IMF’ye Göre Bitcoin Piyasalar İçin Risk Oluşturuyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), en son raporunda, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin, geleneksel varlıklarla yüksek korelasyonları nedeniyle küresel finansal piyasalar için sistemik bir risk oluşturduğuna dikkat çekti.

Pandemiden gelen darbeyi hafifletmesi amaçlanan büyük merkez bankalarının benzeri görülmemiş parasal desteği, kripto para birimleri ve hisse senedi endeksleri arasındaki artan güçlü ilişkinin arkasındaki ana neden olarak gösteriliyor.  

IMF'ye Göre Bitcoin Piyasalar İçin Risk Oluşturuyor 2
Kaynak: blogs.imf.org 

IMF, Bitcoin fiyatlarındaki keskin düşüşün yayılma etkilerini tetikleyebileceğini belirtiyor. Hisse senetleri ve kripto arasındaki korelasyon, artan piyasa oynaklığı dönemlerinde yükselme eğilimindedir.

Son zamanlarda Bitcoin, S&P 500 ve Nasdaq ile adım adım işlem görüyor. Kaiko tarafından sağlanan verilere göre korelasyon katsayısı 0,61 Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Bununla birlikte, S&P 500 rekor seviyelere yakın işlem görmeye devam ederken, Bitcoin zirvesinden %38,39 düştü.

IMF, Bitcoin’in hisse senetleri ile adım adım ticaret yapmaya devam ettiği için portföy çeşitlendirici olarak etkin bir şekilde başarısız olduğu sonucuna varıyor.

Ekonomik sıkıntıdan kurtulmak için kuruluş, küresel bir kripto para birimi düzenleme çerçevesi oluşturmanın önemini bir kez daha vurguladı.

Önde gelen finans kurumu Ekim raporunda, El Salvador’da Bitcoin‘in benimsenmesinin sermaye akışlarının istikrarsızlaşmasına yol açabileceğini kaydetti. Ayrıca, vergi kaçakçılığı için bir araç olarak kullanılabileceklerini iddia etti.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Coinbase'e Yüklü Miktarda Bitcoin Taşındı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu