Gelecek Vadeden 10 Altcoin

Kripto para piyasasında her biri farklı projeye sahip binlerce alternatif altcoin var. Birçok gösterge, ayı piyasasında dibe ulaştığımızı veya çok yaklaştığımızı gösteriyor. Yeni rekor seviyelerin ne zaman geleceği belli olmasa da yeni dip seviyesi ya geldi ya da bir ay içinde gelecek. Hal böyleyken orta – uzun vadeli kripto portföyü oluşturmak için biraz altcoin satın alma zamanı yaklaşmış olabilir.

Bu içerikte binlerce kripto para arasından potansiyel vadeden en iyi 10 altcoin için listeleme ve kısa bilgiler paylaştık. Yüzlerce kaliteli proje olsa da bu altcoinlerin aradan sıyrılıp bir adım önde olması muhtemel.

Geleceği Parlak 10 Altcoin

#1 Near Protocol (NEAR)
#2 Algorand (ALGO)
#3 Aave (AAVE)
#4 PancakeSwap (CAKE)
#5 Osmosis (OSMO)
#6 Enjin Coin (ENJ)
#7 Mina Protocol (MINA)
#8 Celo (CELO)
#9 Gala Games (GALA)
#10 Oasis Network (ROSE)

Near Protocol (NEAR)

Gelecek Vadeden 10 Altcoin 2
Near Protocol (NEAR)

Near Protocol, merkeziyetsiz bir uygulama platformu ve blok zinciridir. Web3 için merkeziyetsiz ve güçlü bir veri katmanı oluşturmak isteyen Near Protocol, güvenli, yüksek performanslı ve izin gerektirmeyen bir altyapı geliştirmiştir. Kullanıcıların sahip olduğu kimlik, para ve veri havuzuna erişimi olan uygulamalar çalıştırmak için ideal bir platform sunmayı amaçlayan Near, sunucusuz bilgi işlem, dayanıklı ağ iletişimi ve dağıtılmış depolama gibi merkeziyetsiz özellikleri tek platformda birleştirir.

Ölçeklenebilirlik sorunlarını çözerek geliştiricilerin akıllı sözleşmelerin ve blok zinciri teknolojisinin tüm potansiyelinden yararlanmalarını sağlayan Near Protocol, kendini Gen-3 blok zinciri kategorisi içine koyar.

Algorand (ALGO)

Gelecek Vadeden 10 Altcoin 3
Algorand (ALGO)

Algorand, saf bir PPoS protokolü ve Bizans Hata Toleransı protokolü üzerinde çalışan, halka açık bir blok zinciri platformudur. PPoS konsensüs mekanizması, kullanıcıların sahip oldukları $ALGO miktarına dayalı olarak fikir birliğine varmalarına ve ağdaki işlemleri doğrulamalarına olanak tanır. Algorand, telif hakları, mikrofinans ve emlak gibi alanlara yönelmiştir. Geliştiriciler bu platformda dApp’ler geliştirebiliyor ve uygulamalarını ağ üzerine yerleştirebiliyorlar.

Evrensel bir blok zinciri olan Algorand, herhangi bir programı çalıştırabilir. Bu sayede dApp’ler ve akıllı sözleşmeler kolaylıkla oluşturulabilir. Ağın verilerinin gizli tutulması için yüksek düzeyde güvenlik sağlayan şifreleme araçları kullanılır. Blok zincirindeki işlemler kötü niyetli kişiler tarafından kurcalanamaz, isteyen kullanıcılar anonim kalabilir.

Aave (AAVE)

Gelecek Vadeden 10 Altcoin 4
Aave (AAVE)

Aave, kendini blok zinciri üzerindeki dünya bankası olarak tanıtır. Ethereum blok zincirinin güvenliğini ve merkeziyetsizliğini kullanan Aave, internet erişimi olan herkes tarafından stablecoinler ve kripto paralar için verimli bir tasarruf hesabı olarak kullanılabilir. Herkes, kredi onayı olmadan Aave’den kredi alabilir. Kredilerin geri ödenmesini garanti altına almak isteyen Aave, bunun için kredi puanı gibi şeyler kullanmak yerine kullanıcıdan teminat olarak kripto para alır. Kredi kullanıp temerrüde düşen kullanıcıların kredisinin ödenmesi için teminat olarak tutulan kriptolar satılır.

Kurumsal yatırımcılar için piyasaya sürülen Aave Pro, Aave’nin TVL değerini oldukça artırmıştır. Kurumlar Aave Pro ile BTC, ETH ve stablecoinler ile Aave’ye borç verebiliyor ve faiz kazanabiliyorlar.

PancakeSwap (CAKE)

Gelecek Vadeden 10 Altcoin 5
PancakeSwap (CAKE)

PancakeSwap, BNB Smart Chain’de kullanıcıların token ticareti yapmasına, likidite havuzlarına likidite sağlayarak verim çiftçiliği yapmasına, $CAKE stake ederek kripto kazanmasına olanak sağlayan bir DEX’tir. BEP-20 tokenlarının neredeyse hepsinin PancakeSwap’ta likiditesi vardır. Slowmist ve CertiK gibi blok zinciri güvenlik firmaları tarafından denetlenen bu platform, ticaretlerde AMM modelini kullanır. AMM’de kullanıcılar diğer kullanıcılar tarafından sağlanan kriptolardan oluşan likidite havuzu ile ticaret yaparlar.

Likidite havuzlarına kripto sağlayan kullanıcılar, havuzdaki paylarını temsil eden LP tokenları alırlar ve arz ile talebe göre değişen yüzdelerle $CAKE token cinsinden faiz kazanırlar. Hatta kazanılan veya satın alınan $CAKE’ler şurup havuzlarında stake edilerek daha fazla ödül kazanmayı sağlar.

Osmosis (OSMO)

Gelecek Vadeden 10 Altcoin 6
Osmosis (OSMO)

Osmosis, değişen piyasa koşullarına hızla uyum sağlayabilen AMM’ler oluşturup dağıtılmasını sağlayan tamamen özelleştirilebilir bir AMM’dir. Geliştiriciler Osmosis ile benzersiz likidite havuzları oluşturabilir. Cosmos üzerine kurulu olan ve Inter-Blockchain Communication (IBC) aracılığıyla zincirler arası işlemlere olanak tanıyan Osmosis, birlikte çalışabilirlik ve birleştirilebilirlik katmanlarına sahiptir.

Osmosis büyük ölçüde özelleştirilebilir ve yeni AMM’ler tasarlayıp dağıtmaya olanak sağlar. Gerçek anlamda zincirden bağımsız AMM geliştirmek için normalde sınırlamalar olsa da Osmosis’in birlikte çalışabilirliği sayesinde çok zincirli DeFi projeleri geliştirmek mümkündür.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Merkeziyetsiz Sosyal Medya Nedir?

Enjin Coin (ENJ)

Gelecek Vadeden 10 Altcoin 7
Enjin Coin (ENJ)

Enjin, dijital varlıklar oluşturan geliştiricilerin varlıklarını EVM uyumlu blok zincirlerindeki dApp ve oyunlara entegre etmesini kolaylaştıran bir platformdur. Çok sayıda kripto ve NFT projesine ev sahipliği yapan Enjin, oyun sektörüne önem vermekte ve oyunculara oynadıkları oyunlar etrafında topluluklar oluşturma fırsatı tanımaktadır.

Enjin platformu akıllı sözleşmeler üzerine inşa edilmiştir. Bitcoin’in Lightning Network’ünün Ethereum tabanlı bir versiyonu olan Raiden Network testini başlatan platform olan Enjin, kullanıcılara sanal ürünler oluşturarak onları ağ içinde yönetebilme becerisi sağlamıştır. İşlem maliyetlerini düşürebilen, ağın karmaşıklığını ortadan kaldırabilen ve kullanıcı deneyimini geliştirebilen işlevlerle Enjin Coin, blok zinciri oyun dünyasının en önemli aktörlerindendir.

Mina Protocol (MINA)

Gelecek Vadeden 10 Altcoin 8
Mina Protocol (MINA)

Mina Protocol, kullanıcılara “sıfır bilgi kanıtı” tabanlı akıllı sözleşmelerin ve dApp’lerin kullanılması yoluyla güvenli şekilde veri depolama ve kontrol etme yeteneği sağlar. ZKP olarak bilinen sıfır bilgi kanıtı, verilerin kendisini paylaşmadan verinin doğruluğunu kanıtlamayı sağlayan bir yöntemdir. Ethereum’un yüksek gas ücretlerine ölçeklendirme çözümü olarak popülerleşen Mina Protocol, zkApps olarak bilinen ZKP tabanlı Web3 teknolojilerini yeni bir seviyeye taşımıştır.

zkApps’in kolay kullanılabilirliği ve gizliliği, Web3 uygulamalarının tarayıcılar ve akıllı telefonlar tarafından güvenli bir şekilde doğrulanmasını ve diğer blok zincirleriyle güvenli bir şekilde köprülenmesini sağlar.

Celo (CELO)

Gelecek Vadeden 10 Altcoin 9
Celo (CELO)

Celo, ödemelere odaklanarak geliştirilmiş bir blok zinciridir. Celo’nun mobil uygulamasını kullanarak dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kişiye sadece telefon numarası ile $CELO kripto para biriminde para gönderebiliriz. Opera, Deutsche Telekom, Grameen Vakfı gibi şirketler bu teknolojiyle bir süredir işbirliği yapmaktadır.

Programlanabilir ödemeler, akıllı sözleşmeler, dApp’ler ve daha fazlasına izin veren blok zinciri teknolojisi mimarisi, blok zinciri içinde $CELO isimli yönetişim coinini ve cUSD olarak da bilinen ABD Dollarına sabitlenmiş cUSD’yi kullanır. cUSD, kripto paralarla yüksek teminatlandırılmış bir stablecoindir. Ağda Euro’ya saibitlenmiş cEURO ve Brezilya Realine sabitlenmiş cREAL stablecoinleri de bulunur.

Gala Games (GALA)

Gelecek Vadeden 10 Altcoin 10
Gala Games (GALA)

Gala Games, video oyunu deneyimlerini blok zincirlerine taşımayı başaran bir projedir. Oyuncuların birçok platformla etkileşime girip oynadıkları oyunlarda sahip oldukları öğelerin gerçek sahipliğini alamamaları ve öğelerin sınırsız olması problemlerinin önüne geçmeyi amaçlayan platform, blok zinciri oyunlarını en baştan itibaren oyuncuların oyun içi varlıkları üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilmesini sağlayacak şekilde geliştiriyor.

Kullanıcılar, The Founder’s Nodes isimli bir mekanizma ile $GALA tutarak ağın yönetimine katılır ve farklı oyunlar için finansman gereksinimlerine karar verebilir. Gala Games’in geliştirdiği ve geliştirmeyi planladığı oyunlar vardır, VOX ve Town Star gibi P2E oyunları yüz binlerce günlük kullanıcıya ulaşmıştır.

Oasis Network (ROSE)

Gelecek Vadeden 10 Altcoin 11
Oasis Network (ROSE)

Oasis Network, Cosmos SDK ile geliştirilmiş, gizlilik odaklı akıllı sözleşmelere dayalı bir blok zinciri platformudur. Mahremiyetin geliştirilmesine odaklanan ağ, çift katmanlı bir model kullanmaktadır. ParaTime Katmanı ve Konsensüs Katmanı ile hesaplama işlemleriyle fikir birliği mekanizması birbirinden ayrılmıştır.

Oasis Labs tarafından geliştirilen ağ, işletmelerin hassas verileri diğer kuruluşlarla paylaşmasına olanak tanırken, analiz izinleri ve veri erişimi için izinleri kontrol edebilmeyi sağlar. Güvenilir Yürütme Ortamları kullanan Oasis Network, geliştiricilerin uygulamalar ve araçlar oluşturmak için Parcel SDK’ları kullanmasına izin vermiştir. Akıllı sözleşme platformları arasında en çok gelecek vadeden projelerden biri olan Oasis Network, biraz dikkati hak ediyor.

Sonuç

Bu düşük fiyat dönemi, ayı sezonunun sonu olabileceği gibi kripto kışının ortası da olabilir. Fiyatların tekrar yükseleceğine inandığınız dönemde kripto portföyünüzü oluşturmak için fırsat ararsanız bu listeye göz atmalısınız. Kripto paraların uzun vadede nasıl performans göstereceğini tahmin etmek, kısa vadede kazanç elde etmekten daha kolaydır. Fiyatlar düşük göründüğü için kripto yatırımı yaparken acele etmeyin, kripto piyasası çok volatildir ve fiyat dalgalanmaları kısa vadede canınızı sıkabilir. Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce o kriptoyu birkaç kaynaktan detaylıca araştırmayı unutmayın.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu