FED Kararı Öncesi Bitcoin ve Ethereum Tasfiyeleri Artıyor; İşte Analistlerin Faiz Artışı Sonrası Fiyat Beklentileri

Kripto piyasası, Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının 27 Temmuz’daki FOMC toplantısı öncesinde kilit destek seviyelerini sürdüremediği için geçen haftaki kazanımlarını kaybetti. Kripto piyasası, son 24 saat içinde yaklaşık 250 milyon doların üzerinde tasfiye gördü.

Bu hafta yükselen FUD, Federal Rezerv’in 100 baz puanlık faiz artırımı olasılığını yükseltiyor. 75 baz puanlık faiz artırımı olasılığı geçen hafta %80’den %75’e düştü.

Ekonomistler 50-75 baz puanlık bir faiz artışı beklerken, Fed bu ayki 75-100 baz puanlık faiz artırımının ardından faiz artırımlarının yavaşlayacağına işaret ediyor.

Bitcoin ve Ethereum Tasfiyeleri Fed Faiz Artışından Önce Yükseldi

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatları bugün 20.776 dolar ve 1.370 dolara düşerek 22.8 bin dolar ve 1500 dolar gibi temel psikolojik seviyelerin altına indi.

Coinglass’ın verilerine göre, son 24 saatte yaklaşık 80.000 trader tasfiye gerçekleştirdi ve toplam tasfiye yaklaşık 250 milyon dolar oldu. En iyi kripto para birimleri arasında Ethereum, 109 milyon doların üzerinde en yüksek tasfiyeyi kaydetti. Bitcoin (BTC), Ethereum’u 56 milyon doların üzerinde tasfiye ile takip ediyor.

Ethereum Classic (ETC), Solana (SOL), Polygon (MATIC), Ripple’ın XRP‘si, Avalanche (AVAX), Cardano (ADA), ApeCoin (APE), Optimism (OP), Stepn (GMT) ve Dogecoin (DOGE) son 24 saat içinde tasfiye edilen en iyi kriptolar arasında.

Yazım anında, Bitcoin (BTC), kripto borsalarında 46,69 milyon dolar long pozisyon ve 9,80 milyon dolar short pozisyon gördü. Bu arada, Ethereum (ETH), son 24 saatte 91.69 milyon dolarlık long ve 18.36 milyon dolarlık short likiditeye tanık oldu. En fazla tasfiyeyi Okex, Binance ve FTX kaydetti.

Fed Faiz Artışından Sonra BTC ve ETH Trendi

Zayıf kripto ve küresel borsalar, ABD Federal Rezervinin enerji ve gıda fiyatları yükselmeye devam ettikçe piyasaları daha agresif bir faiz artırımıyla şaşırtabileceğini gösteriyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Goldman Sachs: Bitcoin Altının Yerine Geçemez

CME FedWatch Tool’a göre 75 baz puanlık faiz artışı olasılığı %76. Oysa 100 baz puanlık faiz artışı olasılığı %24. Fed, para politikasına karar vermek için muhtemelen enerji, gıda ve konut fiyatlarına bakacaktır.

Kripto analistleri, faiz artışına rağmen Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının 20 bin dolar ve 1200 dolar seviyelerinin üzerinde kalmasını bekliyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu