El Salvador’da Bitcoin Karşıtı Protestolar Düzenlendi

Çeşitli haber kaynaklarına göre El Salvador’daki vatandaşlar, ülkenin Bitcoin‘i yasal para birimi olarak kabul etmesini protesto ettiler.

El Salvador’lu Protestocular Sokakları Doldurdu

La Prensa Gráfica, protestocuların yasaya “insanlara danışmadan… empoze edildiği” gerekçesiyle karşı çıktıklarını öne sürdü. Protestocular, “Bitcoin’e Hayır”, “Kara Para Aklamaya Hayır” ve “İşçi Sınıfı Bitcoin’i Reddediyor” yazılı pankartlar taşıdı.

Reuters, El Salvador’un başkenti San Salvidor’da düzenlenen protestoya yüzlerce göstericinin katıldığını öne sürdü.

Başka bir yerde Business Insider, Salvador Uluslararası Kargo Taşıyıcıları Birliği’nin (ASTIC), taşıyıcılarının Bitcoin’i kabul etmeyeceğini iddia ettiğini bildirdi. Zorlanırsa, taşıyıcılar fiyat oynaklığını dengelemek için Bitcoin işlemlerinde %20 ek ücret uygulayacak.

Bu yasaya ilk kez karşı çıkılmıyor. Temmuz ayında, yerel gazete Diario El Mundo, Halk Direnişi ve İsyan Bloku üyelerinin yaklaşmakta olan yasayı yürürlükten kaldırmak için bir teklif sunduğunu belirtti. Bu gruplar, diğer konuların yanı sıra Bitcoin’in fiyat oynaklığı ve yasadışı faaliyetlerde kullanımıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Yasa Önümüzdeki Hafta Yürürlüğe Girecek

El Salvador, Haziran ayında Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmeye karar verdi ve yeni politika 7 Eylül’de yürürlüğe girecek. Hükümet, işletme sahiplerine ücretsiz olarak 30$ Bitcoin vererek onlara hitap etmeyi planlıyor.

Bitcoin kabulünün zorunlu hale getirilip getirilmeyeceği hala belli değil. Başkan Nayib Bukele’nin Haziran ayına kadar yaptığı açıklamalar, işletmelerin Bitcoin’i kabul etmesi gerekmediğini gösteriyor. Bukele, “Kimse istemezse bitcoin kabul etmek zorunda kalmayacak” dedi.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin'in Nasdaq ile Korelasyonu Artıyor; Bu Ne Anlama Geliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu