IOTA (MIOTA) Nedir? IOTA (MIOTA) Geleceği ve Yorum 2022

IOTA (MIOTA) Nedir?

MIOTA, IoT ekosistemindeki işlemleri kayıt altına almak ve yürütmek için kullanılan açık kaynaklı kripto para birimidir. Yerel kripto para birimine ağdaki işlemleri kolaylaştırmak için mIOTA adı verilir.

IOTA, blok zinciri teknolojisinden sapıyor ve tescilli bir Kılavuzlu Döner Grafik (DAG) teknolojisi olan “Tangle” olarak adlandırılan teknolojiye odaklanıyor. IOTA’nın amacı, kripto para piyasasındaki ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek ve Nesnelerin İnterneti’nin bel kemiği haline gelmektir. Gelişmiş ölçeklenebilirlik sorunları, işlem ücretlerinin artmasına neden olabilir. Böylece IOTA, ademi merkeziyetçilik kavramını ham haliyle koruyarak ücretsiz işlemler başlattı.

IOTA ağı birçok düğümden oluşur ve her düğüm doğrudan diğer ikisine bağlıdır.

DAG’da yönlendirilir yani, düğüm bağlantılarının yalnızca bir yönü vardır: Düğüm X, Düğüm Y’ye doğrudan bağlanabilir, ancak Düğüm Y, Düğüm X’e dolaşamaz.

DAG’da asiklik ağın hiçbir şekilde dairesel veya yinelemeli olamayacağı anlamına gelir: X düğümü doğrudan Y düğümüne bağlıysa ve Y düğümü doğrudan Z düğümüne bağlıysa, o zaman Z düğümü X düğümüne rota tanımlanamaz.

Her ağdaki düğüm, iki düğümüne yönlendirilebilir veya bağlanabilir ve bu iki düğümün her biri diğer ikisine bağlanır, vb. Her düğüm, bağlı olduğu iki düğümün işlemlerini doğrulamaktan sorumludur.

IOTA’daki işlemler Web Sitesi olarak da bilinir. Ağa ne kadar fazla düğüm eklenirse, o kadar güvenli olur.

Örneğin, A düğümü diğer iki düğüm, B ve C tarafından doğrulanırsa ve her ikisi de düğüm D tarafından doğrulanırsa, bu, A düğümünün B, C ve D düğümleri, yani üç sorumlu düğme tarafından doğrulandığı anlamına gelir. Düğüm A’nın işlemlerini onaylamak için.

Diğer düğümler bu bilgilere erişebilir ve Düğüm A’nın güvenilir olup olmadığını belirler. Bir düğümle ne kadar çok düğüm ilişkilendirilirse, o düğüm o kadar güvenilir olur. Yeni eklenen düğümlere “İpuçları” adı verilir ve bunlara yeni bir düğüm referans verilene kadar doğrulanmadan kalır. Bu düşünce tarzını kullanarak, Tangle’da bir düğüm üzerinde ne kadar fazla zaman harcanırsa, yeni düğümler IOTA ağına katıldıkça ve daha fazla doğrulama içerdiği için o kadar güvenilir hale gelir.

Bu bilgilere göre, IOTA ağı daha küçükse, bir saldırgan ağı kitleleri yenebilecek ve ağı kişisel kazançları için manipüle edebilecek daha fazla düğümle besleyebilir. Bununla birlikte, IOTA ekibi, ağın güvenliğini sağlamakla o kadar ilgili olan sözde bir “koordinatör” düğümü başlattı ve bu tür saldırganların başarılı olması neredeyse imkansız.

IOTA (MIOTA) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: David Sønstebø, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener ve Serguei Popov tarafından kurulmuştur.
  • Kuruluş Yılı: 2016
  • Blok ZinciriTangle
  • Toplam Arzı: 2,779,530,283
  • Dolaşımdaki Arzı: 2.780.000.000
  • Piyasa Değeri: ₺ 22.529.647.446,65
  • En Düşük Fiyat: ₺ 7,62
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 35,55
  • Proje Amacı: IOTA, açık kaynaklı yazılım kullanılarak üretilen bir kripto para birimidir. Nesnelerin İnterneti üzerindeki makineler arasında güvenli bir iletişim ve ödeme yöntemi sağlar.

Blockchain Yerine Tangle Teknolojisi

Tangle teknolojisinde, IOTA’nın kahramanı olarak, Blockchain’de blok yoktur ve zincirler birbirleriyle sonsuz bir ilişkiye sahiptir. Yine bu teknoloji sayesinde kendini diğer tüm altcoinlerden ayıran ve benzersiz ve varolmayan özelliklere sahip bir altcoin haline gelen bir bağlantı bulunmaktadır. Bu özellikler arasında ölçeklenebilirlik ve dağıtık kimlik yapısı öne çıkıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Reserve Rights (RSR) Nedir? Reserve Rights (RSR) Geleceği ve Yorum 2022

Tangle sistemi, IOTA’yı daha güvenli bir token yapar. Bu sayede güvenilir veri iletimi ve kısmi aktarım gerçekleştirilebilmektedir.

Kripto para birimlerine yatırım yapan yatırımcıların en büyük şikayeti, kripto para birimlerinin işletme maliyetidir. IOTA bunu engeller ve Tangle sistemi sayesinde yatırımcıların herhangi bir işletme maliyeti olmadan işlem yapmalarını sağlar.

Blockchain kadar karmaşık değildir ve işlemler daha basit bir şekilde yapılabilir. Tangle teknolojisinin IOTA’ya getirdiği bir diğer özellik ise Blockchain’den farklı olarak artan kullanıcı sayısı nedeniyle işlem hızının artmasıdır.

IOTA (MIOTA) Geleceği

Coordicide sona erdikten sonra IOTA, Shimmer adlı ağda yeni bir fikir birliği mekanizması uygulamayı da planlıyor. Shimmer, ağdaki düğümlerin yürütülmesi için bir ödül olarak “Mana” kullanır.

IOTA, planlanan tüm bu güncellemelerde başarılı olursa, daha fazla şirketin onunla ortak olmak isteyebileceğini söylemek güvenli. Ayrıca, her geçen gün daha gerçekçi hale geldi, elde edilen sınırlı arzdan kaynaklanan deflasyonist fiyatlar ile mIOTA’nın fiyatı uzun vadede artabilir.

IOTA, benzersiz bir kripto para birimidir ve ölçeklenebilirlik ve ücretler açısından en verimli olanlardan biridir. Ağın bugün olduğu yere ulaşma çabalarına rağmen, IOTA dünyanın en umut verici kripto para birimlerinden biri olmaya devam ediyor. IOTA, yüksek işlem ücretleri ve ölçeklenebilirlik gibi iki ana sorunu çözmek için kripto alanının gerektirdiği teknolojik değişikliği getirdi.

Tangle ağı doğrulamaları işlemek üzere tasarlanmıştır, bu nedenle işi yapmak için bloklara veya madencilere ihtiyaç duymaz. Ancak öte yandan, kripto para biriminin başarısı, Nesnelerin İnterneti vizyonunun yüce hedefinin başarısına çok bağlıdır. IOTA’nın bu hedefe ulaşmada başarılı olup olmayacağını zaman gösterecek. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

IOTA (MIOTA) Yorum

Miota’nın parçalarını açıklama açısından tüm uzmanlar şu şekilde yorum yaptı. Kripto dünyasındaki en açık ve güvenilir geliştirme projelerinden biri miota coin’dir. Kurumların tercih ettiği yatırım aracı olabilecek bu token, analistler tarafından yorumlandığında her zaman olumlu anlamda anılır. Ünlü şirketler bu paraya yatırım yapıyor. Bu, token’ın değerini arttırır. Şimdiye kadar böyle olan token, fiyatının kendiliğinden artmasından dolayı birçok kişinin ilgisini çekmiştir. Ayrıca bazen geleceğin para birimi olarak kabul edilir. Kurumsal sektördeki konumunu daha da geliştirebilir ve takipçi sayısını artırabilirse en değerli kripto para birimi olarak yerini alacaktır.

IOTA (MIOTA) Nereden ve Nasıl Alınır?

IOTA (MIOTA)’yı güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu