İngiliz Büyükanne Kripto Dolandırıcılarının Kurbanı Oldu

  • Torunlarını özel okula göndermeye çalışan İngiliz bir kadın kripto dolandırıcılarının kurbanı oldu.

The Telegraph’ın 1 Kasım tarihli raporuna göre İngiltere’den yaşlı bir kadın, 65.000£ (84.000$) ile kripto para dolandırıcılarının kurbanı oldu.

BBC’nin bir TV programı Dragon’s Den’de Bitcoin içeren bir bölümü izledikten sonra kripto ile para kazanma fikrine merak saldı.

Beni İki Kez Kandır

72 yaşındaki kurban Amanda Briggs, torunlarını özel bir okula göndermek için potansiyel getirilerini kullanmak istedi.

Sonunda kapatılan, Dolandırıcı komisyoncu Extick’e 42.000£ yatırdı. Bankası Barclays, şüpheli yatırıma karşı onu uyardı, ancak büyükanne sağlam tavsiyelere kulak vermeyi reddetti.

“[Extick] insanları çok ikna ediciydi ve yatırımlarımın yukarı doğru hareketini görebiliyordum.”

Kurban parasını çekmeye karar verdiğinde, hesabında sadece acınası miktar olan 91 sterlin kaldığı için paranın çoktan buharlaştığını öğrendi.

Briggs’in sorunları burada bitmedi. Mali Davranış Otoritesinden (FCA) bir soruşturma memuru gibi davranan bir dolandırıcı, birkaç ay sonra e-posta yoluyla kadınla iletişime geçti ve ilk kaybını iade etme gerekçesiyle 25.000£ ödemesini istedi.

Dolandırıcılar Yaşlıları Hedef Alıyor

Bu tür hikayeler nadir değildir. Yaşlı insanlar, sosyal medyaya sızan kripto para dolandırıcılarının ana hedefidir.

Geçen yıl, Avustralyalı yaşlı bir çift, suçlular tarafından dolandırıldıktan sonra 900.000 dolarlık emeklilik fonunu kaybetmişti.

Nisan ayında, Federal Araştırma Bürosu (FBI), yaşlıları avlayan artan kripto para birimi dolandırıcılığı konusunda kamuoyunu uyardı.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Efsanevi Basketbolcu O'Neal Kripto Paralardan Rahatsız Oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu