İşte Ethereum’u Lider Altcoin Yapan Şey!

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Wall Street ve medya, en popüler kripto para birimi olan Bitcoin’e büyük ilgi gösteriyor. Bununla birlikte, finansal kazanımlar açısından, küresel eşler arası internet para birimi, son yıllarda daha mütevazı rakibinin gerisinde kaldı.

Beş yıl önce 10 Ocak 2017’de Ethereum’a yapılan 100$’lık bir yatırım, Ethereum, ATH’sinden %75,61 düşmesine rağmen bugün şaşırtıcı bir şekilde 11.810$ değerine ulaştı. 

ethereum 5 yıllık grafik

Ethereum’un duyurulduğu 2014 tarihinden Mart 2017’ye kadar, ETH fiyatı 0,70 ila 21 dolar arasında nispeten sabit kaldı. 2017 boğa kripto piyasasının toparlanmaya başladığı o yılın Mayıs ayına kadar ETH fiyatı ilk kez 100 doları aştı.

Bundan sonra, Ethereum, Haziran 2017’de 414 $’a yükseldi ve ardından geriledi. Boğa momentumu beş ay daha güç kazanmadı. Bu noktada, tüm kripto piyasası, neredeyse her kripto paranın yeni zirvelere ulaşmasına neden olan büyük bir satın alma baskısı yaşıyordu. Ocak 2018 itibariyle, ETH’nin fiyatı düşmeden önce 1.418 dolara ulaştı. Bu yazı itibariyle dünyanın en değerli ikinci kripto para birimi 147,2 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Yazım anında Ethereum 1.193 dolardan el değiştiriyor.

Ethereum küresel bir bilgi işlem platformu olarak görülebilirken, Bitcoin sadece merkezi olmayan bir ödeme ağıdır. Bu, çeşitli farklı işlevleri içeren bir işlemin, pahalı aracılar kullanılmadan ilgisiz iki tarafça gerçekleştirilebileceği anlamına gelir. Ethereum, akıllı sözleşmeler oluşturmak için programlanabilir bir blok zinciri kullanır ve bu onu diğer kripto para birimlerinden ayıran şeydir.

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri ve dApp’lerin ortaya çıkışı, Ethereum’un akıllı sözleşme işlevselliğinden (NFT’ler) kaynaklanmıştır. Bugün itibariyle Ethereum’un platformunda oyun, sosyal medya, kimlik ve sigorta gibi çok çeşitli kategorileri kapsayan 2.960 farklı dApp bulunuyor.

En iyi altcoinin kripto kullanım durumları listesinin en üstüne yükselmesi şaşırtıcı değil. Bunun nedeni, herhangi bir blockchain projesinin ilerlemesi için gerekli olan kapsamlı geliştirici ağıdır. Aralık 2021’de Ethereum’un üzerinde çalışan 4.000’den fazla aktif geliştiricisi vardı ve bu, diğer tüm kripto para birimlerinden çok daha fazla, Ethereum’un geleceği için açıkça iyiye işaret eden bir durum.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Dünyanın En Büyük Sinema Zinciri Ethereum ve İki Altcoini Daha Kabul Etmeye Başlayacak

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu