Çin Halk Bankası: Bitcoin Rallisi, Dijital Yuan'a İlgiyi Artırabilir - BTC MAGAZİN

Çin Halk Bankası: Bitcoin Rallisi, Dijital Yuan’a İlgiyi Artırabilir

Çin Halk Bankası’na (PBOC) göre, Bitcoin’deki son yükseliş, Çin dijital yuan projesine olan ilginin yenilenmesinin nedenleri arasında olabilir. Dünyanın en iyi kripto para birimi olan Bitcoin, ülkede etkin bir şekilde yasaklandı.

PBOC’nin araştırma bürosu direktörü Wang Xin, gazetecilere dijital yuan’a olan pazar ilgisinin çok güçlü olduğunu ve herkesin yakından ilgilendiğini söyledi.

CNBC’nin aktardığı üzere, “bir yandan, bu, dünyada giderek daha fazla merkez bankasının yerli dijital para birimlerinin gelişimine katılmasıyla ilgili. Öte yandan, Bitcoin fiyatındaki büyük artışla da ilgili olabilir.”

Pekin, 2014 yılında kendi dijital para birimi üzerinde çalışmalar başlatırken, Bitcoin dahil tüm kripto para birimlerinin kullanımına engel oldu. Dolandırıcılık ve kara para aklama yönetmeliğine uygun olarak 2017’den beri ülkede yaklaşık 100 borsada kripto para ticareti durduruldu.

PBOC, kendi dijital para birimini 2022 Kış Olimpiyatları zamanına hazırlamayı planlıyor. Resmi bir adı olmayan ancak dahili kısaltması olan DCEP olarak bilinen yeni para biriminin kripto para birimleriyle bazı özellikleri paylaşacağı belirtildi.

Dijital yuan’ın dolaşımdaki nakitin yerini alacağı öngörülüyor. Bir uygulama aracılığıyla gerçekleştirilen işlemlerle, sahibinin akıllı telefon numarasına bağlanacaktır. Kullanıcılar, tıpkı fiziksel paranın el değiştirmesi gibi, telefonlara dokunarak hesaplar arasında para aktarabilecekler. Para birimi aracı olarak bir bankaya ihtiyaç duymadan takas edilebilecek.

Dijital paranın pilot test programları, son zamanlarda ülke çapındaki büyük şehirlerde uygulanmaya başlandı. Şubat ayında yetkililer, halka açık bir piyangonun bir parçası olarak dijital para birimi cinsinden 40 milyon yuan (6,2 milyon dolar) dağıttı. 


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu