Bitcoin’in Düşüşü Piyasayı Tekrar Aşırı Korkuya Soktu

Bitcoin, 15 Mart’tan bu yana ilk kez 39.000 doların altına düştüğü için, çoğu piyasa katılımcısı, ilk kripto para biriminin ve onu takip eden altcoinlerin bir başka güçlü düşüşünü beklerken, kripto varlıklarını aktif olarak satmaya başladı.

“Korku ve Açgözlülük” göstergesi şu anda 23 değerinde bulunuyor ve piyasanın aşırı korku içinde olduğunu ve Bitcoin 40.000 dolara geri dönene kadar büyük olasılıkla içinde kalacağını gösteriyor.

Bitcoin'in Düşüşü Piyasayı Tekrar Aşırı Korkuya Soktu 2
Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi
Kaynak: alternative.me

12 Nisan’dan bu yana Korku ve Açgözlülük endeksi 30 değerinin üzerine çıkmadı, bu da piyasanın iki haftadır belirsizlik içinde kaldığını gösteriyor. Hem sosyal hem de piyasa duyarlılığında böyle bir düşüş, Bitcoin 46.000 $ ‘lık dirence daha fazla geçemeyip 20 günlük bir dalışa başladıktan sonra gerçekleşti.

Korku ve Açgözlülük Endeksi nasıl hesaplanır?

Endeksin geliştiricisinin web sitesine göre, Fear and Greed endeksi oynaklık, piyasa momentumu, sosyal medya, hakimiyet ve trendler dahil olmak üzere altı kaynak içeriyor. Yedinci kaynak olan anketler şu anda duraklatılmış ve sayılmıyor.

Endeks, çeşitli piyasa ve sosyal verileri derleyerek, piyasanın mevcut hissini doğru bir şekilde temsil eder ve tüccarların ortalama bir tüccarın aklında gerçekte ne olabileceğini görmelerini sağlar.

En büyük ve en önemli iki veri kaynağı oynaklık ve piyasa momentumudur. Bitcoin’in oynaklığı, piyasanın çöküşü sırasında ortalama 30 ve 90 günü aştığında, tüccarların aktif olarak pozisyonlarını sattığını gösterdiğinden, endeks aşırı korkuya doğru eğilir ve bu da piyasada daha da fazla baskı ve korku yaratır.

Yazım zamanında, Bitcoin son 24 saatte %1,75 düşüşle 38,923 dolardan işlem görüyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Facebook'un Kripto Patronu: Bitcoin'in Para Birimi Olduğunu Düşünmüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu