Bitcoin (BTC) Fiyatını Büyük Bir Düzeltme mi Bekliyor?

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), güçlü satış baskısıyla karşı karşıya ve yakında önemli bir düzeltme yaşayabilir.

Son 48 saatte, Bitcoin ekosisteminde birçok şey yaşandı ve BTC gas ücretleri rekor seviyelere çıkarak Binance kripto borsasının Pazar günü iki kez para çekme işlemlerini askıya almasıyla sonuçlandı.

Bitcoin Ordinalarının BRC20 standardıyla gas ücretlerini yükselttiği spekülasyonları var. Ancak bu, Bitcoin‘de güçlü satış baskısı yarattı ve %2 düşüşle 28.000 doların altına indi ve şu anda 27.673 dolardan işlem görüyor ve piyasa değeri 536 milyar dolar.

Gas ücretlerindeki artış, Bitcoin madencileri için oldukça iyi bir işaret olsa da, yatırımcıların gelecekteki bazı risklere karşı dikkatli olmaları gerekiyor. Popüler kripto hesabı WhaleWire şöyle açıklıyor:

“Bitcoin işlem ücretleri, tarihindeki 3. en yüksek seviyesine yükseldi. Son iki seferinde, zirveleri gördük. 2017’de 20.000 dolarda ve 2021’de 68.000 dolarda. Geçmişteki ücret artışları ve sıkışıklıkları takiben $BTC fiyatı %80’in üzerinde düzeltildi. Tekrarı için hazır mıyız?”

Ayrıca, teknik grafikte Bitcoin, klasik bir baş ve omuzlar deseni oluşturdu. Bu nedenle, herhangi bir düşüş, Bitcoin fiyatını hemen $24.000’ın altına itebilir, çünkü en yakın destek bu seviyede bulunuyor.

Bitcoin blockchain üzerindeki işlem faaliyeti son günlerde büyük ölçüde artarken, aktif adreslerin toplam sayısı önemli ölçüde düştü. Yeni adresler, 2023 başından bu yana en düşük seviyelerindeyken, aktif adresler bir yıllık düşüklerinde.

Olumlu taraf ise, BTC borsalardaki arzı, 2017’den bu yana en düşük seviyesinde. Daha yüksek bir borsa arzı, büyük satış baskısına neden olabilir. Ancak, borsa arzındaki düşüş, yatırımcıların BTC’lerini soğuk cüzdanda saklamaya taşımaları ve uzun bir süre tutmaya istekli olduklarını gösterir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Binance Ceo'su CZ'den İddialı Bitcoin Tahmini

Ancak, birçok analist, düşük Bitcoin fiyatı ve artan volatiliteye rağmen uzun vadeli görünümde hala iyimser kalıyor. Bazıları, kripto para biriminin şu anki düzeltmesinin yalnızca bir ara dönem olduğunu ve daha büyük bir yükseliş trendinin parçası olduğunu düşünüyorlar.

Bu arada, Bitcoin yatırımcıları, son dönemde yaşanan bu düşüşlere karşı kendilerini korumak için risk yönetimi stratejileri geliştirmeye çalışıyorlar. Bazıları, spot piyasadaki Bitcoin’lerini vadeli piyasalarda satın alarak risklerini azaltmaya çalışıyorlar. Diğerleri, opsiyon sözleşmeleri kullanarak pozisyonlarını koruyorlar.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle ilgili olarak, mevcut durumda volatilite ve belirsizlik devam ediyor. Bu nedenle, yatırımcıların piyasayı yakından takip etmeleri ve yatırım kararlarını dikkatlice değerlendirmeleri önemlidir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu