Mina Protocol (MINA) Nedir? Mina Protocol (MINA) Geleceği ve Yorum 2022

Mina Protocol (MINA) Nedir?

Mina protokolü, merkezi olmayan uygulamaları (dApps) daha verimli çalıştıran minimal bir blok zinciridir. Öyle ki Mina blok zincirinin tasarımı sadece 22 kb olacak şekilde tasarlandı ve asla büyümeyecek. Bu boyut, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve sadece birkaç tweet gibi diğer blok zincirlerin boyutuna kıyasla oldukça küçüktür. Mina protokolü, kullanıcıların işlemleri doğrudan genesis bloğu aracılığıyla doğrulamasını sağlayan verimli bir dağıtılmış ödeme sistemi ile çalışır. Ayrıca protokol, herhangi bir veriyi açıklamadan kimlik doğrulama sağlayan zk-SNARK (Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Arguments) olarak bilinen bir kriptografik kanıt sistemi kullanır.

Mina, bu zk-SNARK’larla minimal blok zinciri misyonunu gerçekleştiriyor. Mina, yalnızca son bloklara odaklanarak SNARK’ları kademeli olarak hesaplar. Böylece son kullanıcı sıkıştırılmış prova verilerini tam işlem geçmişi yerine zk-SNARK ile doğrular. Bu, Mina protokolü blok zincirini diğer büyük ölçekli ağlardan çok daha küçük ve daha kullanışlı hale getirerek, kullanıcıların oluşum blok işlemi sırasında platformu görmelerini sağlar. Mina vizyonunu resmi web sitesinde şöyle açıklıyor: “Sıfır bilgi teknolojisi ile hepimizin hak ettiği güvenli ve demokratik geleceğin altyapısını inşa ediyor.”

Mina Protocol, çoğu platformun madenciler ve madenciler gibi doğrulayıcılara sahip olduğu blok zinciri ortamında devrim yaratacak yenilikler sunuyor. Mina protokolü, merkezi olmayan ağda her biri farklı bir göreve sahip birçok katılımcıya sahip olarak farklı bir yaklaşım benimsiyor. Platformdaki Kullanıcılar; Üç temel rolü vardır: doğrulayıcı, blok oluşturucu ve snarker üreteci.

Doğrulayıcılar: zk-SNARKS ile etkileşime girerek fikir birliği bilgilerini doğrulamaya yardımcı olurlar. Mina protokolünde her kullanıcı bir kimlik doğrulayıcı olarak kabul edilir.

Blok Üreticileri: Mina protokolünde, blok üreticileri standart madenciler gibi hareket eder veya blok yaratıcıları gibi davranır ve blok ödülleriyle birlikte işlem ücretlerinden ödeme alır. Blok üreticileri, daha önce doğrulanmış işlemlerle birlikte SNARK’lar da oluşturmalıdır. Bu, blok oluşturma sırasında yapılmazsa, eksik bir blok oluşabilir ve düğümler kesin taahhütler yayınlamaz. Bununla birlikte, blok üreticilerinin ayrıca SNARK üretme veya Snarkers adı verilen özel bir işbirlikçi grubu tarafından üretilen blokları kullanma seçeneği de vardır.

Snarker: Snarker, işlemleri doğrulamak için kullanılan ve sağlayıcılar olarak da bilinen zk-SNARK’lar üretir.

Blok üreticileri, blok zincirine yeni bloklar eklerken işlem ücreti alır ve Snarker’a bu ücretleri öder. Snarker, maaşa hak kazanmak için teklif vermelidir. Block Producer, Snarker’ı tanıtmaktan da sorumludur. Bu, birden fazla katılımcının aynı işleme dayalı olarak teklif sunabileceği bir ticaret ekonomisi yaratır. Öte yandan, blok üreticileri karlarını artırmak için en düşük teklifi seçerler. Sonuç olarak, snarker üreticileri düşük maliyetli SNARKS üretmek için rekabet eder.

Proje web sitesinde “ilk sıkıştırılmış blok zinciri” tanımının verildiğini biliyoruz. Öyleyse, bu tanımların ne anlama geldiğini tam olarak açıklayalım. Teknik raporda tanımlandığı gibi, Mina Protokolü kısa ve öz bir blok zinciridir. Mina’nın ağının toplam boyutu 22 KB (kilobayt). Kısacası, tüm blok zinciri ağı birkaç tweet kadar yer kaplar. Bitcoin tarafından işgal edilen alan şu anda 350 GB’a (gigabayt) ulaşıyor.

Bu kadar az yer kaplamasının ana nedeni, zk-SNARKs adı verilen kriptografik kanıtlama yöntemiyle çalışmasıdır. Mina ağında her yeni blok oluşturulduğunda, SNARK kanıtı, yeni oluşturulan blokların onaylanmasını sağlar. Bununla birlikte, temelde bir hisse kanıtı algoritması kullanır. PoS algoritmasının SNARK işleviyle diyaloğu, Mina Protocol’ü son derece sürdürülebilir ve çevre dostu bir blok zinciri haline getiriyor.

Mina Protocol projesinin PoS algoritmasında da bir yenilik getirdiği söylenebilir. Teknik izahnamede açıklandığı gibi, “Ouroboros Samasika” adlı, güvenliği artırılmış bir PoS konsensüs protokolü geliştirilmiştir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Lightning (LIGHT) Nedir? Lightning (LIGHT) Geleceği ve Yorum 2022

Tüm bilgileri blok zincirine göndermek yerine, zk-SNARK zinciri küçük bir anlık görüntü olarak kaydeder ve bir sonraki bloğun ekran görüntüsünü önceki bloğun arkasına yerleştirir. Bu şekilde, dize sonsuz ve büyük miktarda veri içerse bile ekran görüntüsünün boyutu sabit kalır. Mina Protocol, küçük ekran görüntüleri ile dünyanın en hafif blok zinciridir.

Mina Protocol (MINA) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Evan Shapiro ve Izaak Meckler
  • Kuruluş Yılı: 2017
  • Blok ZinciriBlockchain
  • Toplam Arzı: 824,104,972
  • Dolaşımdaki Arzı: 591,297,834
  • Piyasa Değeri: ₺ 7,077,993,873
  • En Düşük Fiyat: ₺ 9.56
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 114.34
  • Proje Amacı: Kripto para projelerinin en önemli amaçlarından biri enflasyona karşı bir hedge olmaktır. Mina Protokol bu amacı iş izahnamesine uygun şekilde dahil etmiştir.

Mina Protocol (MINA) Geleceği

Mina, CoinList platformunda ön satışta yaklaşık 19 milyon dolar topladı. Yaklaşık 4 saatte tamamlanan süreç, katılımcıların ilgisi oldukça yüksekti. Ethereum’un 6 TB’ı (terabayt) aştığı ve Bitcoin’in yarım TB’a yaklaştığı düşünüldüğünde Mina Protokolü hafifliği ile öne çıkıyor. Ancak bu hafifliğin de bir bedeli var. Ağ yoğunluğu arttıkça işlem süreleri uzayabilir. Satış öncesi kar nedeniyle fiyat beklentileri vardı. Bazı düşük güvenli borsalar Mina’yı çok yüksek bir fiyata satın alma hakkı verdi. Bu nedenle, satın alma ücretinin yüz dolara yakın olduğunu gördük. Ancak, OKEX ve Coinlist Pro fiyatı verdikten sonra Mina, 3 dolar civarında işlem görmeye başladı.

Son olarak, yatırımcıları Coinbase ve kurucularını içeren yatırım firmaları var. Paradigma ve Polychain Capital bu yatırım firmaları arasındadır. Kripto ekosisteminde tanınmış yatırım şirketlerinden fon almak, Mina’nın gelecekte iyi bir potansiyele sahip olduğunun bir işareti olarak yorumlanabilir. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Mina Protocol (MINA) Yorum

Mina token’ın geleceği, sürekli oynaklığı nedeniyle çok merak edilen bir konudur. Herkesin altcoin Mina’nın geleceği hakkında kendi tahmini vardır. Tabanında PoS sistemi bulunan Mina coin, çevresel uyumluluk ile dayanıklı olmayı ve bu sistemle çalışmayı hedeflemektedir. Mina token, 2022’de enflasyonla mücadeleyi hedefliyor, bu nedenle birçok yatırımcının gözbebeği haline geldi ve yakından izleniyor. Ödeme amaçlı kullanılacak minanın arzı ise henüz belirlenmedi. Teklifi henüz belirlenmediği için gelecekteki masası hakkında çeşitli fikirler sunuyor. Durum net olmasa da yatırımcılar tarafından günlük işlemlerde kullanılan çok sayıda coini görmek mümkün.

Büyük ilgisinden dolayı gelecekteki konumuna ışık tutuyor. Birçok yatırımcı tarafından kullanılıyor olması bu coin’in giderek değer kazanmasına neden oldu. Geleceğe yatırım yapmak için gelecekteki bir para olarak kabul edilir. Bu fırsat, yatırımcılar için harika ve iyi bir seçim olabilir ve takdir edilen fırsatlardan biri olarak kabul edilir.

Mina Protocol (MINA) Nereden ve Nasıl Alınır?

Mina Protocol (MINA)’ü güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu