Bitcoin Hangi Yöne Gidecek? İşte Takip Edebileceğiniz Bir Endeks

DXY endeksi, USD’nin bir yabancı para birimine karşı büyümesini gösterdiğinden, ABD Dolarının gerçek “gücünü” belirleyen ana araçlardan biridir. 

Beklendiği gibi, DXY’nin büyümesi genellikle diğer varlıkları aşağı çekiyor çünkü değerini kaybetmeyi bırakan ve tahvillerle istikrarlı bir gelir sunan para birimini desteklemek daha mantıklı.

IntoTheBlock tarafından sağlanan korelasyon grafiğine göre Bitcoin, DXY ile son derece güçlü bir negatif korelasyon gösteriyor, bu nedenle varlık büyüdükçe Bitcoin ve diğer riskli varlıklar düşüyor.

Bitcoin’in hareketini büyük ölçüde etkileyen ve aynı zamanda ABD Doları endeksi ile negatif bir korelasyona sahip olan teknoloji hisselerinin hareketine bakarsak, korelasyon güvence altına alınabilir.

Kripto ticaretinde nasıl kullanılabilir?

Bugün gördüğümüz ABD Dolarının sürekli güçlenmesi, Bitcoin üzerindeki ana baskı kaynaklarından biri olarak kabul edilebilir. Son 10 gün içinde DXY %2,5 ralli yaptı ve bu önemli bir hareket olarak görülüyor. Aynı zaman diliminde Bitcoin, ABD pazarındaki çoğu hisse senedi gibi değerinin %5’ini kaybetti.

Ancak aynı zamanda, teknik göstergeler, DXY’nin rallinin hemen üstünde, en güçlü geri dönüş göstergelerinden biri olan Göreceli Güç Endeksi ile güçlü bir ayrışma gördüğümüzde, ABD Doları’nın rallisinin çok yakında sona erebileceğini gösteriyor.

Yazım zamanında, Bitcoin 20.074 dolardan işlem görüyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kraken CEO'su, Kripto Paralara Yönelik Baskıların Gelebileceğini İddia Etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu