Bitcoin (BTC) Yükselişini Sürdürüyor, İşte Nedeni!

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, geleneksel finans kurumları vatandaşlara hizmet veremediğinde, bir koruma görevi görmesi amacıyla tasarlandı. Duruma göre yükselen Bitcoin (BTC), son iki gündür tam olarak aynı performansı gösteriyor.

Yazım anı itibariyle, Bitcoin (BTC) üst üste ikinci gün için %11,21 artışla 24.406 dolardan işlem görüyor. Kripto para birimi, son 48 saat içinde yatırımcılarının servetine 70 milyar dolardan fazla katkıda bulundu.

Silicon Valley Bank’ın (SVB) geçen hafta kapanması, 2008 mali krizinden bu yana en büyük bankacılık düşüşü oldu. Bunun dışında diğer iki banka – Silvergate ve Signature – mudilerin genel bankacılık sistemine olan güveninin düşmesiyle benzer bir kaderle karşı karşıya kaldı.

İnsanlar Bankalardan Bitcoin’e Para mı Taşıyor?

Öte yandan, Bitcoin’in son iki gündeki sürpriz rallisi, insanların güvenlerini merkezi oyunculardan merkezi olmayan sistemlere kaydırdığının ilk işaretlerini gösteriyor. Popüler Bitcoin savunucusu Michael Saylor, Twitter’daki takipçilerine son çöküşlerden sonra dünyanın bankacılık sistemine ne kadar güvendiklerini sormak için bu fırsatı değerlendirdi. Şimdiye kadar seçmenlerin şaşırtıcı bir şekilde %86’sı bankalara daha az güvendiklerini söyledi.

Saylor başka bir tweet’te şunları yazdı:

“Bitcoin, borç veremeyen, yatırım yapamayan, kumar oynayamayan, seyreltemeyen, değerini azaltamayan, donduramayan veya varlıklarınıza el koyamayan bir bankadır. Dünyanın her yerinde her zaman çalışır ve durdurulamaz”.

Popüler kripto savunucusu Michael Pompliano, Pazartesi günkü bir tweet’te şunları yazdı:

“Bitcoin son 24 saatte neredeyse %18 arttı. Kendi bankanız olmanızı sağlayan merkezi olmayan bir para biriminin son gelişmeler ışığında değerlendiğine dair piyasadan çok net bir sinyal”.

Ayrıca, iyiye işaret, Bitcoin’in uzun vadeli sahiplerinin onu ellerinde tutmasıdır. Bu Bitcoin yatırımcı grubu şu anda toplam BTC arzının %73’ünden fazlasını elinde tutuyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Üç Satoshi Dönemi Bitcoin Cüzdanı 2009'dan Beri İlk Kez Aktifleştirildi

Bitcoin dışında diğer altcoinler de güç gösteriyor. Ancak Bitcoin, üst üste ikinci gün için altcoinler üzerinde piyasa rallisine açıkça hakim görünüyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu