Çin Merkez Bankası Dijital Para Birimi İçin Yeni Aşamaya Geçiyor - BTC MAGAZİN

Çin Merkez Bankası Dijital Para Birimi İçin Yeni Aşamaya Geçiyor

Çin Merkez Bankası, dijital para birimi ödeme sistemi için yaptığı testlerin yeni bir aşamasına giriyor. Merkez bankası ön testleri tamamladığını açıkladı. Ve büyük Çinli şirketler ve bankalar yardımıyla bir test alanı oluşturulmasına geçildi.

Çin Halk Bankası, 2014 yılından beri kripto paralı aktif ödeme sistemini test ediyor. Son yayınlanan bir rapora göre, Çin merkez bankası Shenzhen ve Suzhou kentlerinde gerçek dünya dijital para testini başlatacak. Bu test, büyük ölçekli yerel ticari bankaları ve Huawei gibi yerel telekomünikasyon devlerini birleştiriyor.

Caijing dergisine göre mevcut test, yıl sonuna kadar devam edecek küçük çaplı bir operasyon olacak. Daha sonra 2020’de yuan dijital parası  için en iyi modeli oluşturmak adına daha fazla test görecek.

Testlerde her ticari banka farklı bir ödeme modeli sunacak. En iyi ödeme yöntemi kriptoyu başlatmak için kullanılacak.

Dijital Yuan, Kasım sonunda vaat edilen lansmanına ulaşmadı. Bu lansman tarihinin abartılı bir söylentiden ibaret olduğu ortaya çıktı. Yine de Çin, kripto alanını ve küresel finansal sistemi etkileyebilecek bir emsal teşkil ediyor.

Çin’in CBDC’si, potansiyel olarak ABD’nin yaptırımlarını aşarak  bankaların kontrolünün ötesine geçen yeni bir ödeme sistemi yaratabilir. 

CBDC, Kullanıcılar İçin Likit Parayı Potansiyel Olarak Değiştirecek

PBOC, şimdiye kadarki Bitcoin’e benzer teknolojiyi kullanarak dijital para biriminin ayrıntılı testlerini yapan ilk merkez bankası ve devlet tarafından da destekleniyor. 

Christine Lagarde başkanlığında Avrupa Merkez Bankası da, dijital bir Euro yaratma olasılığını kabul etti. Dijital Euro için gelişmiş teknik testler yapılacak.

PBOC Başkan Yardımcısı Fan Yifei, dijital ödeme sisteminin dolaşımdaki nakit parayı değiştirmeyi hedeflediğini söyledi . 

Mobil ödemelerin kullanımı ve WeChat ve AliPay’in Fintech çözümleri olarak hakimiyeti de, daha güvenli bir dijital para birimi biçimine ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. PBOC Başkanı Yi Gang, kripto yuan’ı başlatmak için henüz son bir tarih belirtmedi.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu