Detaylı Kripto Para Terimleri Sözlüğü - BTC MAGAZİN

Detaylı Kripto Para Terimleri Sözlüğü

Kripto Para Terimleri Sözlüğü


Bitcoin:  Sembolü:  ฿ kısaltması: BTC olan ilk ve en büyük sanal para birimidir.


Adress: Bitcoin ağında ödeme yapıp alabilmek için kullanılan alfanumerik karakterler bütünüdür. Bu adres taranabilir bir QR kod olabilir.

Örnek Adres: 1kgHKEYYC8QPxyV53nCju3kk2ufpQqA2

Altcoin: Bitcoin’e alternatif olarak sunulan kripto para birimleri için kullanılan isim. Ripple, Litecoin, IOTA vb. bunların hepsi birer altcoindir.

Anti Money Loundering:  Tüm dünyada sadece kripto para ile ilgili olmayıp, kara para aklanmasını engelleyen kurumlara verilen addır. Türkiye de MASAK bu amaçla kurulmuştur.

Arbitraj: Tüm piyasalardaki petrol, altın gibi emtialar ile bitcoin gibi kripto paralar dahil, ticarete konu olan tüm varlıkları kapsamına alan, bu varlıklar arası eş zamanlı olarak , farklı piyasa koşullarında yapılan alım satımlardır.(Farklı borsalar arasında oluşan fiyat farklılıklarından kar sağlamak amacı ile)

ASIC: Tek bir görevi yapmak için tasarlanmış silikon çipidir. ASIC’ler aynı işi yapabilecek genel maksatlı işlemcilere göre daha ucuz ve hızlıdırlar.

ASIC Miner: Bitcoin madenciliği için tasarlanmış, düşük elektrik tüketimi ile yüksek üretim gücünü hedeflemiş, ASIC çip içeren ekipmanlara verilen genel addır.

Attack %51: Kripto para madenciliğinde  bir ağda üretim yapan tek bir madencinin ya da bir grup madencinin üretim gücünün yarısından fazlasını yapar hale gelerek otorite kazanma durumudur. Bu otorite ağdan madenci çıkartabilir, üretilen kripto parayı birden çok kere harcayabilir. O ağ üzerindeki tüm madencilerin otoriteye güvendiği varsayılır.


Bitcoin Investment Trust: Bu özel, özellikle Bitcoin yatırımı yapan ucu açık fon, yatırımcıları ve hissedarları adına Bitcoin’lerini güvenli bir şekilde saklamak için, teknolojik bir protokol kullanır. Bu fona dahil olan insanlara kendi kripto paralarını saklamak zorunda kalmadan ve satın almadan Bitcoin yatırımı için bir yol sağlar.

Bitypay: Sanal ya da gerçek işletmelerin Bitcoin ödemesi alabilmesini sağlayan teknik alt yapıyı sunan ödeme işlemci şirketidir.

BirStamp: Bitcoin alım satımını “Dolar” ile yapabileceğiniz popüler Bitcoin borsasıdır.

Block: Blok zincirinde bekleyen birçok işlemi onaylayan ve içeren bir kayıttır.

BLOCKCHAIN

Blockchain: Blok zinciri kronolojik olarak tüm Bitcoin işlemlerinin halka açık günlüğüdür. Blok zinciri tüm bitcoin kullanıcıları tarafından paylaşılır. Adreslerin bakiyelerini kontrol etmek ve iki kat harcamayı engellemek için kullanılır.

Block Reward: Başarılı bir şekilde blok yaratan madenciye verilen ödüldür.

BTC: Bitcoin para birimi kısaltmasıdır.


Client: Bir dizüstü-masaüstü bilgisayar ya da mobil cihazlar üzerinde çalışan yazılım programıdır. Bu yazılım ağa bağlanabilir ve her türlü işlemi iletebilir. Bunlara ek olarak Bitcoin cüzdan içerebilir.

Coinbase: Bitcoin cüzdan hizmet altyapısı şirketidir. Tüccarlar için ödeme işleme hizmeti sunan ve borsalardan Bitcoin almak için aracı olarak görünen Bitcoin cüzdan hizmet alt yapısı şirketidir.

Confirmation: Bir işlemin ağ tarafından doğrulanmış olduğu ve geri döndürülme olasılığının düşük olduğu anlamına gelen işlemdir. Bir onaylama yeterince güvenlidir. Fakat daha büyük miktarlar için fazladan onay istenebilir. Her onay beş dakikadan otuz dakikaya kadar sistem yoğunluğuna göre zaman alabilir. Her yeni onay işlemin doğruluğunun tekrar teyidi anlamına gelir.

Cloud Mining: Madencilik faaliyetini internet üzerinden kiralanan makineler aracılığı ile yapma olayına verilen isimdir. Cloud Mining yapabileceğiniz en önemli siteler Genesis Mining ve HashFlare dır.

CPU: Bilgisayarın işlemcisine verilen addır. Başlarda Bitcoin madenciliğinde kullanılmıştır. Ancak şu anda zorluk seviyesi yükseldiğinden kullanılamamaktadır. Bazı yeni kripto paraların madenciliğinde kullanılabilmektedir.

Cryptocurrency: Kripto para birimi, kriptografiye dayalı matematiksel problemleri çözerek üretilen dijital veri.

Cryptography: Gizlilik, bütünlük, kimlik denetimi gibi bilgi güvenliği kavramlarını sağlamak için çalışan matematiksel yöntemlerin bütününe verilen addır. Kısaca kriptografi okunabilir bir bilginin istenmeyen kaynaklar tarafından okunamayacak hale getirilmesinde kullanılan tekniklerin tümüdür. Bitcoin işlemlerini doğrulamak ve güvenliğini sağlamak amacı ile kullanılmıştır.


DDoS: Merkezi hedefin kaynaklarını tüketmek amacı ile bir saldırganın kontrolü altında çok sayıda bilgisayar kullanan, dağıtılmış bir hizmeti engelleme saldırısıdır. Bitcoin borsaları ve madencilik havuz siteleri sürekli DDoS saldırılarına uğramaktadır.

Deflation: Genellikle piyasada belirli bir zaman aralığında fiyatların sürekli düşmesi durumudur. Enflasyon eğilimi karşısında fiyatları düşürmeyi öngören iktisat politikasıdır.

Difficulty: Kripto para üretiminde bir blok üretmenin ne kadar süreceğini belirten sayısal değerdir. Zorluk derecesi eğrisi kripto para protokolünün yazılım evresinde belirlenir. Yani üreten arttıkça belli oranda zorluk seviyesi de artar.

Double Spending: Bitcoin ya da altcoinleri iki kez harcama hareketidir. Sıfır-onay işlemlerini kabul eden kişiler için risk oluşturur.

Dust Transaction: Son derece küçük Bitcoin miktarlarını içeren transfer işlemidir. Bu tarz işlemler(Toz İşlemler), sınırlama ile ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.


Escrow: Bir işlem sırasında transfer edilen değeri korumak için üçüncü bir parti hesabında para veya varlık tutma eylemidir. (Örn: sahibinden.com üzerinden yapılan alışverişler)

Exchange: Farklı para formları ve diğer varlıkların alışverişi için kullanılan merkezi bir kaynaktır. Genellikle Bitcoin değişimleri ve dönüşümleri  ile kripto para biriminin başka türlere, tipik olarak yasal paraya çevrilmesi için kullanılır.


Faucet: Herhangi bir altcoin üretimi başlatılırken kullanılan yöntemdir. İnsanları cesaretlendirmek ve yeni çıkan parayı elinde tutmak isteyenleri teşvik etmek amacı ile ücretsiz olarak verilmesidir.

Fiat Currency: Altın gümüş vs. gibi değerli maden karşılığı olmayan, değerini sadece hükümetin çıkardığı kanunla geçerliliği ve kabul edilmesi gerektiğini belirtmesinden alan kanunname parasıdır. Paraların kabulü parayı çıkartan hükümete duyulan güvenle doğru orantılıdır.

Fork: Blok zincirinin alternatif devam eden bir versiyonunun oluşturulması, genellikle sağlayıcıların değerlerinden farklı bir dizi işlem blokları çıkarmaya başlamasından dolayı oluşur.

FPGA: Alan Programlanabilir Geçit Dizimi, üretildikten sonra özel fonksiyonları ile konfigüre edilebilir olan işleme çipidir.

Frecoin: Ekonomist Silvio Gessel tarafından açıklanan serbest enflasyon ilkelerine dayalı bir kripto para birimidir.


Genesis Block: Blok zincirindeki ilk bloktur.

Gigahashes/sec:  Ölçülen milyarlarca sağlayıcılardan, saniyedeki olası sağlama girişimlerinin sayısıdır.

GPU: Bilgisayarın ekran kartıdır. Aslında silikon bir çiptir. Kripto para birimi üretmede gerekli kriptografik hesaplamalar için de uygundur.


HASH RATE

Hash Rate: Belirli bir sürede bir Bitcoin sağlayıcı tarafından yapılan çıkarımların sayıdır. Bu süre genellikle bir dakikadır.

Hash: Değişken sayıda veri alan ve daha kısa, sabit uzunlukta bir çıktı üreten matematik işlemdir.


Inflation: Fiyatların sürekli ve hissedilir artışını ifade eden bir durumdur.

Input: Bitcoin ödemesinin nereden geldiğini gösteren Bitcoin işleminin parçasıdır. Bitcoin yeni çıkarılmadığı sürece bu girdi, bir Bitcoin adresi olacaktır.


Kilohashes/sec: Binlerce çıkarım içinde ölçülen, saniyedeki olası çıkarım girişimlerin sayısıdır.


Liberty Reserve: Kosta Rika merkezli bir merkezi dijital para ödeme işlemcisidir. Bir para aklama davasında suçlu bulunduğu için ABD tarafından kapatılmıştır.

Liquidity: Ticaret, para ve ticaretle ilgili işlemlerde kullanılabilecek durumda olan satın alma gücü, likidite.

Litecoin: Scrypt kanıtına dayalı bir altcoindir.


Margin Call: Bir teminat ihtiyacı çağrı eylemidir. Bazen tüccarlar teminat tamamlama çağrısı verebilirler.(Kaldıraçlı alım-satım pozisyonunu karşılamak için yeterli kaynağa sahip olunamaması durumu)

Market Order: Piyasa hızında bir varlık satın almak veya satmak için borsada girilen emir yani bir değişim için verilen talimattır.

mBTC: Bir Bitcoinin binde birine verilen addır. (0.001 BTC)

Megahashes/sec: Milyonlarca çıkarım içinde ölçülen, saniyedeki olası çıkarım girişimlerinin sayısına verilen addır.

Microtransaction: Çevrimiçi olmak koşulu ile bir varlık yahut hizmet için küçük bir miktar ödemek.( Örneğin kredi kartı kullanarak yedi kuruş ödemek zordur.)

MINING NEDİR?

Mining: Bilgisayar donanımı kullanıp şifrelenmiş soruınları çözerek, yeni Bitcoinler ya da altcoinler üretme eylemidir.

Mixing Service: Bitcoinlerinizi başkalarının Bitcoinleri ile karıştıran, sizin gönderdiklerinizi sizin gönderdiklerinizden farklı yeni girdi ve çıktılarla size geri gönderen hizmettir. Karıştırma hizmeti (döner hazne) sizin gizliliğinizi korur. Bunu insanların size belirli bir Bitcoin göndermesini engeller. Ayrıca para aklamak için kullanılacak bir potansiyele sahiptir.

Mt. Gox: İlk Bitcoin borsalarından biridir ve tarihsel olarak en popüleridir.Şu an iflas etmiş durumda olan Mt. Gox u 2010 yılında Japonya’da Jed McCaleb kurmuştur.


Node: İşlemleri başkalarına bağlı bir kullanıcı tarafından Bitcoin ağına bağlı bir bilgisayarı ifade eder.

Orphan Block: Geçersiz blok zinciri parçası anlamına gelir.


Output: Bir Bitcoin işlem için hedef adrestir.


P2P: Eşten eşe demektir. Birbirine bağlı en az iki ağ arasında olup, merkezi olmayan etkileşimlerdir. Toplama ve dağıtım ağı düzenlemesine, içinde bütün katılımcıların arabuluculuk noktası üzerinden birbirleri ile işlem anlaşması yaptığı alternatif sistemdir.

Paper Wallet: Bir veya daha fazla açık Bitcoin adresi ve bunlara karşılık gelen özel anahtarları içeren basılı bir levhadır.Bitcoinleri güvenli bir şekilde depolamak için, kolayca yıkılabilen yazılım cüzdanları ya da hacklenebilen veya ortadan kaybolabilen web cüzdanları yerine kullanılır. Soğuk Bitcoin depolamasının yararlı bir formudur.

Pool: Topluca bir blok çıkarımında bulunan çıkarım kullanıcıları toplamı olup elde edilen ödülün aralarında bölünmesi durumudur.Pre-Mining: Kripto para yayınlanmadan ve detayları parayı çıkartmak isteyen diğer kişilere açıklanmadan önce, kripto para birimi kurucusu tarafından paranın bir bölümünün çıkarılmasıdır. Ön çıkarım genellikle scam coinler ile kullanılan yaygın bir tekniktir.

Privite Key: Kişiye özel sayısal anahtardır.

Proof Of Stake: Bir para birimi mevcut hissesinin, çıkarım yapabileceğin para miktarını hesaplamak için kullanıldığı çalışma kanıtına bir alternatiftir.

Proof Of Work: Hesaplama gücünü kazma kapasitesine bağlayan bir sistemdir. Yani bir blok başarı ile çıkartıldığında, çıkarım biraz zaman ve hesaplamalı çaba almış olmalıdır. Böylece, çıkarım blok işin kanıtı olarak kabul edilir.

PSP: Ödeme servis sağlayıcıdır. PSP çevrimiçi ödeme kabul etmek isteyen tüccarlar için ödeme işleme hizmetleri sunmaktadır.

Public Key: Herkesle paylaşılan açık Bitcoin adresini ifade eder.

Pump And Dump: Agresif tanıtım ve genelde yanıltıcı ifadeler kullanarak, ucuza üretilen veya edinilmiş bir finansal varlığın değerini şişirmektir.


QR Code: Bir veri dizisini temsil eden bir tek renkli bir desen içeren iki boyutlu bir grafik bloktur. QR kodları mobil telefondakiler de dahil olmak üzere, kameralar tarafından taranacak şekilde tasarlanmıştır. Sık sık Bitcoin adreslerini kodlamak için kullanılır.


Satoshi: Bitcoinin milyonda birine verilen addır. (0.000001 BTC)

Scamcoin: Yaratıcısı için para kazanmak amacı ile üretilen bir altcoindir. Yatırım toplayıp piyasadan çekilme niyetiyle doğarlar.

Scrypt: ASIC madencilere karşı avantaj sunarken, CPU ve GPU sağlayıcılara özellikle dost olacak şekilde tasarlanmış SHA-256 çalışma sisteminin alternatif bir kanıtıdır.

SHA-256: SHA(Security Hash Algorithm) NSA (National Security Agency) tarafından geliştirilmiş sayısal imza standartında kullanılmak üzere tasarlanmış bir algoritmadır. SHA-0, SHA-1, SHA-2 olmak üzere üç versiyonu mevcuttur. Bu versiyonlardan ilki olan SHA-0algoritması 1993 yılında oluşturulmuş, güvenlik açığı nedeniyle iki yıl sonra 1995 yılında SHA-1 algoritması geliştirilmiştir. Kriptolojinin temelinde olduğu gibi e-imza uygulamalarında da algoritmanın hızlı çalışması önemli olduğundan verinin kendisi değil özeti imzalanır. B itcoin işlemleri bu algoritma ile yapılmaktadır.

Signature: Bitcoin işleminin belirli bir yerden geldiğini kanıtlamak için özel ve açık anahtarlarının bir araya çıkarılmasıyla oluşturulan dijital bir özettir.

Silk Road: Genellikle Bitcoin gibi kripto para birimiyle genelde yasa dışı alışverişler için kullanılan bir yeraltu çevrimiçi pazarıdır. Sahibi Ross Ulbricht tutuklandıktan sonra İpek Yolu FBI tarafından Ekim 2013 başlarında kapatılmıştır.

SPV: Basitleştirilmiş ödeme doğrulama anlamına gelir. Sadece blok başlıklarına gereksinim duyar.

Stale: Bir Bitcoin bloğu başarıyla oluşturulduğunda başkalarının da bu bloğu alma girişimleri durdurulabilir. O blok artık eskimiştir. (Başka birinin çoktan yaptığı bir işi ücretsiz olarak tekrar yapmaya çalışmak) Stale blok çıkaran madenci o blok için ödeme alamaz.


Taint: İki adresin ikisinin de belirli bir Bitcoini olduğu zaman bu ikş adresin ne kadar yakın olduğunun analizidir.

Terahashes/sec: Ölçülen trilyonlarca sağlayıcılardan, verilen süredeki olası sağlama girişimlerinin sayısıdır. Madencilikte kullanılan en yüksek üretim gücü değeridir.

Testnet: Amaçları test etmek için tarafsız bir şekilde kullanılan alternatif maddi değeri olmayan bir kripto para blok zinciridir.

Tor: Çevrimiçi kimliklerini gizlemek isteyen insanlar tarafından kullanılan anonim bir yönetim protokoldür.

Transaction Block: Blok zincirine eklenebilen ve sonradan sağlanabilen bir bloğun içine toplanmış, Bitcoin ağı üzerindeki bir işlemler derlemesidir.

Transaction Fee: Bitcoin ağı üzerinde gönderilen işlemlere uygulanan işlem ücretine verilen isimdir. Bu ücret güvenilir bir şekilde blok sağlama işlemi yapan kişiye ödenir.


uBTC: Bitcoin’in yüz binde biri anlamına gelmektedir. (0.00001 BTC)


Vanity Address: İsim gibi isteğe bağlı bir modeli olan Bitcoin adresidir. (Örn:bahadirdemir7Hdeew1993ccKnssüüvllhgfkDHabm)

Virgin Bitcoin: Ham, işlenmemiş Bitcoin e verilen isimdir.

Volatil: Ekonomşk olarak bağlı bulunduğu piyasanın aşırı dalgalanmaya müsait olması durumudur.

Volatility: İşlem gören finansal bir varlık için fiyat hareketlerinin ölçümüdür. Kısacası; Fiyatlarda görülen dalgalanmalardır.


Wallet: Bitcoinleri taşımak ve depolamak için kullanılan cüzdana verilen addır. Cüzdan aslında blok zincirindeki Bitcoin adreslerinizde yer alan Bitcoinlerinizi harcamaya yarayan gizli anahtarlarınızı saklar. Her Bitcoin cüzdanı tüm Bitcoin adreslerinizin toplam bakiyesini gösterir ve belirli birine belirli miktarda ödemenizi sağlar.


Zerrocoin: Kriptolu para birimli işlemlerini tamamen anonim olarak yapmak için oluşturulmuş protokoldür.


Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu