İngiltere Önce Stabilcoinleri Düzenleyecek

İngiltere’nin mali hizmetler bakanı Salı günü yaptığı açıklamada, İngiltere’nin ilk olarak daha geniş kripto para piyasası yerine stabilcoinleri düzenlemeye odaklanacağını söyledi.

Facebook Inc’in 2019’da, önceden Libra olarak bilinen kendi stabilcoini Diem’i tanıtma hamlesi, hükümetler ve merkez bankaları arasında büyük bir ödeme rakibinin bir gecede ortaya çıkabileceği endişelerini artırdı.

John Glen, City & Financial konferansında “Rekabete yönelik riskleri yönetmemiz gerekiyor,” dedi.

“Bazı firmaların mevcut çevrimiçi hizmetleri ölçeklendirme ve bunlara bağlanma yetenekleri nedeniyle hızla hakimiyet elde etme ve diğer oyuncuları dışlama potansiyeli var. Daha geniş kripto para birimi piyasalarına müdahale durumunun daha az acil olduğuna inanıyoruz.”

John Glen

Glen, stabilcoinlerin ticaret hacmine göre kripto para birimlerinin en büyük bileşeni haline geldiğini söyledi. Henüz küresel olarak sistemik bir oyuncu ortaya çıkmamış olsa da, bunun hızla değişebileceğini de sözlerine ekledi.

Glen, İngiltere’nin Bitcoin gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturan dağıtılmış defter teknolojisini kullanma konusunda inovasyonu engellemeyeceğini veya korumacı olmayacağını söyledi.

“Finansal hizmetlerin verimliliğinde büyük adımlar atmak ve nihayetinde tüketicilere ve bir bütün olarak ekonomiye fayda sağlamak için burada nesilde bir kez bir fırsatımız var”

John Glen

Ayrıca, İngiltere’nin mali hizmetler bakanı Glen, bazıları birkaç para birimi veya diğer varlıklar tarafından desteklendiğinden, stabilcoinlere mevcut elektronik para – “e-para” – kurallar koymanın uygun olmayacağını söyledi.

Financial Conduct Authority tüketici dağıtım politikası başkanı Alex Roy, aynı konferansta “e-para rejimi kripto için mükemmel bir eşleşme değil” dedi.

İngiltere’nin e-para düzenlemeleri, bir kartta veya telefonda veya çevrimiçi olarak tutulan parayla nakitsiz ödemelere yetki veriyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Hindistan Bitcoin Vergisi Getirecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu