Hollanda Polisi, Bitcoin ile Milyonlarca Avro Aklayan Bir Kişiyi Tutukladı

Hollanda polisi kısa süre önce kripto para kullanarak milyonlarca avroyu akladığı iddia edilen bir kişiyi tutukladı. Hollanda makamları son zamanlarda kripto ile ilgili mali suçlara yönelik baskılarını yoğunlaştırdı. 

Şüphelinin, BTC’den XMR’ye dönüştürerek yasadışı fonları akladığı iddia ediliyor

Polis, Çarşamba günü resmi bir açıklamada bulundu. Açıklamaya göre, Hollanda polisi 39 yaşındaki adamı geçen hafta tutukladı. Hollanda’nın Veenendaal kasabasında tutuklanan adamın, kripto para birimleri aracılığıyla on milyonlarca avroyu yasadışı finansla akladığı iddia ediliyor.

Adamın tutuklanması, yetkililerin izini sürdüğü Electrum bitcoin cüzdanının bir yazılım yamasından çalınan Bitcoin (BTC) ile olan bağlantılarının keşfedilmesinin ardından geldi. Polis, kişinin yasadışı fonları BTC ve Monero’ya (XMR) dönüştürme alışkanlığında olduğundan bahsetti. Bu, fonların kaynağını maskeleme girişimiydi.

Adam, XMR’ye dönüştürmenin yanı sıra, merkezi olmayan Bitcoin borsası Bisq’i de kullandı. Bisq’in gizlilik politikaları nedeniyle, şüpheli takası takipten kaçınmak için ekstra bir çaba olarak kullandı. Ancak polis, Bitcoin işlemleri aracılığıyla onu bulabildi.

Hollanda polisi geçen ay şüpheli Tornado Cash geliştiricisini de tutukladı

Tutuklamanın ardından Hollanda makamları, daha fazla kanıt bulmak için evinde arama yaptı ve soruşturmalar için faydalı mülklere el koydu. Polis ayrıca kripto para birimlerine de el koydu. Adamı 8 Eylül’de soruşturma bitene kadar serbest bıraktılar. Buna rağmen, baş şüpheli olmaya devam ediyor.

Kripto para, sıradan para gibi her türlü suça karşı savunmasızdır. Kripto para biriminin anonim ve sınır ötesi doğası, suçlular için fırsatlar sunar.

Hollanda polisi

Hem Orta Hollanda Polisi hem de Doğu Hollanda Polisinin siber suç birimleri soruşturmayı yürütmek için işbirliği yaptı.

Hollanda polisi 10 Ağustos’ta Tornado Cash’in şüpheli geliştiricisi Alexey Pertsev’i de tutuklamıştı. Bu, ABD Hazinesinin kara para aklama ve yasadışı finansman için kullanıldığını öne sürerek karıştırıcıyı yasaklamasının ardından geldi. Tutuklama, Hollandalı yetkililerin siber suçları önlemeye yönelik bir başka girişimiydi. Çok sayıda kişi tutuklamayı protesto etmek için sokaklara çıktı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Fiyatı Yükselişte: Ralli Devam Edecek mi?

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu