FED Faiz Kararı Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek? BTC Daha da Düşecek mi? İşte Tüm Ayrıntılar!

Bitcoin (BTC), Federal Rezerv tarafından günün ilerleyen saatlerinde geniş çapta beklenen faiz artırımı öncesinde bugün daha da düştü. FED, faiz artırımını bugün yerel saatle 21.00’da açıklayacak.

Bitcoin, son 24 saat içinde %8.24 düşüşle 20.548 $’dan işlem görüyor. Dünyanın en büyük kripto para birimi, beklenenden daha yüksek bir ABD enflasyon okumasının ardından geçen haftadan bu yana %32’den fazla düştü.

Odak şimdi BTC’nin günün ilerleyen saatlerinde bir Fed faiz artırımına nasıl tepki verebileceğine dönüyor. BTC, Fed Mayıs ayı başlarında faizi yükselttiğinde düştü ve muhtemelen bu sefer benzer bir teslimiyetle karşı karşıya kaldı.

Teknik göstergeler, bu düşüş eğilimi devam ederse BTC’nin 13.000 dolara kadar düşmeye hazır olduğunu gösteriyor. Kripto endüstrisi üzerindeki daha geniş belirsizlik de Bitcoin’de zayıflığa neden oluyor.

Fed korkusu

BTC, Fed’in 4 Mayıs’ta faiz oranlarını artırmasının ardından %8’in üzerinde düştü. Ardından, kriptodaki son olumsuz gelişmelerle %28 daha düşerek 28.000 $’a kadar geriledi.

Geçen sefer, Fed faizi 50 baz puan (bps) artırmıştı. CME Group’un verilerine göre, şimdi, ısınan enflasyon rakamları göz önüne alındığında, tüccarlar merkez bankası tarafından 75 baz puanlık bir artış için pozisyon alıyorlar. Bu, Fed’in yakın tarihteki en keskin faiz artırımı olacak.

Hareket, kripto piyasalarını rekor seviyelere çıkaran iki yıllık gevşek para politikasını gevşetecek. Ayrıca, merkez bankasının yükselen enflasyonun ardından olası bir durgunluktan endişe duyduğuna işaret ediyor.

Bir durgunluk, BTC ve kripto gibi perakende satışta olan, risk ağırlıklı varlıklar için daha da fazla sorun yaratır.

Bitcoin ne kadar düşebilir?

Kıdemli analist Peter Brandt kısa süre önce BTC’nin çift tepe modeli oynadığı için 13.000 dolara kadar düşebileceğini tahmin etti. Fed’den gelen olumsuz bir sinyal muhtemelen bu tahmine daha fazla güven katacaktır.

20.000 doların altına düşen BTC, bir dizi tasfiyeyi tetikleyecek ve bu da daha fazla tokenin çöküşünü getirecek.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   ABD Senatosu Adayı ABD Hükümetinin Bitcoin Satın Alması Gerektiğini Söyledi

Bitcoin, son iki günde yaklaşık 1 milyar dolarlık pozisyonun tasfiye edildiğini gördü ve eğilimin devam etmesi muhtemel.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu