Çin, Madencilerin Elektriğini Kesiyor

  • Çin, ülkenin en büyük Bitcoin madencilik merkezlerinden biri olan Yunnan’daki madencilere elektrik enerjisi vermeyeceğinin bildirdi.

Çin’in, ülkenin en büyük Bitcoin madencilik merkezlerinden biri olan Yunnan’daki madencilere elektrik enerjisi vermeyeceğinin bildirilmesiyle, madenciler yeni bir engelle daha karşılaşıyor.

Pazartesi günü Çinli kripto haber kaynaklarından gelen raporlara göre, Yunnan eyaleti bölgedeki Bitcoin madencilerine enerji sağlamayı durdurmaları için elektrik santrallerine emir verdi.

Yunnan, Xinjiang, Sichuan ve İç Moğolistan’dan sonra Çin’in dördüncü en büyük Bitcoin madencilik merkezidir. Bu haber, Yunnan eyaletindeki madencilere yönelik son olumsuz hamleye işaret ediyor.

Bununla birlikte, haziran ayında yerel yönetim bölgedeki 64 tesisin gerekli onaylar alınmadan faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle kapatılmasını talep etti. Yunnan’ın Bitcoin madencilerine karşı verdiği bu mücadele, bölge elektrik israfı konusunda bir üne sahip olduğu halde devam ediyor.

Bununla birlikte, Çin, küresel hashrate dağılımının %65’inden fazlasına ev sahipliği yapıyor.

Ancak, bazı yorumcular Kazakistan ve İran gibi ülkelerdeki olumlu düzenlemelerin bu tür ülkelerin Bitcoin madenciliği sahnesinde daha fazla öne çıkmasını sağlayacağını düşünüyor. Çin dışında, ABD ve Rusya da büyük kripto madenciliği merkezleridir.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin, 2022'den Önce 100.000 Dolar Olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu