Bitcoin Neden Değer Kaybediyor? Analistler BTC İçin 2022 Yılı Tahminlerinde Bulundu

Bitcoin, bu ay öncesinde ulaştığı 68,000 dolarlık rekor seviyesinden hiçbir dirençle karşılaşmadan 10.000 dolardan fazla değer kaybetti ve istikrarlı bir şekilde değer kaybına devam ediyor.

Analistler, düşüşün birkaç nedenini öne sürerken, fiyat düşüşünün tek bir nedeni yok gibi görünüyor.

En basit açıklamalardan biri, uzun vadeli yatırımcıların, genellikle bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından sonra gerçekleşen, karlarını almalarından kaynaklanmasıdır.

Ayrıca, kripto paraları tutan şirketlerin ABD altyapı paketiyle beraber ağır kurallar altında kalacağı belirsizliği de bu duruma etken bir sebep olarak görülüyor.

Çevrimiçi ticaret platformu eToro için çalışan kripto piyasası analisti Simon Peters, yakın zamanda uygulanan Taproot’un bitcoin blok zincirine yükseltilmesinin, BTC işlemlerinin hızını, maliyetini ve güvenliğini iyileştirmesine rağmen belirsizlik hissini artırabileceğine inanıyor.

Peters, “Belki de ağ için son dört yılda en önemli yükseltme olan Taproot, kripto varlık işlemlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor” dedi. “Bu nitelikteki yükseltmeler, kısa vadeli belirsizlik ortamı oluşturuyor, nedeni ise uzun vadecilerin bu durumda ne yapacaklarının bilinmemesi’’.

Yatırımcılar için bir başka şüphe konusu, feshedilmiş Mt Gox borsasının alacaklılarının, kripto para borsasının çökmesinden yedi yıl sonra nihayet ödemelerini nakde çevirebileceğine dair yayılan korkulardan kaynaklanıyor.

Kayyum Heyeti Nobuaki Kobayashi geçen hafta, gözetim altındaki 141.000 BTC’nin (8 milyar dolar) Mt Gox olayından etkilenenler arasında yakında dağıtılacağını doğruladı.

Blockchain pazar istihbarat firması Glassnode’dan elde edilen veriler, dolaşımdaki 18,8 milyon Bitcoin’in dörtte üçünden fazlasının aslında nakde çevrilmediğini gösteriyor. Bu, MtGox coinlerinin, sürekli dolaşımda olan 4,2 milyon Bitcoin’nin, yüzde 3’ünden fazlasını temsil ettiği anlamına gelir. Hepsinin aynı anda nakde çevrilmesi, fiyatın en azından kısa vadede düşmesine neden olur.

Bu son kayıpların daha uzun vadeli bir ayı piyasasına dönüşüp dönüşmeyeceği analistleri ikiye bölüyor ve bazıları 2013 ve 2017’de rekor kıran piyasa döngülerinin sonunda gelen benzer düşüşlere işaret ediyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Efsanevi Yatırımcı Jim Rogers Hangi Şartla Bitcoin Satın Alacağını Açıkladı!

Bitcoin‘in yönü hakkında olumlu olanlar, 2021’de sert bir şekilde akım yaratan kripto para biriminin daha sonrasında böylesi sert düzeltmelere maruz kalmayacağı düşüncesindeler.

Tesla ve MicroStrategy gibi büyük şirketler, oradaki nakit rezervlerini bitcoine çevirmeye devam ederken, birkaç ülke bitcoin’i yasal öneri olarak sunuyor ve El Salvador’a katılmaya hazır görünüyorlar. Bazıları, boğa koşusunun sona ermekten çok uzak olduğuna inanıyor ve 2021’in son zamanlarında veya 2022’nin başlarında ulaşılacak tüm zamanların en yüksek seviyesine ilişkin tahminlerine bağlı kalıyor.

İngiltere merkezli dijital varlık komisyoncusu GlobalBlock’ta bir satış tüccarı olan Marcus Sotiriou’ya göre, şu anda 57.000 dolar civarında işlem gören bitcoin, eğer bir olumlu haberle 60.000 dolar seviyesinin üzerine çıkabilirse, düşüş trendinin bozulacağı düşüncesinde.

Sotiriou, “Bitcoin 60.000 dolar direncini kırar, bu bir yükseliş sinyali olacak  ve bitcoin’in kısa vadede tüm zamanların en yüksek seviyelerine, yükseliş trendini sürdürmesine yol açabilecek bir çift dip modelini onaylayacaktır.” dedi.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu