Bitcoin ve Büyük Şirket Hisseleri Arasındaki Korelasyon Zayıflıyor: Mati Greenspan Raporu

Kripto para ve finansal analiz sektörünün tanınmış isimlerinden Mati Greenspan, Bitcoin (BTC) ile halka açık büyük şirket hisselerinin artık önceki korelasyonunu korumadığını belirtiyor.

Bitcoin ve Hisse Senetleri Arasındaki Korelasyon Azaldı

Önde gelen kripto analisti Mati Greenspan, 18 Eylül 2023 tarihli bir sosyal medya paylaşımında, Bitcoin’in piyasa değeri ile SPX500 (ABD’nin 500 büyük şirketinin piyasa değerini temsil eden endeks) arasındaki korelasyonun zayıfladığına dikkat çekti.

Greenspan’ın başvurduğu CoinMetrics verileri, bu iki değerin 2023 başından itibaren birbirine olan benzerliklerini kaybettiğini gösteriyor. Bitcoin ile SPX500 arasındaki korelasyon 2022’nin ilk çeyreğinde 0,7 ile tarihindeki en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Bitcoin’in erken dönemlerinde, kripto paranın piyasada tam anlamıyla yer bulamamış olmasından dolayı hisse senetleriyle olan korelasyon genellikle negatif olarak gözlemlendi. Ancak 2020’deki global ekonomik krizle birlikte, bu korelasyon artış gösterdi.

İlginç bir şekilde, Bitcoin’in SPX500’ün Japon endeksi olan Nikkei 225 ile de korelasyonda olduğu saptandı. 2023 Haziran’ında ise Bitcoin’in altınla olan korelasyonunun da zayıfladığı belirlendi. Varlıklar, piyasalarda yaşanan belirsizliklere karşı korunma aracı olarak tanınıyor.

Greenspan, bu korelasyon kaybının sebeplerini detaylandırmaktan kaçınırken, Bitcoin’in son dönemdeki performansında gözlemlenen durağanlığın bu değişiklikte etkili olabileceğini ima etti.

Son olarak, tanınmış kripto analisti PlanB, piyasanın 2024-2025 yıllarında büyük bir yükseliş rallisi yaşamadan önce birikim aşamasında olduğuna dikkat çekiyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Square Daha Fazla Bitcoin Satın Almayı Planlamıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu