Fed Başkanı Jerome Powell’dan Enflasyon ve Faiz Değerlendirmesi: Bitcoin’e Etkisi Ne Olur?

Jerome Powell, ABD Merkez Bankası Başkanı, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) son toplantısını takiben yaptığı basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Btcmagazin tarafından bildirildiği üzere, FOMC’nin faiz oranlarını 525-550 baz puan aralığında sabit bırakma kararı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyon Hedefi Odakta

Başkan Powell, merkez bankasının şu anki politika yaklaşımının oldukça mühafazakar olduğunu belirtti ve Fed’in %2’lik enflasyon hedefine ulaşmak için daha fazla adım atması gerektiğini vurguladı. Powell, Fed’in bu hedeflere ulaşmak adına gereken tüm adımları atacağının garantisini verirken, bir sonraki faiz artırımının gerekliliğine dair içeride genel bir şüphe olduğunu dile getirdi. Ayrıca, mevcut politika yaklaşımının FOMC üyelerinin oybirliği ile desteklendiğini ifade etti. FOMC’nin 20 Eylül’deki toplantısının ardından Bitcoin yükselişe geçti.

Kasım’da Bir Faiz Artışı Gündemde mi?

FOMC, ekonomide enflasyonun beklenenden yüksek seyrettiğini, buna karşın işsizlik oranlarının oldukça düşük olduğunu tespit etti. Fed ekibi, enflasyonun orta vadede %2’ye çekilmesini öncelikli hedef olarak belirledi. CME FedWatch‘a göre, piyasa analistleri, Kasım’daki FOMC toplantısında faizlerin %5,50 ile %5,75 arasına çekilmesi olasılığını yaklaşık %36,3 olarak değerlendiriyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Google, Bitcoin Reklamlarını Yayınlamaya Başlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu