Cardano Güncellemeleri: Shelly Testnet - New Balance Ortaklığı - BTC MAGAZİN

Cardano Güncellemeleri: Shelly Testnet – New Balance Ortaklığı

Geçen hafta Cardano için yeni gelişmelerle doluydu. Tam ademi merkeziyetçilik yolundaki Cardano ekibi, uzun süredir beklenen Shelley test ağının lansmanını duyurdu. Ayrıca, Cardano’nun gelişiminin arkasındaki şirket olan Input Output Hong Kong (IOHK), ayakkabı markası New Balance ile stratejik bir ortaklık kurduğunu açıkladı.

Bu gelişmeleri takiben, Cardano kurucusu Charles Hoskinson, Cardano’nun pazardaki en faydalı kripto olacağına inanıyor.

Bulgaristan’ın Plovdiv kentinde düzenlenen Cardano buluşma etkinliğinde Cardano’nun ikinci yıl dönümünü kutlamak için konuşan Hoskinson şu açıklamalarda bulundu:

“2020’ye kadar Cardano’ya özellikler ve işlevler ekleyerek adım adım yavaş ama emin adımlarla ilerleyeceğiz. Ağımıza bir şey gönderirseniz, 3 Ocak 2009 tarihlerindeki Bitcoin tarzı bir push işlemi gibi görünmesini sağlayabilir, modern bir Cardano işlemine kadar tüm yol boyunca gidebilir, her şeyin içine ilginç veriler yerleştirebilir ve bu gücün keyfini çıkarabilirsiniz. Bunu gerçekleştirirsek, Cardano’nun piyasadaki en faydalı kripto olacağına dair kesin bir inancım var. Ama bitti mi? Hayır. Çünkü ölçeklenmemiz gerekiyor. Sadece birkaç yüz TPS’nin (saniyede işlem) ötesine geçmemiz gerekiyor. Saatte birkaç bin işlem gönderme yeteneğinin ötesine geçmemiz gerekiyor. Cardano’nun gerçekçi bir şekilde milyonlarca insana gerçekçi bir zaman diliminde hizmet edebileceği bir dünyaya taşınabilmeliyiz ”

Shelly testnet, kullanıcıların katılıp test etmesi için kullanılabilir. Ekip, Cardano topluluğunun tüm üyelerini düğüm çalıştırmaya ve aktif olarak ağa katılmaya çağırıyor. Bu sayede ekip, toplanan verilerle ağın performansını analiz edebilecek. Bu test ağı, Ouroboros Genesis konsensüs algoritmasını içeriyor.

Ouroboros, PoW gibi yüksek enerji tüketen bir protokole olan ihtiyacı ortadan kaldıran ve aynı zamanda kullanıcıların yalnızca genesis bloğu bilgisini kullanmalarına izin veren bir PoS fikir birliği algoritmasıdır ve protokol yürütmesine güvenli bir şekilde girmek için dağıtılmış defter ile ilişkilendirilir.

Shelley ile Cardano, diğer Blockchain ağlarına göre 50-100 kat daha merkezi olmayan bir hale getirilecek. Şu anda, tüm düğümler Cardano Vakfı, Emurgo ve IOHK tarafından yönetiliyor. Ancak Shelley ile birlikte, düğümlerin çoğu topluluk tarafından kontrol edilecek.

Shelley testnet’in lansmanını takiben, Cardano sahiplerinin Kasım ayından itibaren ADA kazanması mümkün olacak. Bununla birlikte, bu “teşvik edilmiş testnet” e katılacak olan kullanıcılar ADA’yı aktaramaz, ancak kazanılan ADA ana ağa aktarılır.

Shelley testnet’in lansmanını kutlamak için, şirket spor markası New Balance ile ortaklık kurdu. Cumartesi günü yapılan yıldönümü kutlamaları sırasında Charles Hoskinson, New Balance’ın, ayakkabılarının orijinalliğini doğrulamak için Cardano’nun blok zincirini kullanacağını açıkladı.

Diğer ayakkabı markalarına benzer şekilde, New Balance logosuyla bir çok sahte ayakkabı piyasaya sürülüyor. Ağustos 2017’de, Çin’deki bir mahkeme, üç yerel ayakkabıcıya, şirketin logosunu kopyalayıp  müşterileri kandırdıkları için 1,5 milyon dolar para cezası verdi. 

Bu ortaklık sayesinde Cardano, Amerikan ayakkabı markasının spor ayakkabılarını doğrulamasına yardımcı olacak.

Cardano’nun New Balance ile olan işbirliğinde ADA ‘yı kullanmayacağını belirtmekte fayda var.

Cardano son 24 saatte %8 yükseliş kaydederek 0.039$ seviyesinde işlem görüyor.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu