Güney Kore Polisi Coinbit Borsasına El Koydu - BTC MAGAZİN

Güney Kore Polisi Coinbit Borsasına El Koydu

  • Bu haftanın başlarında yetkililer Coinbit’e el koydu. Sebep? Dolandırıcılık.
  • Seul’deki büyükşehir polis teşkilatı, platformun merkez ofisi de dahil olmak üzere birçok ofise el koydu ve arama yaptı.

26 Ağustos’ta Kore’deki yetkililer, ülkenin en büyük yerli kripto platformlarından biri olan Coinbit’e el koydu. Sebep? Dolandırıcılık.

Seul’deki büyükşehir polis teşkilatı, Seul, Gangnam-gu’daki merkez ofis de dahil olmak üzere birçok ofise el koydu ve arama yaptı.

Yetkililer, borsanın sahibi olan başkan Choi Mo’nun ve yönetim ekibinin, işlem hacmini şişirdiğini ve piyasa fiyatını ‘bisiklet işlem’ yaparak yönlendirdiğini söylediler.

Bilmeyenler için bu, bir platformdaki hesaplar arasında token alıp satma eylemidir.

Yerel bir gazete, genel işlem hacminin neredeyse %100’ünün (%99) platformda manipüle edildiği durumları tespit etti. Yetkililer, piyasadaki fiyat manipülasyonu yoluyla borsadan elde edilen haksız gelir ölçeğinin en az 100 milyar “won” (Güney Kore para birimi) olarak gerçekleştiğini tahmin ediyorlar.

Rapora göre borsa başkanı ayrıca; Bitcoin’in, Ethereum’un ve Ripple’in ticaret hacmini de manipüle etti.

“Diğer büyük borsalar da belirli bir boyutta “bisiklet işlemleri” kullanır, ancak yalnızca emir defterlerinde bulunan parayla (olmayan bir parayla) işlemleri değiştirmek hileli bir eylemdir.”

Platform (Coinbit), iki adet borsaya bölündü. İlk borsa, büyük coinlerle işlem görürken, ikincisi temel olarak yeni kripto para birimlerini listeliyor ve satıyor.

Özellikle, ikincisi, para yatırma ve çekme hesaplarını bloke eden bir borsaydı, böylece kullanıcılar coinlerini harici borsalarda kullanamadı. Bu şekilde, borsanın başkanı ve yönetim ekibi genel coin arzını kontrol edebildi.

Coinbit’te perde arkasında pek çok şey oluyor. Hatta zimmete para geçirme ve yanlış uygulama sorularını gündeme gelmektedir. Platform, denetim raporunu, Nisan ayında “mali denetim servisine” açıklamıştı ancak raporuna yalnızca dış denetime tabi olmayan mali tabloları eklemişti.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu