Eski SEC Yetkilisi John Reed Stark, Ripple Davası Kararını Eleştirdi

Eski ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yetkilisi John Reed Stark, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığına dair mahkeme kararını eleştiri bombardımanına tuttu.

Mahkeme Kararındaki Anlaşmazlık

LinkedIn sayfası üzerinden paylaştığı bir yazıda Stark, bu kararın düzenleyici açıdan “ters düştüğünü” belirtti. Stark’ın bu açıklaması, Yargıç Analisa Torres’in bu hafta başlarında verdiği kararın etrafında yaşanan tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı. Stark, XRP’yi bu şekilde değerlendirmenin dayanaklarını sorgularken Ripple Labs’ın iddialarını desteklemek için sunduğu argümanları da eleştirdi.

Stark, Ripple Labs’ın sınıflandırmasının, bir yatırımın bir menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için yaygın olarak kullanılan Howey testine uymadığını ifade etti. Ayrıca Stark, Ripple kararında kurumsal yatırımcılara sağlanan SEC koruması düzeyi ile perakende yatırımcılara sunulan koruma arasında tutarsızlık olduğuna dikkat çekti.

Stark’a göre, karar kurumsal yatırımcılara tam SEC koruması ve bu koruma ile birlikte gelen iptal hakkı, para cezaları ve yaptırımlar gibi çözümler sunarken, perakende yatırımcılara aynı düzeyde koruma sağlanmıyor.

Stark, ayrıca, XRP’nin durumuna ilişkin mahkeme kararının sonuçları hakkında endişelerini dile getirdi ve özellikle tokenların borsalar aracılığıyla satıldığında menkul kıymet düzenlemelerinin geçerli olmayacağı düşüncesi konusunda ciddi şüpheleri olduğunu belirtti. Stark, yatırımcıların bilgi eksikliği veya yeterli araştırma yapmamasının menkul kıymetler ihlalleri için kabul edilebilir bir savunma oluşturamayacağını vurguladı.

Stark, perakende yatırımcıların doğası gereği bilgisiz olduklarını ve bu yatırımcıların yatırım kararlarını, kurumsal yatırımcılara mevcut olan aynı bilgilere dayandırmış olabileceklerini belirtti.

Stark, perakende yatırımcıların, muhtemelen Ripple’a doğrudan sermaye sağladıklarının farkında olmadıklarını ancak Ripple’ın niyetleri ve XRP’nin olası fiyat hareketi hakkında kurumsal yatırımcılara sunulan aynı bilgilere ulaşabildiklerini dile getirdi.

Bu nedenle, Stark, perakende yatırımcıların, Ripple’ın çabalarının XRP’nin fiyatını artıracağına inandıkları için XRP’ye yatırım yapmayı seçtiklerini ve Ripple’ın perakende yatırımcıları bu varlığı satın almaları için teşvik ettiğini ifade ediyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ripple, Dev Borsalarla Birlikte 100 Milyon XRP Taşıdı

Sonuç olarak, Ripple kararı ve Stark’ın bu konudaki yorumları, Ripple’ın bu davadan tamamen sıyrılmış olmadığını ve SEC’nin kararı temyize götürmeyi seçebileceğini gösteriyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu