Çin’in Kripto Para Birimi Neredeyse Hazır

Çin yeni bir kripto para birimi üzerinde çalışıyor. Çin merkez bankasında kıdemli bir yetkili, kripto para biriminin Facebook’un Libra’sı  ile benzerlikler taşıyacağını söyledi .

Çin’in Kripto Para Birimi 11 Kasıma Kadar Hazır Olabilir

Çin Halk Bankası ödemeler departmanının müdür yardımcısı Mu Changchun, geçtiğimiz ay kripto para biriminin neredeyse hazır olduğunu ve 11 Kasım’dan önce hazır olacağını açıkladı.

Çin’in merkez bankası, ülkenin kendi kripto para birimini piyasaya sürmenin fizibilitesini araştırmak için 2014’ün başlarında bir araştırma ekibi kurdu. Analistler, Çin’in Facebook’un kripto parası Libra‘yı başlatacağını duyurmasının ardından kripto para çalışmalarını hızlandırdığını düşünüyor.

Mu, Çin’in yeni kripto para biriminin, Facebook’un Libra’sının doğrudan bir kopyası olmamasına rağmen, tasarımda Facebook’un kripto parasıyla bazı benzerlikler taşıyacağını söyledi.

Facebook haziran ayında Libra’yı kullanıma açacağını açıkladı. Kripto para birimi, banka mevduatı ve devlet tahvili dahil, gerçek dünya varlıklarının bir rezerviyle desteklenip bir grup vesayet tarafından tutulacak. 

Mu Changchun, kripto paranın Alipay ve WeChat gibi büyük ödeme platformlarında kullanılabileceğini ekledi. Mu ayrıca, tokenlerin merkez bankası tarafından verilen bildiri notları kadar güvenli olacağını ve internet bağlantısına gerek kalmadan kullanılabileceğini belirtti.

Çin’in resmi kripto para birimini oluşturmasındaki asıl amacının, dünya çapında yuan kullanımını kolaylaştırmak olduğu tahmin ediliyor.

Mu Changchun: “İşlemlerin maliyetlerini azaltma avantajına ek olarak, dijital yuan merkezi olarak kontrol edilen bir ülke para birimi olacak.” dedi.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Japonya Yeni Ekonomi Birliği: Kripto Para Vergileri Düşürülsün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu