Bu Bitcoin Yatırımcı Grubu Yoğun BTC Alımları Yapıyor

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), FTX çöküşünün tetiklenmesinden bu yana büyük bir satış baskısı altına girdi. Şu an itibariyle Bitcoin, 311 milyar dolarlık piyasa değeriyle %2,22 düşüşle 16.204 dolardan işlem görüyor.

Ancak, bir yatırımcı grubu bu fiyat düzeltmesi sırasında agresif bir şekilde alım yapıyor; Bitcoin Karidesleri (<1 BTC tutan) ve Bitcoin Yengeçleri (<10 BTC tutan).

Zincir üstü veri sağlayıcısı Glassnode, Bitcoin karideslerinin FTX’in çöküşünden bu yana tüm zamanların en yüksek bakiye artışına tanık olduğunu açıklıyor. Son on beş gün içinde, Bitcoin karidesleri toplam varlıklarına 96,2 bin $ BTC ekledi. Bu kohort, şu anda toplam dolaşımdaki arzın %6,3’üne eşdeğer, şaşırtıcı bir şekilde 1,21 milyon Bitcoin’e sahipler. 

bitcoin karidesleri

Benzer şekilde, Bitcoin yengeç kohortu (<10 BTC ile) de son 30 gün içinde agresif denge artışları gördü. Bu dönemde, bu Bitcoin yatırımcıları grubu, varlıklarına şaşırtıcı bir şekilde 191.6 bin $ BTC ekledi. Bu aynı zamanda tüm zamanların en yüksek bakiye artışıdır ve Temmuz 2022 zirvesi olan 126.000 $BTC /ay’ı gölgede bırakır.

bitcoin yengeçleri

Öte yandan, Bitcoin balinalarının varlıklarını kısmen boşalttığı görüldü. 1.000’den fazla BTC varlığına sahip BTC balinaları, FTX krizi ortaya çıkarken geçen ay borsalara 6.500 Bitcoin taşıdı. Bununla birlikte, bu dağılım, 6,3 milyon BTC’lik toplam Bitcoin balina varlığına göre hala çok küçük.

Bitcoin Sahipleri Kendi Gözetimini Seçiyor

FTX krizinin ortaya çıkmasıyla birlikte, çok sayıda Bitcoin yatırımcısı, merkezi oyunculara olan güven yeni bir düşük seviyeye düştüğü için kendi kendini denetlemeyi seçti. Borsalardaki Bitcoin arzı, son dört yılda görülmeyen seviyelere düştü. Zincir üstü veri sağlayıcısı Santiment şunları bildirdi:

Bitcoin’in sadece %6,95’i borsalarda oturuyor. BTC’de, kara cumadan Mart 2020’ye kadar geri giderek kendi kendine gözetim altına alma konusunda kademeli bir değişim olmuştu. Ancak FTX iflasıyla bu eğilim hızlandı.

Bu Bitcoin Yatırımcı Grubu Yoğun BTC Alımları Yapıyor 2

Bitcoin şu anda 16.000 $ desteğini tutarken, bazı analistler daha fazla düşüş konusunda uyarıda bulunuyor. Bazı piyasa uzmanları, FTX çöküşü yoluyla bulaşmanın önümüzdeki aylarda daha da yayılacağına inanıyor. FTX’in domino etkisi de BTC fiyatını 5.000 dolara düşürebileceği tahmin ediliyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bloomberg Stratejisti: GBTC Bu Yıl Tesla'yı Geride Bıraktı

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu