.276$ ve 17.930$. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, 30 seviyesine yükseldi ancak hala korkuya işaret ediyor.

Bitcoin Fiyatı Halving Öncesi Birikim Döngüsüne Giriyor

CryptoQuant verilerine göre Bitcoin, bir yıllık ayı piyasasının ardından halving öncesi bir birikim döngüsüne (mavi) giriyor. Bitcoin (BTC) fiyatı, 2021’de (kırmızı) çift tepeli bir dağıtım döngüsü oluşturdu. Balinalar ve madencilerin büyük satışlarından sonra, BTC fiyatı artık çok yıllı destek ve birleşme bölgesine (beyaz) ulaştı.

Bitcoin Halving Öncesi Birikim Döngüsüne Giriyor. Kaynak: CryptoQuant
Bitcoin Halving Öncesi Birikim Döngüsüne Giriyor. 
Kaynak: CryptoQuant

Kurumsal yatırımcıların, önceki 2019-2020 birikim döngüsüne benzer şekilde sessizce ucuz kripto para birimlerini satın almaları bekleniyor. Balinalar ve büyük yatırımcılar da Bitcoin’i daha düşük seviyelerden biriktirmek için devreye girecek.

Uzmanlar, satış baskısının çoktan tükendiğine ve yalnızca önemli miktarda korumasız short pozisyon olduğuna inanıyor. Ayrıca, ABD TÜFE enflasyonundaki sürekli düşüş ve Federal Rezerv’in faiz artışlarını yavaşlatması gibi olumlu makroekonomik haberler, 20 bin dolara yeni bir yükseliş getirecek.

Traderlar kısa bir sıkışıklık için mükemmel bir fırtına yaratmak için bir paradigma değişikliğini bekliyorlar. Bu, BTC fiyatını 19,2 $ direnç seviyesini kırmaya zorlayacaktır.

CoinGecko’ya göre, bir sonraki Bitcoin halving etkinliği 2024 baharında 840K bloğu için planlanıyor. BTC blok ödülü 6,25’ten 3,125 BTC’ye düşecek.

FOMC Faiz Artırım Kararı Bugün

ABD Federal Rezervi, faiz artırımını 14 Aralık’taki FOMC toplantısında açıklayacak. Fed Başkanı Jerome Powell daha önce Aralık ayında ve önümüzdeki aylarda daha düşük faiz artırımları ima etmişti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Balinaları Yüklü Miktarda BTC Transferi Gerçekleştirdiler

CME FedWatch Tool’a göre 50 baz puanlık bir faiz artışı olasılığı %79,4. TÜFE verilerinin açıklanmasının ardından değer %73,5’ten yükseldi.

Üstelik ABD Dolar Endeksi (DXY) 104’ün altına düştü. Borsalar buna çoktan tepki verdi, ancak kripto yatırımcıları piyasanın dibini teyit etmek için Fed’in faiz artırım kararını bekliyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu