Japonya'dan Kripto Para Düzenleme Raporu - BTC MAGAZİN

Japonya’dan Kripto Para Düzenleme Raporu

Japonya’nın en üst düzey mali düzenleyicisi FSA, kripto paralar ile ilgili bir düzenleme raporu yayınladı. Bu rapor, kripto para listeleri ve ticareti, bilgisayar korsanlığı, manipülasyon, marj ticareti ve kripto gözetim alanları gibi konuları ele alıyor.

Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) kripto varlıklar konusunda çeşitli konulara yönelik sistematik yaklaşımlar geliştirme tartışmasına dayanarak, geleceğe yönelik konuyla alakalı daha kapsamlı bir çalışma yürütüyor.

Raporda, kripto borsaları ve servis sağlayıcıların işlemleriyle ilgili ele alınması gereken dokuz madde belirtiliyor. Bu maddelerden biri, müşterilerin yatırdığı sanal para birimiyle aynı türden fonlar oluşturulması gerektiği. Ayrıca fonları korumak için hizmet sağlayıcılarının zorunlu olması gerekiyor.

İkincisi, borsaların ve kurumların müşterilere sanal para yatırma taleplerini güvence altına alan yasal haciz hakkını vermek için bir çerçeve geliştirmeleri gerekiyor. Ayrıca finansal tablolarının açıklanabilmesi isteniyor.

Raporda, uygun iş operasyonları sağlamak için, kripto servis sağlayıcılarının alım satım fiyatları ile ilgili bilgileri ifşa etmeleri gerekiyor. Ayrıca, spekülatif ticareti tanıtmak ve bu ticarete teşvik etmek yasaklanıyor.

Bir diğer ele alınan konu da marj ticareti. Her bir kripto para biriminin kaldıraç oranına “gerçek sanal para birimi fiyatlarındaki dalgalanmalara dayanarak” bir sınır getirilmesi isteniyor.

Düzenlemeler doğrultusunda hizmet sağlayıcılardan kripto para birimine özgü riskleri açıklamaları ve minimum marj miktarlarını belirlemeleri gerekecek.

Bir başka düzenleme konusu ‘manipülasyon’. Tüm kişi ve kuruluşların “uygunsuz davranış, söylenti yayma ve fiyat manipülasyonu” yasaklanıyor.

Görüldüğü gibi tüm düzenleme kuralları, yatırımcı haklarını koruma ve işlemlerin daha şeffaf hale getirilmesine dayanıyor. Kripto paraların geleceği için bu düzenlemelerin tüm hükümet ve finans kurumları tarafından hayata geçirilmesi şart.

Peki siz bu düzenlemeler hakkında ne düşünüyorsunuz ? Yorum bölümünde fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu